Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Пенсійна реформа в Україні піде за новими напрямками

Редакція

23.04.2018 574 0 0

Чиновники поділилися планами і розповіли про автоматизацію роботи Пенсійного фонду. Кабмін готує продовження пенсійної реформи, розпочатої восени 2017 року. Деякі зміни відбудуться протягом найближчих місяців, інші будуть впроваджуватися протягом усього 2018 - го.

Всього чотири глобальних напрямки.

Перше і друге: після індексації виплат приблизно 10 млн звичайних пенсіонерів в минулому жовтні, в квітні цього року чиновники взялися за перерахунок пенсій військовим і автоматизацію роботи самого Пенсійного фонду.

Третє: в уряді обіцяють розробити механізм, що дозволяє підвищити пенсії тим, хто мав великий стаж, але маленьку зарплату. Це колгоспники, ті, хто працював в тіні за мінімальну зарплату та інші.

Четверте: до кінця року повинен з'явитися так званий другий рівень пенсійної системи, при якому з зарплат працюючих українців і їх роботодавців будуть окремо збиратися кошти в накопичувальний фонд. Там будуть самі внески і відсотки, які на них вдасться заробити. Всі ці гроші люди отримають після виходу на заслужений відпочинок. Опрацювання та деталі нового механізму повинні бути завершені в 2018 році, а впровадження другого рівня пенсійної системи намічений на січень 2019 го.

Пенсії - військовим

Насамперед уряд зайнявся військовими, яким пенсія призначається за спеціальним законодавством. Через що вони просто випали із загальної індексації. До середини квітня, як заявив віце-прем'єр-міністр Павло Розенко, вже 90% з 536 тисяч військових пенсіонерів отримали перерахунок. До травня ця робота буде повністю завершена.

Але якщо для звичайних пенсіонерів з 2019 року новим законом передбачена автоматична індексація пенсій, то для військових і інших силовиків доведеться писати новий закон.

«Нам знадобилося півтора місяці для перерахунку пенсій 536 тис. військових і всього тиждень для перерахунку пенсій 10 млн пенсіонерів. Ось різниця між сучасним законом і застарілим. Ми будемо переконувати депутатів і громадськість прийняти наш новий закон для перерахунку пенсій військовим », - заявив міністр соціальної політики України Андрій Рева.

Поки, за його словами, немає консенсусу з депутатами та громадськими активістами. А без цього уряд не стане вносити його до Верховної Ради.

Пенсійний вік

Поки влада обіцяє не піднімати пенсійний вік, по крайній мірі, до тих пір, поки не виросте тривалість життя українців. При середніх показниках життя українських чоловіків в 63-65 років, за словами Павла Розенка, це не має економічного сенсу.

Тому пенсійний вік підвищувати будуть, але в перспективі 10-15 років. Втім, це може статися і раніше, адже всі добре знають, як швидко може змінюватися позиція влади в залежності від ситуації.

Створять реєстри

Але мова йде не тільки про підвищення пенсій і пенсійного віку. У Пенсійному фонді обіцяють поліпшити сервіс за рахунок автоматизації. Зокрема, за рахунок створення Єдиного реєстру застрахованих осіб в ПФ, де зібрана інформація про всіх пенсіонерів і працюючих українців (розмір пенсії, або пенсійних внесків, трудовий стаж і т.п.). Всього в ньому значиться близько 42 млн чоловік.

В результаті у нинішніх і потенційних пенсіонерів з'явиться можливість:

1. відслідковувати всі відрахування в ПФ роботодавцями;

2. бачити врахований трудовий стаж;

3. отримати розрахунок майбутньої пенсії;

4. оформити пенсію в найближчому відділенні ПФ або Центрі надання адмінпослуг, незалежно від місця знаходження або реєстрації;

5. одержувати необхідні довідки та інші документи без відвідування відділень ПФ.

«Термін призначення пенсії був 10 робочих днів. Ми хочемо скоротити його до 15-20 хвилин. Отримати цю послугу можна буде без відвідування ПФ », - запевнив глава правління Пенсійного фонду України Олексій Зарудний.

