Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Новації господарського процесу в результаті судової реформи

Редакція

13.02.2018 373 0 0

Прийняття Верховною Радою України законів, об'єднаних терміном «судова реформа», в значній мірі оновили підходи до розгляду справ в судах. Зміни до процесуальних кодексів містять багато новацій, деякі з яких радикально змінюють порядок розгляду справ в судах. Що нового з'явиться в господарському процесі?

Деякі зміни викликають досить суперечливі емоції у юристів, однак ряд змін, внесених, наприклад, до Господарського процесуального кодексу України, можна оцінити, скоріше, з позитивної сторони.

В першу чергу, варто відзначити, що судовий процес у цілому і господарський зокрема, стає більш сучасним, приймаючи на озброєння інтернет технології сучасності: можливість подання позовної заяви, доказів, вчинення окремих процесуальних дій в електронній формі. Окрему роль законодавець відводить електронним доказам. З огляду на те, що на сьогоднішній день бізнес практично на 90% перейшов на віртуальне спілкування, фактично вся переписка ведеться за допомогою електронної пошти, договору і первинна документація оформляється електронними підписами, цілком логічним виглядає поява в Господарському процесуальному кодексі електронних доказів як їх окремого виду.

Господарський процес і раніше був найбільш динамічним з усіх видів судових процесів, але законодавець, мабуть, вирішив ще більше прискорити процедуру вирішення господарських спорів.

Запроваджено інститут наказного провадження, що раніше практикувалося тільки в цивільному процесі. Тепер процедура стягнення невеликих заборгованостей (до 100 прожиткових мінімумів працездатної особи) повинна стати значно простіше. При наявності достатніх доказів існування боргу суди видаватимуть накази, підлягають примусовому виконанню. Це повинно розвантажити суди, які нерідко завалені подібними справами, розглянутими в позовному провадженні.

На суддів господарських судів покладається роль, так би мовити, модераторів. Мирне вирішення спору можливо в результаті нарад судді і сторони спору, в ході яких суддя може радити варіанти мирного вирішення спору, ознайомити сторону процесу з судовою практикою в аналогічних справах, ніж також може бути зекономлено час для вирішення спорів.

У кодексі з'явилися норми, які обмежують боку в можливостях затягування судових процесів шляхом зловживання своїми правами (подачами безпідставних клопотань, заяв та ін.).

В цілому, дуже багато зроблено для того, щоб бізнес не проводив більшу частину часу в судах, а займався виключно зароблянням грошей. Однак, наскільки зміни, принесені «судовою реформою» будуть життєздатними покаже тільки судова практика.

Джерело: http://www.prostopravo.com.ua/klub_yu...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали