Основні тренди на ринку заощаджень
09.08.2017 172 0 0
1. Ставкопад триває, не стримуючи темпи. З початку 2017 року серед 25 гравців ринку жоден банк не підвищив депозитних ставок, один зберіг наявні, тоді як інші знизили на 0,5-5 процентних пункту, в середньому - на 2,5 п.п. Середня ставка по депозитах з можливістю розірвання - опустилася нижче рівня 2011 року.
Навіть середня ставка по "новим" строковими депозитами без права дострокового розірвання опустилася нижче рівня початку 2012-го, хоча таке порівняння не зовсім коректне, адже в той час все так звані термінові депозити були скоріше поточними, тому що вкладники мали право їх знімати раніше терміну .
2. З банківського ринку масово зникають депозити з правом поповнення і можливістю дострокового розірвання.
Схоже, депозитний ринок йде в бік спрощення, при якому залишиться тільки два види депозитів: термінові без права зняття і ощадні з вільним рухом коштів.
Так, чотири банки за період січень-липень 2017 роки закрили пропозиції термінового депозитного продукту з правом поповнення, в результаті чого тільки 12 банків з ТОП-25 учасників ринку пропонують такі продукти.
Ще більш рідкісним різновидом є накопичувальний депозит з правом дострокового розірвання договору, який залишився лише в 10 установах, та й простий строковий вклад старого типу можна знайти лише в 11 банках першої 25-ки лідерів.
Тренд легко пояснити зміною мотивації банків на тлі засилля вільної ліквідності і постійного падіння ставок. Простіше кажучи:
a) ваші гроші банкам зараз особливо-то і не потрібні;
b) банкам припала до душі поправка до Цивільного кодексу, яка дала повне право за замовчуванням не віддавати вклади раніше терміну;
c) банки не хочуть в разі поповнення накопичувального внеску платити вам за півроку за нинішніми високими ставками, адже сподіваються, що на той момент ставки стануть значно нижче (хороший індикатор позитивно налаштованого herding behaviour і хороша передумова для нижчих кредитних ставок, правда, лише з боку вартості ресурсів, а не ризик-премії).
Втім, така поведінка банкірів не надто тішить значний сегмент консервативних клієнтів, які звикли до регулярних заощаджень і не хочуть міняти банк.
Вкладники, які прагнуть використовувати свій депозитний рахунок як спосіб регулярного накопичення, змушені тепер переходити на ощадні рахунки з вільним режимом руху коштів, що дають право не тільки поповнення, а й зняття (останнє для такого типу клієнтів є надмірною функцією, яка фактично не використовується, але за яку доводиться платити в формі занижених відсотків, а потім недоотриманих доходів на зекономлений капітал).
Альтернативою поповненню є тільки відкриття нового депозиту за новою ставкою або пролонгація короткого термінового.
Компромісне рішення було запропоновано "банком N", який начебто і зберіг накопичувальний вклад у вигляді депозиту «Прибутковий», але при цьому ставка вказана лише на термін в 3 місяці під 13%. Боюся, що в разі падіння середніх ставок по ринку, банк просто скоректує її в бік зниження. Здається, дрібниця, і банк нічим не відрізняється від тих, що пропонують термінові на 3 місяці, але більш імовірно, що це хороший спосіб залучити нових клієнтів, які люблять економити, одночасно залишивши старих клієнтів з накопичувальними рахунками, оскільки їх накопичувальний депозит не переведуть на ощадний після закінчення терміну. З іншого боку, з таким же успіхом можна покласти кошти на терміновий 3 місячний рахунок під більш високий% з пролонгацією і заробити більше.
3. Націоналізований Приватбанк призводить надмірні ставки в порядок (продовжуючи курс на зниження), але в цілому депозити від державних банків залишаються на рівні, а то і вище середніх по ринку. Так, гроші на річний строковий депозит в гривні при медіані 15,5%, Приватбанк і Укргазбанк залучають по 16%, Ощадбанк - 14,5%, Укрексімбанк - 13,9%.
Цікаво, що ПБ, спочатку кардинально знизивши ставки взимку, пізніше загальмував активність, явно не встигаючи за темпами загального ставкопада, що створює нового державного банку додаткові демпінгові переваги і спотворює ринкову конкуренцію (одночасно вимагаючи нових вливань з держбюджету).
4. Філіальна мережа - зайвий вантаж. Гряде діджіталізація.
Скорочення витрат на мережу і персонал впливає на вкладників, яким деякі банки пропонують занижені на 0,5-1 п.п. ставки в порівнянні з депозитами, відкритими онлайн. Один іноземний банк, сфокусувавшись на корпоративному бізнесі та інтернет-банкнге, закрив відділення в обласних центрах (НЕ-мільйонниках), при пролонгації старих накопичувальних вкладів переводить їх на ощадний рахунок, а для створення термінового підняв ліміт до $ 25 тис., Паралельно нав'язуючи гривневу картку, за обслуговування якої щомісяця сплачується мінімум 120 грн.
5. Долар втрачає популярність. Або ж просто перетікає в кеш
Можна припустити, що найнижчі в історії України ставки за доларовими депозитами допоможуть дедоларизації. Який сенс за мізерний відсоток нести гроші на валютний депозит, піддаючись ризикам зміни валютного законодавства. В результаті, відтік валютних вкладів населення за 1 півріччя склав -9,2%, тоді як обсяг гривневих збільшився на 9,8%, за оперативними даними НБУ.
Джерело: https://www.facenews.ua/columns/2017/...
Коментарі до матеріалу