Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

НБУ впроваджує нову систему оцінки кредитних ризиків

Редакція

27.12.2016 469 0 0

НБУ з 1 січня 2017 року впроваджує нову систему оцінки кредитних ризиків, яка безпосередньо буде впливати на розмір регулятивного капіталу.

Постанова № 351 про кредитні ризики дозволяє НБУ вичищати банківську систему від найбільш популярних схем банкірів, застосовуваних для заниження резервів і, як наслідок, штучного підтримання високого рівня регулятивного капіталу.

Деякі положення постанови № 23 допускали неоднозначне трактування, ніж банки активно користувалися. Наприклад, вони зробили велику дірку в нашому регулювання і за рахунок штучних платежів за відсотками тримали заявлене якість кредитів на високому рівні».

Це не єдина лазівка, яка існувала.

Була ще одна схема у банків, переважно з українським капіталом, які активно кредитували пов'язаних осіб. Вони видавали нові кредити, які пропускали по колу, і старі позичальники сплачували відсотки з нових кредитів.Такі схеми процвітали. І коли ми почали діагностику, то жахнулися, наскільки це була поширена практика серед банків».

Нова система оцінки кредитних ризиків

Щоб банкам було вигідно маніпулювати резервами, приховувати свої реальні збитки та штучно тримати високим свій капітал, НБУ з 1 січня 2017 року впроваджує нову систему оцінки кредитних ризиків, яка безпосередньо буде впливати на розмір регулятивного капіталу.

Резерви – це елемент фінансової звітності, а кредитний ризик – пруденційної. Ми розвели ці поняття. Банк, формуючи резерви за МСФЗ, паралельно оцінює кредитний ризик за правилами НБУ. Якщо виникає різниця між обсягом кредитного ризику і резервами за МСФЗ, тобто з'являється непокритий кредитний ризик, він зменшує капітал першого рівня.

«Дурили» банки, Нацбанк і з допомогою застав, які неможливо або дуже складно стягнути: товари в обороті, майбутній урожай та майнові права на виручку.

Майнові права на виручку – це фікція, а не заставу. У ході діагностики ми побачили, що майнові права на виручку дуже легко малюються. Були компанії, у яких доходи за попередні два-три роки були нульовими, а вони малювали майнові права на виручку на сотні мільйонів гривень». Банки зможуть брати майнові права в заставу, але постанова № 351 їх оцінить в нуль.

Джерело: http://hyser.com.ua/business_and_fina...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали