НКРЕКП затвердила нові тарифи на електроенергію на 2020 рік
НКРЕКП затвердила нові тарифи НЕК «Укренерго» на 2020 рік на передачу електричної енергії на рівні 155,40 грн/МВт·год та послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління – 10,23 грн/МВт·год.
Порівняно із середнім тарифом з моменту запуску нового ринку електроенергії в ІІ півріччі 2019 р. (165,89 грн/МВт·год) тариф НЕК «Укренерго» на передачу зменшився на 6,32%.
Зазначимо, що раніше, 3 грудня, на відкритому обговоренні тарифів НЕК «Укренерго» на 2020 рік розглядався тариф на передачу електроенергії у розмірі 135,78 грн/МВт·год.
Сьогодні Регулятор затвердив тариф на передачу на 19,62 грн/МВт·год вищий — 155,40 грн/МВт·год. Причиною зростання стало збільшення майже удвічі (до 5,8 млрд грн) витрат на придбання електроенергії для компенсації технологічних витрат, що пов’язано зі зміною механізму виконання спецобов’язків (ПСО), покладених у тому числі на оператора системи передачі.
Сьогодні Укренерго купує 80% електроенергії для компенсації технологічних втрат в мережах у ДП «Гарантований покупець» за граничною ціною НАЕК «Енергоатом» (найнижчою на ринку). Водночас після змін механізму ПСО (затверджені Постановою КМУ від 09.12.2019 № 1003) увесь обсяг цієї електроенергії Укренерго доведеться купувати на вільних сегментах ринку за ринковою ціною, яка значно вища за ціну електроенергії атомної генерації.
Зважаючи на це, вартість електроенергії, придбаної на вільному ринку, буде більшою, ніж гранична ціна атомної генерації. Зокрема, при розрахунку витрат на придбання електроенергії для компенсації технологічних витрат була взята ціна закупівлі електроенергії на ринку «на добу наперед» у жовтні 2019 р. на основі погодинних щодобових цін купівлі-продажу електроенергії та погодинних щодобових обсягів технологічних витрат на її передачу.
Щодо тарифу на диспетчерське управління, то на 2020 р. у ньому передбачені витрати на придбання допоміжних послуг у сумі 1,3 млрд грн. Водночас, за розрахунками НЕК «Укренерго» обсяг витрат має становити 2,04 млрд грн. для можливості придбання критично необхідного для енергосистеми обсягу допоміжних послуг.
ua.energy
Коментарі до матеріалу