Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Нові правила: як не переплачувати за воду?

16.11.2018 409 0 0

У 2019 році мешканцям багатоквартирних будинків доведеться платити за весь обсяг води, який спожив будинок. Отже – сумлінним мешканцям доведеться заплатити за нечесних сусідів. EtCetera дізнавався, чи можна цього уникнути.

ЩО СТАЛОСЯ? До серпня 2019 року в усіх багатоквартирних будинках в Україні мають встановити загальнобудинкові лічильники води. Відповідно, під час складання платіжок за водопостачання  враховуватимуться свідчення не тільки квартирних, а й будинкових лічильників.

Теоретично, показання будинкового лічильника повинні дорівнювати сумі показань усіх лічильників, які є в будинку (тобто, квартирних та встановлених у нежитлових приміщеннях). Однак насправді таке буває рідко. Більше того, тільки в Києві втрати води в різних будинках становлять від 8% до 80% від загального спожитого обсягу.

ЧОМУ ТАК? Є кілька причин втрат води. Одна з головних – шахрайство. В першу чергу, мова йде про мешканців, які встановлюють на своїх лічильниках магніти. Завдяки такій маленькій хитрості вони оплачують менше, ніж спожили. Крім того, магазини і фірми, розташовані на перших поверхах багатоквартирних будинків, нерідко незаконно підключаються до будинкових мереж водопостачання.

НОВИЙ ЗАКОН. Раніше втрати води списувалися і компенсувалися самими водоканалами. Але зараз в Україні діє Закон «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». Згідно з цим документом, мешканці будинку є власниками всього будинку і тому повинні оплачувати весь обсяг води, який спожив їх будинок.

Втім, ця норма закону поки що не діє.

По-перше, далеко не у всіх будинках встановлено лічильники.

По-друге, поки що немає необхідної законодавчої бази. Наприклад, уряд досі не затвердив методику розподілу спожитих у будинку комунальних послуг між мешканцями. Однак, коли закон повністю набере чинності, українцям доведеться платити не тільки за себе, але й, можливо, за нечесного сусіда.

ЯК НЕ ПЕРЕПЛАТИТИ? Щоб не довелося оплачувати чужі витрати води, Дмитро Новицький пропонує:

  • виявляти сусідів-шахраїв. Якщо ви підозрюєте когось із мешканців – повідомляйте у водоканал. Комунальники обіцяють встановити в квартирі порушника спеціальні антимагнітні пломби;
  • перевіряти підприємства, що займають перші поверхи вашого будинку: чи є у них лічильники, скільки води вони витрачають, чи оплачують вони комунальні послуги.

Основою для складання платіжки будуть все-таки показники квартирних лічильників. Тому сумлінним платникам турбуватися нема про що. Проте питання залишаються. Наприклад, як бути з аваріями і витоками у внутрішньобудинкових мережах? За ідеєю, стежити за їх станом повинні керуючі компанії, але платити за втрати доведеться мешканцям. Крім того, зараз певний відсоток втрат закладено у тарифі на воду. Чи означає це, що після того як нові норми наберуть чинності тариф переглядатимуть? Відповіді на ці питання поки що не дають ні представники водоканалів, ні законодавці.

http://etcetera.media

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали