Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Хто такі адвокати і коли вони потрібні

Редакція

27.02.2017 11366 0 0

Коли мова йде про адвокатів, всі ми згадуємо фразу-кліше з голлівудських фільмів: «Я буду розмовляти тільки у присутності свого адвоката». Але навряд чи більшість з нас знає, коли слід звертатися за допомогою адвоката і як знайти хорошого фахівця.

Чим адвокати відрізняються від юристів

Адвокат – це більш широке поняття. Всі адвокати є юристами, проте не всі юристи можуть називатися адвокатами.

 Юрист – це по суті будь-яка людина з юридичною освітою або навіть студент юридичного факультету. Кажучи простими словами, юристом може назвати себе мало не кожен, хто розбирається в законах.

Діяльність юриста далеко не завжди пов'язана з судовими справами. Найчастіше юристи займаються іншими речами: складають і оцінюють договір, допомагають правильно оформити різні процедури, пов'язані з реєстрацією, скласти документ або скаргу і т. д. Також юрист може консультувати вас з питань законодавства, представляти ваші інтереси в суді або бути вашим помічником на переговорах.

Сьогодні в Україні немає законів, які регулюють діяльність юристів. Тому існує загроза того, що ви потрапите на непрофесіонала або навіть афериста. При цьому доведеться витратити багато часу і зусиль, щоб залучити несумлінного юриста до відповідальності. Для надання юридичних послуг не потрібно отримувати спеціальну ліцензію, тому цей ринок послуг можна вважати абсолютно відкритим.

 Адвокат – це юрист, діяльність якого супроводжується більш серйозною професійною відповідальністю. Адвокатська діяльність регулюється Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Почнемо з того, що отримати статус адвоката, на відміну від статусу юриста, досить складно. Для цього, згідно із законом, необхідно мати повну вищу юридичну освіту, володіти державною мовою, мати стаж роботи в галузі права не менше двох років, скласти кваліфікаційний іспит, пройти стажування, скласти присягу адвоката України та одержати свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

Як юридичний радник адвокат може похвалитися рядом значних переваг:

   правовий захист відносин з клієнтом (адвокатська таємниця);

   ряд спеціальних прав, які дозволяють адвокату більш якісно захищати інтереси клієнта (наприклад, адвокатський запит);

   дисциплінарна відповідальність за можливі порушення закону, що може обернутися для адвоката    позбавленням права займатися адвокатською практикою;

   право доступу до багатьох державних реєстрів, що дозволяє адвокатам більш оперативно працювати над запитами клієнтів;

   адвокат повинен весь час приділяти увагу підвищенню кваліфікації.

Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» чітко регулює дисциплінарні процедури для адвокатів. Варто зазначити, що цей закон допомагали розробляти європейські експерти, тому він враховує передовий досвід європейських держав у сфері адвокатської діяльності.

На жаль, наявність адвокатського посвідчення ще не гарантує, що ви маєте справу з справжнім професіоналам. Адвокат може виявитися некомпетентним у вашому питанні, бути занадто пасивним або повільним. Вища освіта і підтверджена кваліфікація ще не говорять про те, що людина є першокласним фахівцем на практиці.

Коли слід звертатися за допомогою до адвоката

Адвокат необхідний у тих випадках, якщо вас підозрюють або обвинувачують у вчиненні злочину. Головне завдання адвоката – відстояти права та інтереси клієнта. Тому якщо вам висунули звинувачення у злочині, потрібно звернутися за допомогою до адвоката.

Якщо вас не підозрюють у скоєнні злочину, то можна обійтися і без адвоката. Однак у той же час адвокат може допомогти в ряді випадків. Наприклад, виграти судовий спір, оскаржити штраф або податок. Також адвокат може скласти скаргу на судового пристава або написати претензію в банк.

Таким чином, адвокати найчастіше вирішують ті ж юридичні питання, що і юристи. Якщо мова не йде про можливу причетності до злочину, то адвокат володіє аналогічними з юристом повноваженнями.

За що адвокат заробляє гроші і можна скористатися його послугами безкоштовно

Адвокат отримує гроші за те, що представляє інтереси людини в суді. Він відповідає за підготовку документів, спілкується з державними органами і виступає від імені клієнта в суді.

Якщо ви користуєтеся послугами адвоката в ході судового розгляду, то наприкінці можете вимагати компенсацію витрат на його послуги з сторони, що програла. Але тут важливо правильно оформити документи, які доведуть, що ви користувалися послугами адвоката саме по даній справі.

Якщо сторони прийшли до мирової угоди, то їм потрібно домовитися, хто заплатить за допомогу адвоката. Якщо судового розгляду не було (наприклад, адвокат допомагав оскаржити поліцейський штраф), то ніхто не буде відшкодовувати витрати на його послуги. Необхідно чітко прописати в угоді про надання юридичної допомоги, за що саме ви платите адвокату.

Відповідно до законодавства України, існує два види безоплатної правової допомоги – первинна і вторинна. Право на безоплатну первинну допомогу мають усі громадяни України.

Цей вид допомоги включає такі послуги:

   надання правової інформації;

   надання консультацій і роз'яснень;

   складання заяв, скарг та інших документів правового характеру;

   надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

Безоплатну первинну правову допомогу надають органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи приватного права та спеціалізовані установи.

Безоплатна вторинна правова допомога включає такі види правових послуг, як захист від обвинувачення, представництво інтересів особи в судах та складання документів процесуального характеру. Проте на неї може розраховувати обмежене коло осіб, визначених статей 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Право на надання вторинної правової допомоги мають спеціалізовані центри та адвокати, включені до Реєстру адвокатів.

Детальніше дивись за посиланням: http://hyser.com.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали