Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

НБУ про розширення дефіциту поточного рахунку у вересні

Редакція

01.11.2017 122 0 0

За попередніми даними у вересні 2017 року дефіцит поточного рахунку платіжного балансу залишився практично на рівні вересня минулого року (1 млрд. дол. США), очікувано збільшившись порівняно з серпнем 2017 року через планові виплати відсотків за реструктуризованими ОЗДП.

За дев’ять місяців 2017 року від’ємне сальдо поточного рахунку незначно збільшилося (до 3.0 млрд. дол. США з 2.7 млрд. дол. США у відповідному періоді минулого року) в основному через масштабні закупівлі енергоносіїв та сільськогосподарської техніки.

Водночас на тлі сприятливої зовнішньоекономічної кон’юнктури експорт товарів та послуг також зростав високими темпами.

Так експорт товарів у вересні становив 3.4 млрд. дол. США. У річному вимірі зростання експорту товарів прискорилося до 17.7% (з 13.6% у серпні) насамперед завдяки нарощенню поставок продовольчих товарів (на 22.5%).

Високими темпами продовжував зростати експорт насіння олійних культур (у 1.7 раза р/р), хоча зростання експорту соняшникової олії сповільнилося (до 10.1% р/р). Істотне зростання поставок вершкового масла (у 3.8 раза р/р) зумовило збільшення обсягів експорту молочної продукції в 1.8 раза р/р.

Завдяки зростанню світових цін на окремі зернові (пшеницю та ячмінь) та високому врожаю вартісні обсяги експорту зернових збільшилися на 8.1% р/р. Сприятлива цінова кон’юнктура зумовила зростання обсягів експорту металургійної продукції на 7.6% р/р.

За дев’ять місяців поточного року експорт товарів зріс на 20.7% порівняно з відповідним періодом минулого року (за січень - вересень 2016 року скоротився на 9.8%). Найбільшим торговельним партнером України залишалися країни ЄС, частка яких у загальному експорті товарів зросла до 35.2%.

Імпорт товарів у вересні становив 4.3 млрд. дол. США. У річному вимірі темпи його зростання прискорилися до 21.0% (з 10.0% у серпні), як за рахунок енергетичного, так і неенергетичного імпорту.

Зокрема, фізичні обсяги імпорту природного газу збільшилися до 1.3 млрд. м3 (на 30% порівняно з серпнем). Також значними темпами зростали обсяги імпорту нафтопродуктів (на 16.6% р/р). Дефіцит вугілля на внутрішньому ринку зумовлював подальше зростання його імпорту (у 1.6 раза р/р). У результаті енергетичний імпорт зріс на 38.7% р/р.

Імпорт продукції машинобудування у вересні збільшився на 30.4% р/р насамперед за рахунок зростання обсягів імпорту легкових автомобілів (у 1.7 раза р/р), серед іншого на тлі поступового відновлення автокредитування.

За дев’ять місяців поточного року імпорт товарів зріс на 21.9% порівняно з відповідним періодом минулого року за рахунок масштабних закупівель енергоносіїв та продукції машинобудування. Частка країн ЄС у загальному імпорті товарів зросла до 37.6%.

Чистий приплив за фінансовим рахунком у вересні збільшився до 1.6 млрд. дол. США і переважно був забезпечений надходженням коштів від розміщення облігацій зовнішньої державної позики (1.3 млрд. дол. США).

Чисті надходження до реального сектору у вересні (0.5 млрд. дол. США) залишилися практично на рівні попереднього місяця. Уповільнення скорочення обсягів готівкової валюти поза банками (до 0.2 млрд. дол. США) було компенсовано зростанням заборгованості за торговими кредитами (на 0.3 млрд. дол. США).

Чистий приплив прямих іноземних інвестицій у вересні становив 0.2 млрд. дол. США, понад 80% з яких було спрямовано до реального сектору. У цілому за дев’ять місяців поточного року надходження прямих іноземних інвестицій (без урахування операцій з переоформлення боргу в статутний капітал) на 40% перевищували минулорічні обсяги (1.6 млрд. дол. США порівняно з 1.15 млрд. дол. США відповідно).

Платіжний баланс України у вересні зведено з профіцитом у розмірі 637 млн. дол. США. Це дало змогу наростити обсяги міжнародних резервів до 18.6 млрд. дол. США (станом на 01 жовтня 2017 року), що забезпечує фінансування імпорту майбутнього періоду протягом 3.7 місяця.

Джерело: https://bank.gov.ua/control/uk/publis...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали