Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Нові гроші: чи приведе поява гривневих монет до подорожчання?

Редакція

03.04.2018 284 0 0

З 27 квітня 2018 року НБУ випускає в обіг монети номіналом в 1 і 2 гривні. Уже викарбовано по 5 мільйонів монет кожного номіналу. А до кінця 2018 року НБУ обіцяє випустити 150 млн нових монет. У 2020 році почнуть карбувати гривневі п’ятірки і десятки. Крім того, з обороту поступово вийдуть монети номіналом 1, 2, 5 і 25 копійок – у нинішньому році Нацбанк припинить їх карбування. 

НАВІЩО? В НБУ кажуть, що металеві гривні вводять для зручності людей. Крім того, це допоможе скоротити витрати на виробництво грошей. Карбування монет обходиться дорожче, проте вони служать набагато довше паперових купюр. Середня тривалість «життя» монети – 20 років, у той час як паперові купюри приходять в непридатність вже через 3-5 років.

Нацбанк щорічно вилучає з обігу близько 320 млн банкнот номіналом від 1 до 100 гривень через їх зношеність. За словами в. о. глави НБУ Якова Смолія, завдяки такій реформі країна зможе заощадити 1 млрд гривень.

НБУ заздалегідь вказав розміри нових монет (вони відрізняються від усіх існуючих в обороті), щоб виробники автоматів з функцією прийому монет встигли їх налаштувати.

Нацбанк не планує вилучати «дрібні» і паперові купюри з обігу до тих пір, поки вони самі не прийдуть в непридатність. Утім, паперові купюри, у яких незабаром з’являться металеві аналоги, також залишаться в ужитку аж до «самоліквідації».

ЧИ БУДЕ ПОДОРОЖЧАННЯ? Разом з жирним плюсом у вигляді економії коштів на виготовлення грошей, введення в обіг нових грошей може призвести до виникнення ризику інфляції. На думку експертів, ці ризики пов’язані з округленням цін при виведенні дрібних грошей з обороту. Також негативні зміни відчує на собі бідна частина населення. Чим менша сума в чеку, тим відчутнішою стане відсутність розмінної монети для покупця. Але для більшості українців грошова реформа пройде непомітно, – впевнені в Нацбанку.

ПОБОЮВАННЯ. На монетах відсутній серійний номер. Це полегшує працю фальшивомонетників. Тим більше, що підробляти 10-гривневу монету набагато вигідніше, ніж монети номіналом в 50 копійок або 1 гривню.

СВІТОВИЙ ДОСВІД. У НБУ впевнені, що «монетна реформа» наблизить Україну до практики Європейського Союзу, де в побуті також використовуються монети номіналом 1 і 2 євро. З 2000 року подібну реформу грошового ряду також провели в Сінгапурі, Фінляндії, Ірландії, ПАР, Канаді, Австралії, Японії та Росії.

https://uk.etcetera.media

Національний банк презентував нові обігові монети 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали