Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Про правове регулювання порядку виплати недоотриманої пенсії

05.07.2018 10404 6 0

Питання виплати недоотриманої пенсії в зв’язку зі смертю пенсіонера регулюється статтею 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частиною першою статті 52 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до зазначених актів сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується по місяць смерті включно членам родини, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті.

Непрацездатним членам сім'ї, котрі знаходилися на утриманні померлого, недоотримана пенсія виплачується незалежно від того, проживали вони разом із померлим пенсіонером чи ні.

Звернення за недоотриманою пенсією має бути протягом шести місяців після смерті.

Підтвердити належність до кола членів сім’ї (діти, батьки, подружжя) можливо штампами в паспорті або свідоцтвом про народження, або свідоцтвом про шлюб, або за рішенням суду.

Спільне місце проживання підтверджується паспортом заявника з реєстрацією адреси проживання, спільною з померлим пенсіонером. Також, у окремих випадках - довідкою з місця проживання (реєстрації), зокрема органів місцевого самоврядування.

Якщо члени сім’ї були зареєстровані за адресою померлого пенсіонера, вони не повинні надавати додаткові документи про спільне проживання, тобто, у паспорті заявників адреса реєстрації місця проживання збігається з адресою померлого пенсіонера.

Членами сім’ї можуть бути визнані також інші особи за умови постійного проживання разом і ведення спільного господарства з пенсіонером. Це або близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід, баба), а й інші родичі або особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв’язках (неповнорідні брати, сестри; зять, невістка; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки та інші).

У разі звернення кількох родичів, які мають право на отримання суми пенсії, належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну.

У разі відсутності членів родини або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Для виплати недоотриманої пенсії потрібно звернутися до територіального управління Пенсійного фонду України, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, та надати відповідні документи: заяву про виплату недоотриманої пенсії; документ, що посвідчує особу заявника; свідоцтво про смерть пенсіонера; документи, що підтверджують родинні стосунки (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб тощо); паспорт або інший документ, що підтверджує спільне проживання з пенсіонером на день його смерті; документи, що підтверджують перебування на утриманні померлого пенсіонера (у разі, коли непрацездатні члени сім’ї не проживали спільно з померлим пенсіонером); свідоцтво про право на спадщину (у разі відсутності членів сім’ї, які проживають разом із пенсіонером або в разі незвернення ними за виплатою у 6 місячний строк).

А тепер, увага для мешканців окупованої зони. За виплатою звертатися необхідно за місцем останнього отримання пенсії такою особою. До заяви необхідно додати свідоцтво про смерть державного зразка, отримане на підконтрольній Україні території та надати дійсну довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на заявника.

Свідоцтво про смерть державного зразка отримується через звернення до суду за місцем переміщення відповідного територіального суду.

Якщо члени сім’ї померлого не проживали разом із ним на момент смерті, тоді необхідно подавати заяву до нотаріуса про вступ у спадок.

Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Але в особливих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом.

Таким особливим випадком є випадок коли останнім місцем проживання спадкодавця був населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження. Тоді місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна спадкоємців, виконавців заповіту, людей, зацікавлених в охороні спадкового майна.

Тому, спадкоємці можуть звернутися за власним бажанням до будь-якого нотаріуса на підконтрольній Україні території із заявою про прийняття спадщини.

Важливо звернутися до нотаріуса із заявою про вступ у спадок не пізніше 6 місяців із дня смерті особи.

http://paralel-media.com.ua

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 6

Кращі матеріали