Коло дилерів держоблігацій розшириться
22.03.2016 266 0 0
Міністерство фінансів вирішило відмовитися від інституту первинних дилерів на ринку облігацій внутрішньої державної позики. За словами заступника міністра фінансів Артема Шевальова, цей інститут віджив і його скасують. Доступ до первинного ринку ОВДП отримають усі банки, а не тільки обрані.
Інститут первинних дилерів з’явився в Україні в 2009 році (до цього в аукціонах міг узяти участь будь-який банк). Нині ексклюзивне право працювати з Мінфіном мають банки, що відповідають певним критеріям. Зокрема, мають статутний капітал не менш як 10 мільйонів євро, обсяг торгів облігаціями — не менш ніж 1 мільярд гривень.
«Метою запровадження цього інституту було намагання розвинути первинний ринок цінних паперів і підтримати вторинний. Проте її не досягли через низьку активність частки дилерів, концентрацію зусиль більшою мірою на купівлі цінних паперів для власного портфеля і небажання (або неможливість) створювати ліквідний вторинний ринок із двосторонніми котируваннями», — сказав провідний економіст блоку фінансових ринків CREDIT AGRICOLE BANK Ukraine Олександр Печерицин.
Великі стабільні банки в обмін на олігопольне право доступу до первинного ринку ОВДП мали зокрема забезпечити придбання не менш як 3% загального їхнього обсягу протягом кожного півріччя.
«Але на практиці виникло дві перепони: на сьогодні далеко не всі первинні дилери виконують свої зобов’язання (із 20 банків, обраних на останньому конкурсі в грудні 2014 року, в трьох анульовано ліцензії). Крім того, інтерес до цих паперів спав через особливості валютного регулювання. Найцікавіші для інвесторів валютні ОВДП купують первинні дилери на аукціонах за долари/євро, а перепродають інвестори за гривні. Це в умовах дефіциту валюти різко знижує інтерес останніх до продажу паперів на вторинному ринку», — зауважує керівник проекту Cbonds.Info (Україна і інші країни СНД) Сергій Ляшенко.
Скасування інституту первинних дилерів і отримання доступу до нього всіх учасників сприятиме попиту на облігації й дасть змогу банкам — не дилерам — уникнути додаткових витрат під час їх купівлі через первинних дилерів.
Розшириться коло потенційних інвесторів і термін обігу спочатку валютних держоблігацій, а згодом і гривневих.
«Не думаю, що ринок пожвавиться. Попит породжує зайва ліквідність і ринкові умови розміщення. А наявність або нестача первинних дилерів особливо не вплине на цей процес», — прогнозує начальник управління з роботи з цінними паперами банку «Хрещатик» Максим Юхимець.
Тож незабаром спостерігатимемо за процесами на ринку.
Джерело: http://ukurier.gov.ua/uk/news/kolo-di...
Коментарі до матеріалу