Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Які перспективи у накопичувальної пенсійної системи

Редакція

19.10.2017 221 0 0

Кабінет міністрів взявся за впровадження в Україні накопичувальної пенсійної системи. Так, на засіданні уряду в середу чиновники затвердили план її введення. Накопичувальна система запрацює в Україні вже з 1 січня 2019 року. Скільки людей на сьогоднішній день самостійно збирають на пенсію і що змінить накопичувальна пенсійна система

Пенсійна реформа крокує

У середу набув чинності прийнятий парламентом 5 жовтня урядовий варіант пенсійної реформи. Він, крім підвищення страхового стажу, необхідного для отримання права на пенсію, вводить також накопичувальну пенсійну систему. Таким чином, кожен українець, в разі якщо він легально відпрацював від 25 до 35 років, зможе розраховувати на дві пенсії: одну традиційну державну (за рахунок внесків до пенсійного фонду та бюджетних дотацій) і накопичувальну. Правда, на другу пенсію, відповідно до логіки законодавця, вони повинні будуть відкладати собі самі. Урядова версія пенсійної реформи передбачає, що "всі застраховані особи" повинні будуть платити внески до Накопичувального фонду. Почати роботу ж другий рівень пенсійної системи, відповідно до планів уряду, повинен з 1 січня 2019 року. Хоча ще влітку міністр соціальної політики Андрій Рева припускав, що накопичувальний рівень пенсійної системи запрацює з 2021 року.

Варто відзначити, що це вже не перша спроба уряду запровадити накопичувальну пенсійну систему. Ще спочатку 2000-х вітчизняні законодавці заявили про необхідність введення накопичувальної пенсійної системи, однак на практиці все обмежилося появою недержавних пенсійних фондів. У 2015 році, відповідно до планів уряду Арсенія Яценюка, вона повинна була стартувати з 1 січня 2017 року. Передбачалося, що сума внеску в накопичувальний фонд становитиме 1-2% і досягне 7% від заробітної плати в 2022 році.

Варто відзначити, що, незважаючи на офіційне відсутність накопичувальної пенсійної системи, українці мають можливість відкладати собі на другу пенсію, вкладаючи власні кошти в недержавні пенсійні фонди (НПФ). Однак, вкладати на свій страх і ризик через відсутність гарантій повернення коштів для вкладників таких фондів. За даними Української асоціації інвестиційного бізнесу, українці за станом на 2016 рік можуть збирати собі на другу пенсію в 52 недержавних пенсійних фондах. Ще 8 фондів - корпоративні. Зокрема для своїх співробітників пенсійні фонди створені в Національному банку України, "Укрексімбанку", концерні "Стирол", "Укрпошті". Ще ряд фондів створений профспілками. Відповідно до даних асоціації, на пенсію собі відкладають трохи більше 800 тисяч чоловік, а активи всіх фондів становлять трохи менше 2 мільярдів гривень, зокрема через слабку фактичної захищеності вкладників НПФ. При цьому близько половини активів недержавних пенсійних фондів припадає на НПФ Національного банку України.

Новий податок або друга пенсія?

Правда, поки в уряді навіть не мають уявлення про те, як буде виглядати накопичувальна пенсійна система. І, незважаючи на те, що в прийнятому парламентом законопроекті передбачається запуск державного накопичувального фонду, не виключають, що вже на цьому рівні буде працювати приватна структура або структури.

Відповідно до законопроекту, внески повинні потрапляти в державний фонд. Я вважаю, що ці внески повинні потрапляти в недержавні фонди. Платити повинен сам працівник - це повинні бути його гроші. Ставка (платежу в накопичувальний фонд) - це теж дискусійне питання. Слід "враховувати весь міжнародний досвід в даній сфері" і знизити ризики краху пенсійних фондів.

У Кабінеті міністрів на рівні ідеї обговорюється створення накопичувального фонду. Передбачається, що в нього будуть робити внески всі працюючі українці, а розмір внеску з плином часу досягне 7% від заробітної плати. Правда, поки остаточно не визначена ні форма власності, ні організаційна структура. Як відзначають наші співрозмовники, існує ризик, що за рахунок накопичувального фонду буде фінансуватися дефіцит Пенсійного фонду, тобто, по суті, це буде додатковий податок.

Поки ж уряд тільки розробило план з впровадження в Україні другого рівня пенсійної реформи - накопичувальної пенсійної системи і затвердив його, як ми зазначали вище, на своєму засіданні 11 жовтня.

Передбачається, що до 2018 року повинні бути підготовлені і направлені в Раду законопроекти про критерії відбору недержавних пенсійних фондів - суб'єктів другого рівня системи пенсійного забезпечення; про створення умов для вільного руху капіталу; про введення нових фінансових інструментів для інвестування; про забезпечення прозорості діяльності та звітності суб'єктів системи накопичувального пенсійного забезпечення; про вдосконалення вимог до керуючих пенсійними активами; про визначення правил відбору та заміни недержавного пенсійного фонду, в якому враховуються страхові внески, в систему накопичувального пенсійного забезпечення. Також передбачається посилити нагляд за недержавними пенсійними фондами.

Експерти ж, у свою чергу, хоча і підтримують ідею впровадження пенсійних накопичень, проте критикують ідею створення державного пенсійного фонду з обов'язковими внесками.

Так, в держфонді у громадян менше шансів зберегти власні кошти, серед іншого, через корупційних ризиків. Незважаючи на зниження навантаження на пенсійний фонд в результаті прийняття урядового законопроекту, зберігається ризик того, що в середньостроковій перспективі відбудеться пенсійна зрівнялівка (пенсіонери будуть отримувати однакову пенсію від держави, - ред.). Говорячи ж про те, яким повинен бути накопичувальний рівень пенсійної системи, Олександр Ткач зазначив, що слід надати право українцям відкладати собі на пенсію в недержавних пенсійних фондах, "посилити відповідальність за маніпулювання коштами вкладників НПФ" і дозволити їм вкладати кошти в західні структури.

В Україні на сьогоднішній день немає умов для створення накопичувального рівня, і створити їх до 1 січня 2019 роки держава навряд чи встигне. Люди на сьогоднішній день "не довіряють владі і не мають впевненості в майбутньому" і, відповідно, не будуть вкладати гроші. На її думку, і самим фондам сьогодні нікуди інвестувати кошти в українську економіку.

Поки в Кабміні готують концепцію завершення пенсійної реформи. І через кілька місяців обіцяють представити її на суд громадськості і обговорити.

Джерело: https://112.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали