Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як повернути борг, — рекомендації адвоката

Редакція

23.02.2017 4506 0 0

Столичний адвокат розповів, що робити, якщо позичені гроші не повертають або позичальник помер.

Отже, якщо Ви позичили гроші, але їх не повертають, можна звернутися в колекторську службу, яка за певний відсоток допоможе вирішити проблему. Але все ж краще скористатися законними методами повернення грошей.

Як діяти та куди звертатися, залежить від того, які документи Ви оформляли, коли давали гроші в борг.

Так, у розписці може бути прописана дата повернення грошей або борг виданий на невизначений строк (до запитання). Якщо в зазначені дати гроші не повернули, то починає діяти санкція: до обов'язку додаються 3% річних та інфляція (згідно діючих інфляційних індексів). Ви можете написати боржнику письмове повідомлення (грошове витребування), на яке він впродовж семи днів повинен дати письмову відповідь. У разі мовчання звертайтеся в суд. У позичальника є місяць, щоб повернути гроші.

Повернення коштів потрібно фіксувати письмовою заявою (повідомленням) про те, що гроші повернені в повному обсязі та претензій щодо виконання розписки немає.

Також до суду потрібно звертатися, якщо сторони склали договір позики. При цьому, якщо Ваш боржник має прописку в іншому місті, то доведеться їхати і там судитися. Позбавити себе від судової тяганини можна в разі складання договору у нотаріуса, який вчиняє виконавчий напис, і далі вже виконавча служба стягує борг.

Звертатися до суду також доведеться, якщо Ваш основний договір був підкріплений договором поруки. Для того, щоб, наприклад, стягнути квартиру з боржника, потрібно звернутися до суду, надати всі документи і потім в судовому порядку, через виконавчу службу Ви можете отримати необхідні гроші з продажу цієї квартири. При цьому важливо, щоб договір поруки був оформлений нотаріально, інакше майно можна не вимагати.

Трапляється, що позичальник не може повернути борг в силу непередбачених обставин, наприклад, смерті. В цьому випадку борг переходить до спадкоємців пропорційно частини спадщини. Кредитор повинен звернутися до спадкоємців позичальника протягом шести місяців. Якщо він не знав про смерть боржника, то в цілому має рік від настання дати погашення боргу, щоб витребувати його у спадкоємців.

Ситуація складніше, якщо вмирає сам кредитор. Але в цьому випадку також все вирішується в судовому порядку.

Отже, рекомендації адвоката:

- не давайте в борг гроші без письмових документів, що посвідчують цей факт;

- у розписці бажано вказувати максимальну кількість даних про позичальника, особливо ідентифікаційний код;

- якщо сума грошей — велика, то складайте договір позики і підкріплюйте його розпискою та договором поруки;

- завіряйте ці документи у нотаріуса — це полегшить процедуру повернення боргу.

Джерело: http://sud.ua/news/2017/02/21/100970-...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали