Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Які зміни очікують Україну в серпні: е-паспорти та ймовірне продовження карантину

03.08.2021 428 0 1

У серпні 2021 року електронні паспорти в Україні остаточно прирівняють до паперових документів, а для більшості абітурієнтів завершиться вступна кампанія.

Нові правила в'їзду до України

З 5 серпня невакцинованим українцям та іноземцям буде необхідний негативний тест при в'їзді в Україну. А, ті хто прибуває з Росії та Індії, повинні будуть проходити самоізоляцію. Такі правила Кабмін встановив у зв’язку з поширенням більш контагіозного штаму Дельта - нового небезпечного різновиду коронавірусу.

Громадяни України, які виїхали за кордон до 4 серпня, зможуть вільно повернутися додому навіть після того, як нові правила набудуть чинності. Ті, хто виїжджатимуть з країни після 5 серпня, будуть позбавлені 10-денної самоізоляції після повернення тільки за наявності принаймні одного щеплення від COVID-19 (або повного курсу вакцинації). Також можна здати негативний ПЛР або антиген-тест вже в Україні, після приїзду.

Іноземцям при перетині кордону після 5 серпня потрібен повний курс вакцинації чи негативний результат тесту, зроблений за 72 години до в'їзду, а також страховий поліс.

В іншому випадку іноземцям, які не пройшли курс вакцинації, і невакцинованим українцям при перетині кордону запропонують встановити додаток Дій вдома, який через 72 години почне контролювати термін 10-денної самоізоляції, якщо людина за цей час не здасть ПЛР-тест і не додасть у систему його негативний результат.

Всі, хто в'їжджає в Україну з Росії та Індії, будуть зобов’язані проходити 14-денну самоізоляцію без можливості достроково вийти з неї.

Ймовірне продовження карантину в Україні

У середині червня Кабінет міністрів подовжив дію карантинних обмежень на території України до 31 серпня. Однак з огляду на поширення небезпечного коронавірусного штаму Дельта в Україні та світі дуже ймовірно, що саме в серпні уряд прийме рішення про продовження дії карантину і на осінній період..

Попередньо до 31 серпня на всій території України встановлено «зелений» рівень епідемічної небезпеки. В таких умовах у громадському транспорті та під час масових заходів або відвідин приміщень всі учасники мають дотримуватись маскового режиму. Робота закладів громадського харчування, розважальних закладів (нічних клубів), кінотеатрів та залів інших сфер культури, проведення інших масових заходів дозволяється за умов носінням масок та забезпечення засобами індивідуального захисту працівників.

Однак вже наприкінці липня в низці регіонів України, серед яких Херсонська область, зафіксували різке зростання рівня госпіталізації хворих на COVID-19. Тому ймовірно, що з початком осені чи нової хвилі COVID-19 карантин в Україні чи в окремих областях буде навіть посилено.

Набуває чинності закон про електронні паспорти

З 23 серпня 2021 року електронні паспорти будуть повними аналогами паперових і пластикових документів - з цього дня набуде чинності закон Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус.

Верховна Рада ухвалила його 30 березня 2021 року (302 голоси «за»), а президент Володимир Зеленський підписав документ через два тижні, 15 квітня.

За інформацією Офісу президента, близько 5 млн громадян України вже користуються е-паспортами (цифровими образами ID-карток) через мобільний застосунок Дія.

Закон закріплює на законодавчому рівні визначення електронного паспорта (е-паспорта) та електронного паспорта для виїзду за кордон і прирівнює їх до фізичних аналогів.

Такі електронні документи формуються безкоштовно за бажанням та можуть пред’являтися на території України для посвідчення особи і підтвердження громадянства (крім випадків перетину кордону, в'їзду і виїзду з тимчасово окупованої території).

Це дає змогу використовувати цифрові документи:

  • під час подорожей залізницею чи літаком у межах України;
  • під час медичного обслуговування;
  • для банківських операцій;
  • для отримання адміністративних, готельних, телекомунікаційних, бібліотечних послуг та пошти;
  • під час придбання товарів у магазині;
  • для підтвердження особи на запит поліції та правоохоронних органів.

Е-паспорти доступні лише тим українцям, які мають ID-картку або біометричний закордонний паспорт. Їхніми основними перевагами у Міністерстві цифрової трансформації називають захищеність від підробок, простоту отримання та зручність використання.

Завершення основної частини вступної кампанії 2021

Серпень - визначальний місяць для абітурієнтів. До 18:00 2 серпня 2021 року вступники, яких рекомендували до зарахування, мають подати оригінали документів до того вишу, де хотіли б навчатися.

Свої документи можна передати у кілька способів:

  • привезти документи особисто до приймальної комісії;
  • надіслати поштою (з обов’язковим описом вкладень);
  • надіслати електронною поштою — з накладанням на сканкопії електронного цифрового підпису вступника: у такому разі, якщо відправку здійснено електронною поштою, надання оригіналів необхідних документів та укладання договору про навчання між закладом вищої освіти та вступником (за участі батьків або законних представників — для неповнолітніх вступників) здійснюється впродовж 10 робочих днів від дати початку навчання.

Абітурієнти, які з будь-яких причин не подадуть оригінали документів до 18:00 2 серпня до вишу, втрачатимуть право на зарахування (переведення) на навчання за кошти державного бюджету. При цьому вони зберігатимуть право вступу за контрактною формою навчання на будь-яку зі спеціальностей, на яку вони подавали заяву.

Зарахування вступників за державним або регіональним замовленням має бути проведено не пізніше 9 серпня 2021 року.

Після зарахування абітурієнтів на бюджет розпочинається зарахування на контракт (в межах ліцензійного обсягу спеціальності та відповідно до рейтингового бала абітурієнта).

Надання рекомендацій до зарахування й оприлюднення списку рекомендованих для зарахування на контракт осіб здійснюється не раніше 10 серпня.

До 19 серпня триватиме переведення на вакантні місця державного / регіонального замовлення та на контрактні місця (за рахунок коригування списку рекомендованих до зарахування та звільнення в ньому місць тих абітурієнтів, які подавали кілька заяв та віддали оригінали документів на іншу спеціальність).

Нафтогаз стає «запасним» постачальником газу для всіх споживачів

З 1 серпня 2021 року набуває чинності рішення про автоматичний перехід усіх споживачів газу в Україні до постачальника «останньої надії» — державної компанії Нафтогаз України. Йдеться про випадки, коли основний постачальник з певної причини не може виконати свої зобов’язання.

Це дуже важливе рішення, яке спрямоване на захист прав споживачів. Після його ухвалення всі споживачі завжди будуть забезпечені теплом, навіть якщо підприємства теплокомуненерго з якоїсь причини (немає постачальника газу і т.п.) не отримуватимуть природний газ, то автоматично його постачальником стає державна НАК Нафтогаз України.

Відповідне рішення НКРЕКП ухвалила в липні 2021 року в умовах відкриття повноцінного конкурентного газового ринку. З 1 серпня Нафотгаз як постачальник «останньої надії» забезпечуватиме споживачів в умовах, коли:

  • виробник теплової енергії залишився без постачальника;
  • у діючого постачальника відсутня підтверджена номінація для потреб виробника теплової енергії.

У НКРЕКП нагадали, що аналогічні норми раніше вже були запроваджені для побутових споживачів. Це дозволило забезпечити безперебійність постачання природного газу у випадках виникнення загрози відключення газу в силу обставин, які не залежать від самих споживачів.

Додаткові вихідні

24 серпня 2021 року Україна відзначає 30-ту річницю проголошення незалежності. У зв’язку зі святкуванням в цю дату Дня незалежності українці матимуть довгі вихідні. Неробочими будуть чотири дні серпня поспіль: 21, 22, 23 і 24 серпня.

Натомість субота, 28 серпня 2021 року, буде робочим днем (відпрацювання за вихідний день, перенесений на понеділок, 23 серпня).

Крім того, неробочими будуть решта субот та неділь місяця: 1, 7−8, 14−15 і 29 серпня. Тому загалом у серпні 2021 року буде 21 робочий день і 10 вихідних.

Надбавки для військових пенсіонерів

400 тисяч військових пенсіонерів у серпні отримають надбавки до пенсії за липень.

Мінімальна пенсія для учасників бойових дій зросла на 45% або на 834,3 гривні. Вона становить 210% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. До цього мінімальна пенсія для учасників бойових дій становила 165% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Крім того, надбавку у розмірі 2 тис. гривень отримають військовослужбовці, яким була призначена пенсія до 1 березня 2018 року.

Нові тарифи на електроенергію - чи будуть у серпні?

З 1 серпня 2021 року в Україні мала б змінитися вартість тарифів на електроенергію, а також система оплати за неї. Однак Кабмін відклав підвищення тарифів до вересня: у серпні ціна на електроенергію для населення залишиться на рівні 1,68 грн/кВт-год.

Пізніше, як очікується, ціна на електроенергію не буде однаковою для всіх категорій населення: тарифи залежатимуть від кількості енергії, яку споживає домогосподарство за місяць.

Споживачів електроенергії поділять на чотири категорії:

  • споживання до 100 кВт-год на місяць;
  • від 100 до 300 кВт-год год на місяць;
  • від 300 до 500 кВт-год год на місяць;
  • від 500 кВт-год і більше.

Точні тарифи ще не озвучено, але в Мініенергетики обіцяють, що для першої категорії (до 100 кВт-год - такий рівень споживання мають близько 40% домогосподарств) збережуть відносно низькими. Як очікується, такі споживачі платитимуть за тарифом, навіть меншим за чинний - тобто для них електроенергія може стати дешевшою.

Натомість для домогосподарств четвертої категорії, які споживають понад 500 кВт-год на місяць, буде встановлено найвищий тариф. Ймовірно, він складатиме від 3 до 3,5 грн/кВт-год.

Також у Міністерстві енергетики попередили про те, що ціни на електроенергію для різних регіонів будуть відрізнятися. Наприклад, у Київській і Дніпропетровській областях ціна буде коливатися від 2,60 до 2,96 грн, а в Івано-Франківській і Луганській - від 3,70 до 4 грн/кВт-год.

З початку 2021 року для побутових споживачів було встановлено єдиний тариф - 1,68 грн за кВт-годину.

Як можна заощадити на електроенергії:

  • у світлий час доби максимально використовуйте природне освітлення, не закривайте вікна шторами;
  • лампи розжарювання можна замінити LED-лампами, які мають більш високу енергоефективність;
  • використовуйте точкове освітлення і не забувайте вимикати світло, коли виходите з кімнати;
  • використовуйте датчики руху, які будуть автоматично вмикати і вимикати світло в залежності від того, чи знаходиться хтось у кімнаті;
  • користуйтеся побутовою технікою з класом енергоспоживання А і вище.

nv.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали