Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Новий держбюджет майже готовий

Редакція

27.11.2017 131 0 0

Ще минулого тижня, 14 листопада, український парламент проголосував у першому читанні за проект Державного бюджету на 2018 рік. А вже наступного тижня Мінфін обіцяє підготувати документ до другого читання з урахуванням всіх зауважень і поправок.

1. Початкові показники сильно відрізняються від остаточних цифр

Основних причин дві. Перша - умовно кажучи, міжнародна. Річ у тім, що в процесі доопрацювання документа з'являються нові дані по економічній ситуації. І в цьому немає нічого дивного, це нормальна практика хоча б тому, що прогнози по економіці на початок, середину і кінець року різняться.

Друга причина - суто українська. Як тільки документ потрапляє на парламентське обговорення, починається тиск по вертикалі, по горизонталі й навіть по діагоналі - занадто багато політиків хочуть за допомогою бюджету вирішити свої приватні питання.

2. Що означає закладений в бюджеті курс долара?

Закладений в бюджеті-2018 курс долара (30,1 грн. за долар) - це винятково технічний показник, спочатку дещо завищений для створення «подушки безпеки». Він потрібен для того, щоб знати, скільки грошей потрібно країні на обслуговування зовнішнього боргу, оскільки борги треба віддавати у валюті, а бюджет планують у гривнях.

Що стосується надмірної уваги до цього показника з боку населення, то це, кажуть експерти, суто українська риса. Вітчизняна економіка є надто «доларизованою», і найменші коливання курсу стають у нас величезною проблемою в масштабах країни. Такої уваги до курсу іноземних валют, мабуть, немає ніде в світі.

3. Чому дохідна і видаткова частини бюджету не збігаються?

Справді, якщо подивитися на цифри проекту бюджету, то побачимо, що різниця між прибутковою (877 млрд.) і видаткової (948 млрд.) частиною складає 71 млрд. грн. Це близько 2,5% ВВП.

Сума чимала, і частково вона може бути перекрита за рахунок нестійких джерел фінансування - в першу чергу, приватизації. Правда, навіть за умови, що приватизація відбудеться успішно, вона дасть не більше, ніж 20 млрд. грн., тобто понад 50 млрд. грн. все одно потрібно буде десь брати. І тут вихід один - зовнішні джерела запозичення. А це означає, що борг України знову буде рости, і його обслуговування буде обходитися бюджету дедалі дорожче.

4. Чи вдасться втримати інфляцію?

Інфляція - орієнтовний показник, необхідний в першу чергу для індексації соціальних виплат. Він відображає очікуваний розвиток економіки при певному наборі зовнішніх і внутрішніх факторів. Однак, як і в нашому реальному житті, кожен конкретний фактор може змінитися, що призведе до зміни ситуації загалом.

Судячи з бюджету, уряд очікує 2018 року рекордно низьку інфляцію - лише 7%. Однак експерти в цьому питанні одностайні - такий показник виконаємо хіба що в теорії, а в реальності він буде мінімум вдвічі вищий.

    По-перше, зростання цін на нафту призведе до того, що в Україні виростуть ціни на бензин і, як наслідок, на товари і послуги.

    По-друге, за чутками, нам готують черговий «сюрприз» у вигляді зростання тарифів на енергію для населення і для бізнесу, а це прямий шлях до зростання цін.

    І, по-третє, якщо не буде виконано дохідну частину бюджету, то є велика ймовірність, що уряд вдасться до давнього, але не дуже доброго способу - почне розкручувати інфляцію.

Що стосується закладеного в бюджеті 3% зростання економіки, то навіть якщо його вдасться досягти, цього буде вкрай мало, українці продовжать скочуватися в бідність. Річ у тому, що тільки на обслуговування боргу країна витрачає 5% ВВП, і щоб ми просто не ставали біднішими - економіка повинна зростати не менше, ніж на 5% у рік.

5. Як зміняться зарплати, пенсії і соцвиплати?

Від 1 січня 2018 року мінімальна зарплата знову зросте і складе 3723 грн. Втім, експерти попереджають, що на зростання реальних зарплат розраховувати не доводиться - просто може відбутися чергове часткове «вибілювання» зарплат.

Прожитковий мінімум, який на сьогодні становить 1624 грн., а з 1 грудня 2017-го – 1700 грн., 2018-го зросте двічі: з 1 липня (1777 грн.) і з 1 грудня (1853 грн.). Відповідно, будуть рости соціальні виплати і деякі види пенсій.

До речі, нагадаємо, що за словами міністра соціальної політики Андрія Реви, уряд сьогодні працює над питанням, як забезпечити гідні пенсії тим громадянам, які мають великий стаж роботи, але при цьому все життя отримували низькі зарплати.

Джерело: https://pogliad.ua/news/money/noviy-b...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали