Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Обшуки бізнесу — стосується всіх і кожного

Редакція

07.05.2018 348 0 0

Як захистити себе від обшуків і неправомірних дій з боку правоохоронних органів.

Дуже часто малий і середній бізнес помилково вважає, що саме до них ніколи не прийдуть з обшуком і, як наслідок, не готовий зустрічати таких «гостей». І для органів, що проводять обшуки, це є дуже доброю умовою.

Перше, з чого починається обшук, — це доступ правоохоронців на саму територію. Від успішності цього етапу залежатиме те, як швидко пройде обшук, і скільки можливостей для порушень вони матимуть. Тому варто подбати про добрий захист території: встановити міцні двері, поставити захист на вікна, шлагбауми, автоматичне блокування воріт, а також камери відеоспостереження.

Трапляються випадки, коли правоохоронці проникали на підприємство, яке було на першому поверсі, через відчинені вікна, а також під виглядом кур’єрів.

Якщо ж вони матимуть труднощі з входом на територію, то в працівників буде час для того, щоб зібрати свої речі, вимкнути комп’ютери, телефони та інші пристрої, сховати свої особисті речі, а також дочекатися адвоката.

Протягом років процедура обшуків не надто змінюється, правоохоронні органи так само вламуються до офісів, вилучають усі важливі документи, обладнання та інші важливі елементи для роботи підприємства. Проте на багатьох підприємствах останнім часом змінилася форма зберігання даних і методи захисту своєї інформації. Наприклад, досить часто використовують хмарні сервіси зберігання даних, дистанційні, тобто забезпечують інформаційну безпеку даних.

З юридичного погляду, обшук мають здійснювати тільки за ухвалою суду. Правоохоронці повинні залишити власникові підприємства копію цієї ухвали. Саме на ній не буде зайвим написати таке: «Прошу забезпечити відеофіксацію, правову допомогу, понятим не довіряю - вони є зацікавленими особами».

У межах цього питання судова практика розвивається, тобто слідчі дії, під час яких не було надано правової допомоги й відеофіксації, визнавали незаконними, і вони підлягали оскарженню. Також варто завжди писати запити на ті слідчі органи, що проводили обшуки, з питанням про те, скільки разів вони виконували обшуки з цими понятими. Є практика, коли податкова поліція відповідала, що ті самі поняті брали участь приблизно в 50 обшуках, і їх було визнано зацікавленими особами.

Також варто збирати довідки, чи стоять вони на обліку в психолога, нарколога, чи є незахищеними верствами населення. Це все дає можливість для оскарження обшуку в суді.

Отож, коли приходить слідча група з обшуком, передусім потрібно звернути увагу на тих, хто саме завітав, з якою метою, ознайомитися з ухвалою суду, перевірити, чи справді вони потрапили за тією адресою, яку зазначено в постанові.

Часто у великих торговельних центрах або офісних приміщеннях трапляється так, що приходять з обшуком на відповідну адресу, але не до того підприємства. У таких випадках потрібно надати установчі документи й підтвердити, що за цією адресою такого підприємства немає. Але якщо намагаються пройти - викликати поліцію.

Коли ж усе-таки правоохоронці прийшли за тією адресою та під час обшуку вилучили майно - воно підлягає арештові лише в разі, коли слідчий подає клопотання щодо цього. Але якщо вилучене майно зберігається просто в кабінеті слідчого, власник може його повернути.

Відразу варто звертати увагу на те, чи залишилось майно в робочому стані після його зберігання у правоохоронців. Якщо воно не зазначене в ухвалі суду, а його забрали, то повернути його потрібно ще до вилучення.

Окрім того, варто подбати про зберігання тієї інформації, яка може бути вирішальною під час обшуку, із пристроїв, що були вилучені.

Не зайвим буде шифрувати комп’ютерні диски для додаткового захисту. На робочих станціях установити програми шифрування для файлів, розділів і дисків.

Завжди ставити пароль на свій телефон на випадок вилучення його правоохоронцями.

На всі поштові сервіси й хмарні сховища встановити двофакторну автентифікацію.

Усі ці поради зможуть допомогти вам не розгубитися під час обшуку, а також добре підготуватися до нього. Також варто пам’ятати, що ви повинні вимагати дотримання своїх прав, але ніколи не треба вступати в конфлікти зі слідчою групою. І завжди потрібно бути готовим до таких перевірок.

http://agro-business.com.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали