Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Пенсійна революція в Україні: як виростуть виплати після перерахунку

10.10.2018 1710 1 0

В Україні нові правила перерахунку пенсій запрацюють тільки в квітні 2019 го. До цього моменту більшість пенсіонерів буде отримувати незначні прибавки. На даний момент середня пенсія становить 2,5 тис. грн. При цьому, згідно зі стандартами Міжнародної організації праці, вона повинна бути на рівні 4,5 тис. (З урахуванням актуального показника середньої зарплати).

Скільки українці отримують в старості

Кожен другий пенсіонер (54%) отримує менше 2 тис. грн, а кожен п'ятий - менше 1500 грн, говориться в даних ПФУ. Незважаючи на це, середня пенсія станом на кінець літа склала 2,5 тис. грн. Найбільше пощастило жителям столиці. Тут, в тому числі із-за традиційно високих зарплат, в середньому платять 3,5 тис. грн.

1 из 1

Традиційні рекордсмени - українські судді. В середньому їх пенсії (довічна виплата) досягають вже 25,4 тис. грн. Друге місце за рівнем виплат з великим відставанням зайняли військовослужбовці - 4,2 тис. грн. Військові і служителі Феміди виходять на заслужений відпочинок за «старими» правилами. Наприклад, якщо стаж військовослужбовця становить 20 років, він має право отримувати на пенсії 50% зарплати. За кожен наступний рік стажу пенсія збільшується на 3 процентних пункти. При цьому максимальний розмір виплати не може перевищувати 70% зарплати.

Підвищують пенсії військовим перераховуючи розмір зарплати. Наприклад, якщо два роки тому військовий отримував пенсію в розмірі 3 тис. грн, а зарплата на його посаді становила 6 тис., після підвищення зарплат, якщо на аналогічній посаді заробляють вже 9 тис. грн, пенсія повинна збільшитися до 4,5 тис. грн.

Суддя, який пропрацював 20 років, має право на 50% своєї зарплати. За кожен наступний рік розмір виплати збільшується на 2 процентних пункту. Наприклад, якщо служитель Феміди працював 30 років, на заслуженому відпочинку він має право на 70% зарплати. В середньому це більше 25 тис. грн. Максимальна пенсія судді - 90% зарплати.

Відзначимо, щоб пересічному українцеві на заслуженому відпочинку отримати 90% зарплати, потрібно мати 90 років стажу. А за 20 років стажу, на відміну від судді, можна отримати всього лише 20% доходу. І сам дохід занижуватиметься. Для прикладу, з зарплатою більше 7 тис. грн при розрахунку пенсії дохід для простого українця буде враховуватися на рівні 5,4 тис. Справа в тому, що, згідно з формулою розрахунку, середню зарплату по країні ділять на дохід майбутнього пенсіонера, а після множать на середню зарплату за три роки. А вона на даний момент становить близько 5,4 тис. грн. Тобто, щоб у формулі враховували зарплату в розмірі 10,8 тис. грн, її реальний розмір повинен складати близько 14 тис. грн (в два рази вище середньої за даними ПФУ).

1 из 1

Мізерні пенсії - до 1,3 тис. Грн отримує 80 тис. Українців. Це ті, хто не виконав мінімальні вимога по стажу в 15 років. Вони отримують компенсацію - виплату, яка «дотягує» їх доходи до прожиткового мінімуму. Згідно зі стандартами Міжнародної організації праці, «нормальної» вважається виплата, яка становить як мінімум 40% звичного заробітку. Тобто при середній зарплаті в 8,9 тис. грн середня пенсія має становити 4,45 тис. грн. А це на 78% вище актуального показника.

Як отримати високу пенсію

В Україні максимальний розмір пенсії обмежений для всіх, крім суддів. На даний момент він становить 14,3 тис. грн. Але і на таку пенсію можуть претендувати тільки одиниці. Наприклад, якщо безперервно працювати з 20 до 60 років, для такої пенсії заробітна плата повинна бути на рівні 47 тис. грн.

Якщо у жінки - більше 30 років стажу, а у чоловіка - більше 35 років, за кожен наступний рік належить надбавка в розмірі 1% прожиткового мінімуму, тобто 14,5 грн. Чоловік, який пропрацював 45 років, може отримати надбавку до основної пенсії в розмірі 145 грн.

Отже, для високої пенсії необхідно виконати дві основні умови: працювати як мінімум 35-40 років, отримувати високу офіційну зарплату. Для розрахунків припустимо, що висока пенсія в Україні - більше 5 тис., Але менше 10 тис. грн. За даними ПФУ, стільки отримує всього 6,5% пенсіонерів. Ще 1,1% - більше 10 тис. грн, інші 92,4% - менше 5 тис. грн.

Для пенсії від 5 тис. грн при стажі в 40 років заробітна плата повинна становити близько 17-18 тис. грн. Згідно з даними Держстату, стільки в середньому заробляють фармацевти, фінансисти і страховики.

Однак, є ще один варіант, як забезпечити собі щодо безбідну старість. Правда, для цього доведеться самостійно відкладати ще 5-7% від власної зарплати. У країнах з розвиненою економікою найчастіше для подібних накопичень використовують приватні пенсійні фонди. В Україні ж таке страхування практично не розвинене. Приватні фонди є, однак думки експертів про те, чи варто їм довіряти, розходяться. Найлегше збирати на банківському депозиті.

Такі заощадження захищені державою (суму до 200 тис. грн повернуть навіть в разі закриття банку), вони вважаються досить консервативними (невелика прибуток і маленькі ризики) і доступними. Так, щоб інвестувати в покупку цінних паперів або акцій, доведеться шукати брокерів. Для банківського депозиту потрібно всього лише відвідати відділення.

Банківський вклад завжди найнадійніший спосіб інвестиції. Так було і є у всіх країнах. Так, у нас була фінансова криза, який вже позаду, але довіра до банків залишається на низькому рівні. Якщо вибираєте банк, то варто орієнтуватися на 3 показника: як довго на ринку, хто володіє, чи виконує вимоги НБУ.

Як підвищать пенсії в 2019-м

У квітні 2019 року в Україні проведуть чергове осучаснення пенсій. Якщо раніше українцям на заслуженому відпочинку підвищували розмір самої пенсії, то зараз будуть переглядати заробітну плату у формулі. З огляду на, що середня зарплата по країні зростає, її і будуть «індексувати». Наприклад, якщо за три минулі роки зарплати в середньому росли на 18%, а інфляція складе 10%, то зарплату в формулі підвищать на 14% (18/2 + 10/2). В результаті замість 5302,8 грн можуть порахувати пенсію з зарплати в 6045 грн.

Для прикладу, українець, який вийшов на пенсію в цьому році, заробив 35 років стажу і заробляв трохи менше 8 тис. грн, може претендувати на пенсію в 1,8 тис. Грн. Пенсію порахували за формулою: 5302.8 × y / 7 621 × x × 0.01. 5302,8 грн - середня зарплата по країні за два минулі роки, у - розмір власної зарплати, х - стаж в роках, 7621 - середня зарплата в Україні, з якої сплачують внески до Пенсійного фонду. Після «осучаснення» заробітної плати на 14%, пенсія збільшиться з 1,8 до 2,1 тис. грн

Крім того, якщо на початку наступного року українці на заслуженому відпочинку отримуватимуть не менше 1 497 грн, то під кінець року розмір мінімальної пенсії складе вже 1624 грн.

http://www.obozrevatel.com

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 1

Кращі матеріали