До початку 2019 року, як обіцяє керівництво ПФ, можна буде дистанційно отримувати три десятка адмінпослуг, замість нинішніх 13-ти.

Зрозуміло, що далеко не всі пенсіонери мають доступ до інтернету і вміють ним користуватися. Не кажучи вже про використання електронного цифрового підпису (ЕЦП) в допомогою якої і можна отримувати всі виписки і обмінюватися інформацією з ПФ віддалено. Хто вміє користуватися комп'ютером, зможе скористатися спеціальним робочими місцями в відділенні ПФ. Всім іншим як і раніше доведеться штовхатися в чергах до інспектора.

Закінчується створення Єдиного держреєстру одержувачів житлових субсидій. Його обіцяють показати в роботі вже в травні.

Порядок нарахування субсидій

У Мінсоцполітики також підготували нове положення про субсидії, проект якого після затвердження на Кабмін буде обнародуваний. Наприклад, для тих, хто виїхав за кордон на заробітки і не сплачує пенсійні внески.

«Ми готові давати субсидію сім'ям тих, хто працює за кордоном, за умови, що вони добровільно застрахуються і заплатять мінімальний внесок (ЄСВ) за три місяці. Це близько 2,5 тис. грн. За це ми готові дати їм субсидію і страховий стаж, який дасть їм право на отримання пенсії в майбутньому », - розповів Андрій Рева

Ще приклад. Чоловік, дружина, двоє дітей. Він працює, вона немає. Вони реєструються у її батьків-пенсіонерів, а він - у своєї матері-пенсіонерки. Дружина і діти оформляють субсидію на своє житло, а мати чоловіка подає заяву, що він з нею не живе і теж отримує субсидію. В результаті, доходи єдиного працюючого в родині людини не враховуються в доході жодної родини. Тепер будуть вважати доходи всіх членів сім'ї, фактично проживають за адресою, де оформляється субсидія.

Надалі уряд обіцяє посилити персоніфікацію пенсійних виплат. Але введення другого рівня пенсійної системи залишається найскладнішим питанням.

Введення накопичувальної системи

Нагадаємо, що указ президента про пенсійну реформу і трирівневої пенсійної системи був підписаний ще 20 років тому. Всі ці роки ведуться дискусії щодо того, яку модель, спираючись на світовий досвід, найкраще застосувати в Україні.

«На жаль, складається таке враження, що уряд не справляється із завданням по введенню другого рівня пенсійної системи - обов'язкової накопичувальної системи з 1 січня 2019 року. Що прямо передбачено законом про пенсійну реформу, який був прийнятий в жовтні 2017 року », - розповіла керівник Інституту цивільних свобод Галина Третьякова.

Уряд відкликав свій проект №4608, а нового не подав. Тому група депутатів в минулому році подали свій варіант вирішення проблеми введення обов'язкової накопичувальної пенсійної системи №6677.

Нагадаємо, мова йде про обов'язковому внеску по 2% з працівника і з роботодавця на початкових етапах створення пенсійної системи другого рівня. І цей проект можна було б прийняти вже восени, щоб громадяни і бізнес встигли підготуватися до впровадження системи з 2019 року.

У березні цього року профільний комітет ВР схвалив проект №6677 для внесення на голосування. Але поки його так і не поставили до порядку денного.

«Прем'єр-міністр зайняв« невиразну »позицію з даного питання. Тепер він більше говорить про реформу солідарної системи і підвищення виплат саме на першому рівні. І ні слова про накопичувальне страхування. Тим часом рівень заміщення пенсією зарплати за останні 20 років скоротився з 60% до 40%, а в найближчі 20 років скоротиться ще більше - до 18%, згідно з прогнозами Світового банку », - підкреслила Третьякова.

Тому депутати будуть продовжувати тиснути на уряд з вимогою виконати терміни введення другого рівня пенсійної системи.

Але тут питання, чи готові самі громадяни брати участь в накопичувальній системі. Так, недавнє опитування USAID показав, що більше половини (54%) українців не хотіли б стати учасниками накопичувальних програм. І тільки 8% готові вкладатися в недержавні пенсійні фонди за умови податкової пільги на такі внески.

https://ubr.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали