Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Кредит МВФ: як будемо повертати?

11 березня 2015 року МВФ прийняв рішення про надання Україні чергового кредиту. Перший транш розміром у 5 млрд дол. наша країна отримала вже сьогодні. Протягом наступних чотирьох років Україна отримає $17,5 млрд та фінансовий план для оздоровлення економіки. Нова програма повинна дозволить збалансувати платіжний баланс, стабілізувати банківську системи і валютний курс. Доступним стане міжнародне фінансування для підтримки реформ.

Загалом Україна тільки в 2015 році може отримати з усіх зовнішніх джерел порядку 16,3 млрд доларів, включаючи 10 млрд доларів по лінії МВФ. При цьому, в числі міжнародної допомоги кошти від Євросоюзу складуть 1,8 млрд дол., від уряду США - 2 млрд дол.

Але окрім питання, на що витрачати ці кошти, постає не менш нагальне – хто і як буде ці борги повертати? На даний час держборг України становить $ 57,7 млрд. При цьому, за даними МВФ, до 2020 року він може збільшитися приблизно до $ 103 млрд. Таким чином, за прогнозами МВФ, до 2020 року він збільшиться майже вдвічі. За 2015 борг зросте до 94% відсотків від рівня ВВП, вважають аналітики фонду.

Самому Фонду Україна повинна до 2028 року виплатити 17 млрд дол. за трьома програмами:

  • програма stand-by 2010 року (останнє погашення у 2015 році);
  • програма stand-by 2014 року (останнє погашення у 2019 році);
  • розширена програма фінансування EFF (останнє погашення у 2027 році).

Найближчим часом уряд України планує провести консультації з реструктуризації боргів з кредиторами - утримувачами суверенних бондів країни. У переговорах з приватними кредиторами влада буде прагнути знизити боргове навантаження і, відповідно, запропонує розглянути зниження купона до 4,5% і зниження номіналу боргу. Можливий обсяг реструктуризації боргів складе 15 млрд доларів.

На думку багатьох експертів, якби Захід справді довіряв би нинішньої влади і хотів би допомогти відновленню української економіки, то мова би йшла не про кредити, як зараз, а про грантову (безповоротну) допомогу. Як наприклад, «план Маршалла», за яким 91% становили гранти, а не кредити.

Олена Зав'ялова

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали