Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Обмеження щодо отримання подарунків посадовцями: відповіді НАЗК на найактуальніші запитання

25.05.2020 233 0 0

Чому існують обмеження щодо прийняття подарунків посадовцями?

Отримання подарунку держслужбовцем або іншим посадовцем може вплинути на прийняття ним певних рішень, що суперечать інтересам держави. Саме тому в багатьох країнах існують обмеження щодо отримання подарунків для державних службовців та інших осіб, на зарплатню яких витрачаються кошти держбюджету. Велика Британія, Польща, Чехія, Словацька Республіка – ось лише деякі зі списку країн, які рекомендують держслужбовцям не приймати подарунки, якщо це може призвести до прийняття ними неправомірних рішень та поставити під сумнів їх доброчесність.

Які обмеження передбачено в Україні?

В Україні визначено чіткі правила та обмеження щодо отримання подарунків чиновниками. Зокрема, ст. 23 Закону від 14.10.14 р. № 1700-VII «Про запобігання корупції» (далі – Закон № 1700) забороняє:

  • отримувати подарунок, вартість якого перевищує один прожитковий мінімум (далі – ПМ), установлений на день прийняття подарунка. Сьогодні це 2 102 грн;
  • отримувати від однієї особи (групи осіб) протягом року подарунки, сукупна вартість яких перевищує 2 ПМ, установлені для працездатної особи на 1 січня того року, в якому прийнято подарунки. На сьогодні це 4 204 грн.

Винятки становлять такі випадки:

1. Подарунок дарується близькою особою, а саме: чоловіком, дружиною, батьком, матір’ю, вітчимом, мачухою, сином, дочкою, пасинком, падчеркою, рідним та двоюрідним братами, рідною та двоюрідною сестрами, рідним братом та сестрою дружини (чоловіка), племінником, племінницею, рідним дядьком, рідною тіткою, дідом, бабою, прадідом, прабабою, внуком, внучкою, правнуком, правнучкою, зятем, невісткою, тестем, тещою, свекром, свекрухою, батьком та матір’ю дружини (чоловіка), сина (дочки), усиновлювачем чи усиновленим, опікуном чи піклувальником, особою, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного посадовця.

Якщо вартість подарунка від близької особи перевищує:

  • 5 ПМ (10 510 грн), то він має бути відображений у щорічній декларації;
  • 50 ПМ (105 100 грн), про його отримання треба вказати у повідомленні про суттєві зміни у майновому стані.

2. Подарунки отримуються як загальнодоступні знижки на товари, послуги, виграші, призи, премії, бонуси.

Яку відповідальність установлено за порушення вказаних заборон?

Реагування на такі випадки входить до повноважень НАЗК. Після виявлення порушення НАЗК складає та направляє протокол до суду. Саме суд вирішує, чи мало місце правопорушення та чи необхідно притягати посадовця до адміністративної відповідальності (ст. 1725 КУпАП).

Якщо особу визнано винною, на неї накладається штраф у розмірі від 100 до 200 НМДГ (від 1 700 до 3 400 грн), а подарунок конфіскується.

Якщо особа вчиняє порушення повторно, то штраф становить від 200 до 400 НМДГ (від 3 400 до 6 800 грн), подарунок також конфіскується. До того ж людина позбавляється права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю строком на один рік.

www.nazk.gov.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали