Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи можна директору не нараховувати та не виплачувати заробітну плату в разі складної ситуації в бізнесі?

27.10.2016

Нерідкі випадки, коли суб'єкти господарювання змушені скорочувати свою діяльність аж до її припинення. Якщо на підприємстві залишився один директор, який є найманим працівником, чи можна не нараховувати та не виплачувати йому заробітну плату?

Відразу відповімо: уникнути виплати зарплати і сплати податків не вдасться.

Якщо власник або уповноважений ним орган наймає керівника підприємства, з ним укладається договір (контракт) (ст. 65 Господарського кодексу України, далі - ГКУ).

Трудовим договором називають угоду між працівником і власником підприємства, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з дотриманням правил внутрішнього трудового розпорядку, а власник підприємства - виплачувати йому заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю , колективним договором і угодою сторін (ч. 1 ст. 21 Кодексу законів про працю України, далі - КЗпП).

Нагадуємо, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р № 108/95-ВР (далі - Закон № 108) заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, в грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

При цьому найманому працівникові не можуть виплачувати зарплату нижче мінімального розміру (ст. 95 КЗпП, ст. 3 Закону № 108). Так, директору підприємства також повинні виплачувати зарплату, причому не менше мінімальної. Відмовитися від заробітної плати директор не може. Це буде розглядатися як порушення законодавства про працю. Про це, зокрема, відзначають фахівці Головного управління УКРІНФОРМ в Закарпатській області в консультації «Як нараховується ЄСВ на заробітну плату директора» від 12.03.2016 р

Якщо ж директор, який є засновником підприємства, звільняється з посади, і, відповідно, більше не знаходиться в трудових відносинах з підприємством, то він не повинен нараховувати собі зарплату. Звіт по єдиному соціальному внеску (далі - ЄСВ) в податкову Також ви не отримуєте (п. 11 р. II Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну України від 14.04.2015 р № 435, р. 301.06 ЗІР). Про це також відзначили податківці у наведеній вище консультації. Податок на доходи фізичних осіб (далі - ПДФО) і військовий збір сплачується, а форма № 1ДФ подається також тільки в разі нарахування (виплати) зарплати в звітному періоді (пп. «Б» п. 176.2 Податкового кодексу України, далі - ПКУ).

Тому платити податки з зарплати і звітувати по ним також не доведеться.

Фінансова та податкова звітність все одно подається незалежно від того, чи здійснюється платником податків господарська діяльність в звітному періоді (п. 49.2 1 ПКУ, П (С) БО 25). Цю звітність має право надавати засновник (ч. 4 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р № 996-XIV).

Покладання на засновника обов'язки директора можливо на підставі ч. 2 ст. 65 ГКУ, згідно з якою власник підприємства може здійснити свої права на управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту та інших установчих документів. Про це також йдеться і в листі Міністерства юстиції України «Про надання роз'яснень деяких норм законодавства України» від 20.09.13 р № 533-0-2-13 / 6.1. Оформляють покладання обов'язків протоколом загальних зборів (або рішенням засновника). У рішенні необхідно чітко прописати, що такі обов'язки покладаються на засновника тимчасово, і він не стає директором, а лише отримує право вчиняти дії від імені юрособи без довіреності.

Про повноваження засновника виконувати обов'язки директора слід також повідомити держреєстратора (подати реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців) і в податкову (внести зміни в довідку про взяття на облік платника податків за формою № 4-ООП).

Як мінімізувати витрати на оплату праці директора, який не є засновником?

Можна встановити директору режим неповного робочого часу (неповний робочий день або тиждень). В такому випадку заробітна плата буде виплачуватися за фактично відпрацьований час і може бути меншою за мінімальну.

Втім, з сум виплаченої директору заробітної плати потрібно сплатити ПДФО, військовий збір і нарахувати ЄСВ.

Причому, якщо ПДФО і військовий збір сплачуються з фактично нарахованої заробітної плати працівника, то ЄСВ доведеться нараховувати виходячи з мінімальної зарплати без урахування того факту, що працівник працював неповний робочий день (ч. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування »від 08.07.2010 р № 2464-VI, далі - Закон про ЄСВ).

Крім того, за сплачені суми податків треба відзвітувати, подавши Звіт з ЄСВ та форму № 1ДФ.

Якщо директор підприємства працює за сумісництвом, то до такій найманій особі не застосовується норма ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ по нарахуванню заробітної плати в розмірі не менше мінімальної.

Таким чином, підприємство може мінімізувати свої витрати на зарплату директора шляхом оформлення його на роботу за сумісництвом. В такому випадку зарплату йому виплачуватимуть за фактично виконану роботу. А податки будуть платити саме з фактично нарахованих сум зарплати.

Джерело: http://devisu.ua/

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
05.05.2025
Які документи потрібно перевірити при купівлі будинку у фізособи
Купівля-продаж житлового будинку – це важливий юридичний процес, який вимагає нотаріального посвідчення. Відповідно до Закону від 02.09.1993 № 3425-XII «Про нотаріат» та чинного Порядку вчинення нотаріальних дій для законності угоди та захисту прав сторін необхідно підготувати відп...
05.05.2025
Сервіси ЕКА інтегровано в Дія.Бізнес
ЕКА – це приватне акціонерне товариство, яка страхує експортні контракти, гарантує повернення кредитів і захищає інвестиції. Її інструменти допомагають підприємцям зменшити ризики під час роботи з іноземними партнерами та залучати фінансування на розвиток. Для підтримки українського бізнесу і...
05.05.2025
Юрособа із запізненням змінила договір про постачання газу після придбання нерухомості у фізособи: що вирішив суд щодо сплати боргу
ТОВ «ЧернівціГазЗбут» звернулося до суду з позовом до споживача природного газу про стягнення 15 942 грн заборгованості. Позивач зазначав, що у період з серпня 2020 року по березень 2021 року відповідач не здійснював оплату за постачання природного газу, внаслідок чого утворився борг. С...
Кращі матеріали