Китайський діловий етикет: як успішно провести переговори
31.03.2017 11352 0 0
Китайський діловий етикет дуже важливий при веденні переговорів і бізнесу з китайцями.
Знання основних принципів спілкування з китайцями, а також китайського ділового етикету – запорука успішного ведення бізнесу. Вивчивши китайський діловий етикет, ви зможете розташувати до себе майже будь-якого китайського бізнесмена, зробивши ваше спілкування більш продуктивним і приємним.
Знайомство
Китайці позитивно оцінять, якщо Ви спробуєте з ними привітатися на їх мові. Скажіть «Ні хао», що означає «привіт». Якщо співрозмовник значно старший за Вас, то краще сказати «Нінь хао» — це більш шаноблива форма звертання.
Рукостискання
Китайці не любителі міцних рукостискань. Цей звичай прийшов до них із західної культури і не притаманний традиційному китайському етикету. Тому при рукостисканні не налягайте на руку партнера, це може бути сприйнято як тиск та агресія з вашого боку. Рукостискання має бути м'яким, спокійним, доброзичливим і супроводжуватися посмішкою. Також важливо пам'ятати, що китайці не кланяються при рукостисканні.
Обмін візитками
Не варто поспішати вручати свою візитку. Це можуть сприйняти як неспокій, занижену самооцінку або спробу штучно підняти свій статус. Дочекайтеся, коли китайці самі запропонують обмінятися візитками. При обміні візитку варто простягати двома руками з легким, ледве помітним поклоном.
Вищий пілотаж в обмін візитками — протягнути обома руками свою візитну картку, дочекатися відповідної дії від китайця, далі однією рукою взяти його картку і потім відпустити в його руки свою. Не зайвим буде відразу ж ознайомитися з її змістом.
Переговори
У Китаї, як і в багатьох інших східних країнах, велику увагу приділяють процесу комунікації. Є кілька нюансів, які слід знати:
Посміхайтеся. Покажіть всім своїм виглядом, що Ви отримуєте величезне задоволення від процесу переговорів.
Якщо китайська сторона говорить про те, що Вас категорично не влаштовує, — не нервуйте і не показуйте ваше роздратування. Цим Ви можете завести переговори в тупик. Покажіть розчарування чи невдоволення. Але не більше. Така емоція допоможе схилити китайців до поступок на користь Ваших інтересів.
Жестикулюйте дуже помірно. Занадто активні рухи руками збивають китайців з пантелику і можуть бути сприйняті як занепокоєння або роздратованість.
Спілкуйтеся так, ніби Ви розмовляєте про справи з старим другом, якого давно не підтримували контакт.
Якщо Ви приймаюча сторона, не забудьте заварити якісний китайський чай. Якщо Ви в гостях – обов'язково скуштуйте чай, який Вам запропонують. До речі, якщо Ви попросите кави або скажуть, що його немає, або ж принесуть розчинний і дуже гіркий кави.
Для кращого розуміння і наочності не забудьте підготувати пачку чистих аркушів, щоб мати можливість малювати на них схеми, плани, графіки та інше.
Не дивіться китайцям прямо в очі. У китайській культурі прямий погляд в очі вважається видом агресії, намаганням придушення співрозмовника.
Організуйте на переговори свого перекладача.
Ресторан
Слід пам'ятати, що вечеря або обід в ресторані — лише продовження переговорного процесу, і китайці нерідко відіграють свої позиції саме тут. Щоб відчувати себе в ресторані впевнено, необхідно пам'ятати декілька моментів:
Найдорожчий гість сідає завжди обличчям до входу.
Перекладач ніколи не сідає між Вами і керівником китайської компанії! Він завжди повинен бути збоку, даючи таким чином можливість «великим шишок» відчути, що вони нібито спілкуються однією мовою.
У великих ресторанах зазвичай стоять круглі столи з блоком підносом по центру. Не поспішайте сильно налягати на перші страви. Їх будуть виносити поступово. Щоб зрозуміти їх передбачуване загальна кількість – порахуйте кількість людей за столом.
Всі страви загальні, тому круглий піднос постійно крутять, щоб спробувати різні частування.
Не варто доїдати все під чисту. По-перше, найчастіше це просто не реально. По-друге, це вважається ознакою поганого тону. Якщо за підсумками вечора на столі нічого не залишилося, це може образити людину, угощающего Вас. Китайці на урочисті обіди та вечері з партнерами завжди замовляють дуже велика кількість їжі, набагато перевищує розміри шлунків всіх сидячих за столом.
Не варто відмовлятися від алкоголю. Це можуть сприйняти як неповагу. Винятком може бути лише ситуація, коли людина не вживає алкоголь взагалі. Вам запропонують варіанти: китайська горілка чи пиво. Китайці п'ють горілку дуже маленькими рюмочками по 20-30 мл Пиво в Китаї наливають у звичайні склянки. Кожен келих або стакан повинен бути випито до дна за 1 раз.
Цокатися в Китаї потрібно з розумом. Під час зіткнення келихів намагайтеся, щоб край Вашого келиха був трохи нижче краю келиха «опонента». Цим Ви покажете повагу до китайського партнера. Але пам'ятайте, що він буде намагатися зробити теж саме! І не рідко такі «змагання» закінчуються біля самої підлоги.
Китайці зазвичай не соромлячись курять прямо в ресторані і обов'язково запропонують сигарету Вам. Якщо Ви не курите – ввічливо відмовтеся. Якщо палите – будьте обачні: у Китаї сигарети досить міцні! Вам обов'язково допоможуть дві сигарети. Беріть тільки одну. Іншу китаєць залишить собі, нібито розділяючи з Вами цю пачку.
Пам'ятайте, що після того як всі наїлися, в самому кінці, принесуть ще або рис, або пельмені, або млинці, або локшину. Винос цих страв означає кінець вечері.
Ні в жодному разі, ні за яких обставин НЕ вставляйте китайські палички для їжі вертикально в рис!!!! У Китаї таким чином поминають душі покійних предків і подібна дія за столом, м'яко кажучи, буде недоречним і некультурним. Теж саме стосується локшини.
Детальніше: http://hyser.com.ua/life_style/180274...
Коментарі до матеріалу