Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Коментар НБУ щодо зміни реального ВВП у 2016 році

Редакція

27.03.2017 120 0 0

У 2016 році українська економіка зросла на 2.3% р/р, у тому числі в IV кварталі 2016 року зростання реального ВВП прискорилося до 4.8% р/р. Про це свідчать розгорнуті показники ВВП за IV квартал та в цілому за 2016 рік, опубліковані Державною службою статистики України.

Такі темпи економічного зростання перевищили очікування Національного банку (3.3% в IV кварталі та 1.8% у цілому в 2016 році, згідно з оцінками, опублікованими в Інфляційному звіті за січень 2017 року). Різниця пояснюється кращими, ніж очікувалося, показниками сільського господарства та інвестиційної активності.

У IV кварталі 2016 року рушієм прискорення економічного зростання передбачувано стало сільське господарство. При цьому рекордний врожай зернових культур (66 млн. тон) перевершив усі прогнози. У результаті, валова додана вартість (ВДВ) сільського господарства зросла на 18.4% р/р, зумовивши більше половини річного приросту ВВП у IV кварталі.

Ситуація в сільському господарстві суттєво вплинула на динаміку складових ВВП за категоріями кінцевого використання.

Так, завдяки активному експорту зернових та олії відбувся злам тривалої тенденції до спаду експорту – вперше за майже 6 років експорт зріс у річному вимірі (на 9.7%). Проте, прискорилося й зростання імпорту, підтриманого інвестиційним попитом. У результаті, у IV кварталі 2016 року прогнозовано знизився від’ємний внесок чистого експорту (до -5.2 в. п.).

Приріст валового нагромадження стрімко прискорився в IV кварталі 2016 року - до 79% р/р. Зокрема, високі врожаї с/г культур зумовили подальше накопичення запасів. Також прискорилося зростання інвестицій в основний капітал - до 27.1% р/р (10.5% порівняно з ІІІ кварталом у сезонно скоригованому вимірі), перевищивши наші очікування.

Разом з тим, динаміка внутрішнього споживання в IV кварталі погіршилася. Відновилося падіння споживання сектору загальнодержавного управління (на 2.2% р/р), що може пояснюватися уповільненням зростання поточних видатків зведеного бюджету, зокрема в умовах їх більш рівномірного розподілу протягом 2016 року порівняно з 2015 роком. Зростання приватного споживання сповільнилося (до 0.9% р/р, у сезонно скоригованому вимірі приватне споживання знизилося на 2.6% порівняно з попереднім кварталом) в умовах подорожчання послуг ЖКГ. Попри те, що сповільнення було очікуваним, динаміка приватного споживання була гіршою, ніж прогнозувалося.

Загалом за підсумками 2016 року наші оцінки підтвердилися – саме інвестиції були рушієм відновлення економічного зростання.

У розрізі ВДВ секторів економіки, крім сільського господарства, у IV кварталі поліпшилися також показники промисловості. В останньому кварталі року промисловість відновила зростання – на 2.2% р/р. Зокрема, це пов’язано зі збільшенням виробництва у харчовій галузі завдяки активній переробці технічних культур, а також у машинобудуванні – завдяки державним замовленням на продукцію військового призначення та замовленням з боку "Укрзалізниці" на реконструкцію та виробництво вагонів.

Також істотно поліпшилися показники сектору послуг. Насамперед відновилося зростання ВДВ сектору фінансової та страхової діяльності (11.8% р/р), у тому числі через поліпшення фінансових результатів банків. Також сповільнилося падіння ВДВ освіти та відновився приріст ВДВ охорони здоров’я.

У 2017 році українська економіка зросте на 1.9%, за оновленими попередніми прогнозами Національного банку. Зокрема, в I кварталі поточного року приріст економіки уповільниться попри сприятливу базу порівняння та наявність певного імпульсу зростання від попередніх періодів. У січні 2017 суттєво зросло будівництво та транспортні перевезення на тлі низької бази порівняння (на початку 2016 року значний негативний вплив на економічну активність мало запровадження РФ жорстких торговельно-транзитних обмежень щодо українських товарів та несприятливі погодні умови) . Однак в подальшому розпочалося блокування транспортних сполучень на сході країни, що негативно позначилося на промисловій активності, у тому числі, у металургії.

Джерело: https://bank.gov.ua/control/uk/publis...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали