Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

НБУ продовжує стратегію переходу до більшої гнучкості обмінного курсу

20.11.2023 11 0 0

«Українські банки мають ресурс, щоб допомагати економіці відновлюватися, допомагати бізнесу не просто підтримувати свою діяльність, а й розвиватися. І це не питання перспективи, а вже сьогоднішній день. Говорячи це, я спираюся на найсвіжіші дані Огляду банківського сектору за ІІІ квартал 2023 року.

Тренд зростання чистих гривневих бізнес-кредитів триває четвертий місяць поспіль після спаду з початку повномасштабного вторгнення рф. Головним драйвером залишається державна програма «5-7-9». Водночас окремі іноземні банки (з числа найбільших) відзначилися зростанням нових кредитів поза цією програмою», – зазначив Голова НБУ Андрій Пишний під час панельної дискусії «Фундамент фінансової стабільності наступних років» на Щорічних загальних зборах European Business Association, що відбулася вчора.

Голова НБУ наголосив, що відповідно до попередніх результатів оцінки стійкості банків (які становлять 90 % банківської системи) не виявлено значної потреби в капіталі. Це додає нам впевненості, що банки залишаться прибутковими навіть після сплати додаткового податку на прибуток, запровадження якого дискутується, та зможуть виконати нові вимоги до капіталу.

Бізнес також цікавили питання поступового зняття валютних обмежень. Наразі Національний банк продовжує втілювати перший етап Стратегії пом'якшення валютних обмежень, переходу до більшої гнучкості обмінного курсу та повернення до інфляційного таргетування. Зокрема, на цьому етапі було передбачено перехід до керованої гнучкості курсу. «Можу нас усіх привітати – уже шість тижнів ми живемо без фіксованого курсу. Валютний ринок працює, працюють попит і пропозиція. Так, за відчутної присутності НБУ. Але поступ ринку очевидний.

Ми здійснили перехід відповідально та професійно. Зараз НБУ працює над тим, щоб бути готовим реалізувати наступну амбіцію – перейти до другого етапу валютної лібералізації й це те, що точно зробить життя бізнесу легшим».

Успішний перехід від фіксованого обмінного курсу до керованої гнучкості був, у тому числі, предметом обговорення МВФ, який високого оцінив роботу економічної команди України в умовах війни. Спроможність, яку демонструє економічний блок, важлива в перемовинах щодо подальшої стабільної підтримки міжнародних партнерів.

Питання зовнішнього фінансування наразі активно обговорюється, зважаючи на певну турбулентність, пов’язану з демократичними процесами у країнах-партнерах. «Вони генерують певну невизначеність, однак я залишаюся оптимістом щодо збереження донорської підтримки. Водночас ми, безперечно, готуємося до реалізації будь-якого сценарію», – сказав Андрій Пишний.

НБУ

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали