Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Ставлення українців до державних свят, у тому числі до 8 березня: опитування

11.03.2024

Згідно з даними дослідження КМІС (див. графік 1), більшість населення України святкує Різдво Христове та Великдень (Пасху) як найбільш популярні свята – 70 % та 68 % відповідно. Ці дані підтверджують, що традиційні християнські свята, які тісно асоціюються з родинністю, як і раніше, мають велике значення для українців. 

Разом з цим лише трохи менше респондентів як найбільш важливі назвали День Незалежності (64 %) та День захисників і захисниць України (58 %). Високі показники для Дня Незалежності України є свідченням національної гордості та патріотизму. День захисників і захисниць України має також високу популярність, що свідчить про значну повагу до військовослужбовців та вдячність за захист і героїчну боротьбу з ворогом у відстоюванні незалежності та суверенітету країни. 

Новий рік, з показником у 47 %, хоча й залишається популярним святом, але займає нижче місце в «рейтингу» порівняно з попередніми роками, коли він ділив перші місця з Різдвом Христовим і Великоднем. 

Такі свята як День Конституції України (28 %), Міжнародний жіночий день (21 %) та Трійця (17 %) також мають певну популярність, хоча і займають нижчі позиції у списку. 

Графік 1.  Які свята є найбільш популярними (важливими чи улюбленими) серед населення України, лютий 2024 року 

Аналізуючи динаміку популярності свят серед населення України за 2021, 2023 та 2024 роки (див. табл. 1), бачимо, що порівняно з 2021 роком, тобто до повномасштабного вторгнення, відбулися значні зміни, а порівняно з 2023 роком вони значно менші. 

Різдво Христове та Великдень продовжують займати перші місця за популярністю, з незначним  (у межах похибки вибірки) зростанням для Різдва та невеликим зниженням для Великодня в 2024 році порівняно з 2023 роком. Це свідчить про стабільність традиційних релігійних цінностей серед населення, які мають асоціацію родинних свят. 

Найбільші зміни відбулися зі ставленням до Дня Незалежності України і Дня захисників і захисниць України. 

День Незалежності України до повномасштабної війни з росією цінували лише 37 % населення, у 2023 році – 63 %, а зараз – 64 %. У 2013 році, до нападу росії на Україну, це взагалі було одним з найменш популярних свят – лише 12 % вважало його важливим чи улюбленим. День захисників і захисниць України був популярним у 2021 лише серед 29 %, у 2023 році – серед 54 %, а зараз, у лютому 2024 року, – серед 58 %. Тобто майже на 30 процентних пунктів більше порівняно з 2021 роком. Це відносно нове свято, яке було започатковане у 2014 році (тоді воно мало назву День захисника України) замість Дня захисника Вітчизни, яке відзначалося 23 лютого.  Його популярність на момент заснування була дуже низькою,  і навіть через декілька років, у 2017 році, тільки 10 % відзначали це свято (нижчий був показник лише у Дня Конституції – 5 %). День Конституції України після початку повномасштабної війни став удвічі більш популярним (з 14 % до 28 %), а зараз показник становить 28 % (різниця з 2023 роком незначуща),  це також відображає ріст важливості свят, пов’язаних саме з державою. 

Ставлення до Нового року за рік майже не змінилося (несуттєве зниження з 52 % до 47 %), але порівняно з ситуацією до вторгнення це свято спустилося з майже першого місця на 5-те. 

Суттєво зменшилася також популярність Дня Перемоги (з 30 % до 11 %) і Дня праці 1 травня (з 12 % до 4 %). 

Більш детально розглянуто ставлення до Міжнародного жіночого дня (див. графік 2). Як видно, ставлення до нього погіршилося: його популярність за останні два роки знизилася з 34 % до 21% (зокрема, є зниження з 25 % у 2023 році до 21% зараз, у 2024 році). Серед жінок воно трохи більш популярне (23 %), ніж серед чоловіків (18 %). У 2017 році це свято було одним з найбільш улюблених, його відзначали як улюблене приблизно половина населення (49 %). 

Графік 2. Міжнародний день 8 березня, % респондентів, для яких свято є найбільш важливим чи улюбленим 


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
08.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Уряд пропонує розшири категорії громадян, які мають право на відстрочку Держпраці перевірятиме роботодавців на предмет мобінгу: законопроєкт підписаний ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 27.06.2025 Які податки планує збільшити ...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
11.07.2025
Підстави та наслідки припинення громадянства України
Громадянство України може припинятися лише за визначеними законодавством підставами. Примусове набуття громадянами України, які проживають на ТОТ, громадянства росії, не визнається Україною та не є підставою для втрати українського громадянства. Громадянство України може припинятися лише за визначен...
11.07.2025
Перехід на чотириденний робочий тиждень можливий у мирні часи – Державна служба зайнятості
Поки що чотириденний робочий тиждень в Україні можливий у форматі локальних домовленостей. Говорити про перехід України на чотириденний робочий тиждень під час війни було б дивно. Українці – або у війську, або для війська. Ринок праці також перейшов на військові рейки, ухвалено спеціальний Зак...
10.07.2025
Мінагрополітики запускає проєкт HONOR: агрокооперація малих виробників
Взято курс на інтеграцію з європейським простором і Спільною аграрною політикою ЄС. Кооперативи – одна з перевірених європейських практик сталого розвитку сільських територій, яку ми прагнемо адаптувати до українських реалій. Більше за темою: Створення та реєстрація сільськогосподарськог...
Кращі матеріали