Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Ліквідація ФОП у зв'язку з його смертю

Редакція

24.07.2017 17152 0 0

Питання. Помер чоловік, який був зареєстрований приватним підприємцем. Які дії слід зробити у разі смерті суб'єкта господарювання?

Відповідь. Згідно ст. 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (далі - Закон про держреєстрацію), державна реєстрація фізичної особи - підприємця припиняється у зв'язку з його смертю. Ст. 48 Закону про держреєстрацію передбачає, що спадкоємець померлого або орган виконавчої влади надає (подає особисто або надсилає поштовим відправленням) державному реєстратору свідоцтво про смерть такого громадянина, засвідчена нотаріально.

Якщо документ спадкоємець померлого подає реєстратору особисто, він додатково пред'являє свій паспорт. Додаткові документи держреєстратор вимагати не вправі.

Державний реєстратор зобов'язаний не пізніше наступного робочого дня з дати надходження документів заповнити реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця у зв'язку з його смертю. Таким чином, до Єдиного державного реєстру вноситься запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем у зв'язку з його смертю.

Повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця у разі його смерті, а також відомості відповідної реєстраційної картки є підставою для зняття фізичної особи - підприємця з обліку в органах статистики, ГФС, Пенсійного фонду України.

Що стосується недоїмки або переплати з податків і зборів, яка утворилася на момент смерті громадянина, то згідно з п. 37.3. ст. 37 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), підставою для припинення податкового обов'язку, крім її виконання, є, зокрема, смерть фізичної особи.

П. 65.10.2 ст. 65 ПКУ передбачає, що внесення до Державного реєстру запису про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця здійснюється в разі смерті фізичної особи, що підтверджується свідоцтвом про смерть.

Однак якщо у підприємця на момент смерті виявиться непогашеною сума податкових зобов'язань, податкові органи мають право стягнути суму недоїмки. Згідно п.99.1 ст. 99 ПКУ, виконання грошових зобов'язань та / або погашення податкового боргу фізичної особи (в тому числі фізичної особи - підприємця, фізичної особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність) у разі його смерті або оголошення судом померлою здійснюється його спадкоємцями, які прийняли спадщину (крім держави) , в межах вартості успадкованого майна та пропорційно частці у спадщині на дату її відкриття.

Претензії спадкоємцям пред'являються контролюючими органами в порядку, встановленому цивільним законодавством України для пред'явлення претензій кредиторами спадкодавця. Після закінчення строку прийняття спадщини грошові зобов'язання та/або податковий борг спадкодавця стають грошовими зобов'язаннями та/або податковим боргом спадкоємців.

У разі смерті платника податку податок за останній податковий період справляється з нарахованих на його користь доходів. Останнім податковим періодом в цьому випадку вважається період, який закінчується днем, на який відповідно припадає смерть такого платника податку. У разі відсутності нарахованих доходів податок сплаті не підлягає.

Джерело: http://kievbusinesscentre.com.ua/acco...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали