Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як в Україні зміниться обмін валют після скасування пенсійного збору

Редакція

23.12.2016 226 0 0

Законопроект №5132, який передбачає скасування 2% збору в Пенсійний фонд при валютообмінних операціях, ухвалив український парламент. Банкіри вважають, що це сприятиме вирівнюванню вартості валюти в банках і на чорному ринку, але, разом з тим, спростить життя нелегальних обмінників, оскільки тепер податківці не зможуть закривати їх за несплату зазначеного збору. Разом з тим, в українських банках продовжують діяти обмеження на купівлю валюти.

За скасування валютного збору банкіри та громадські діячі виступали відразу після його введення (тоді він становив 0,5%), але ще більш активно про це заговорили після різкого підвищення розміру збору до 2%.

Адже обсяги офіційного ринку впали майже в 2,5 рази: люди і бізнес стали купувати більш дешеву валюту в сірих міняв, які продавали її без збору.

Закон, який підтримав парламент, вступить в силу 1 січня 2017 року. Тому тільки з наступного року валютні ціни банків наблизяться до цифр чорного сегмента і зможуть з ними конкурувати. І тільки після зближення курсів білого і чорного ринків якась частина клієнтів тіньових мінял піде в офіційні обмінки.

З тіні вийде не більше 50 млн доларів в місяць, вважають експерти. На думку опитаних банкірів, від тіньовиків відвернуться 10-15% їх клієнтів. Це будуть ті, хто одноразово купує не більше 400 доларів.

Але більшість українців і далі будуть обслуговуватися у мінял. Причина — збереження обмежень на купівлю валюти в межах суми, еквівалентної 12 тис. грн. Як тільки сума покупки буде виходити за межі валютного обмеження, покупець буде йти на чорний ринок, кажуть банкіри.

За різними оцінками частка тіньового валютного ринку в Україні нині становить щонайменше 50% всього валютообміну. Хоча часто експерти називають і більш значущі цифри. Як аргумент наводять офіційні обсяги до введення збору (1,5-2 млрд доларів) і після його підвищення до 2% (300-400 млн доларів в місяць). Як мінімум, триразова різниця між обома показниками — це те, що доповнило і без того існуючі тіньові операції, переконані фінансисти.»При знятті обмежень на валюту, чорний ринок б звузився до розміру, необхідного для забезпечення тіньового сектора. Поки ж сірий та чорний ринок забезпечують всю тіньову економіку, зовнішні операції, заощадження та інвестиції.

У чому експерти точно бачать позитив скасування 2% збору — так це в ослабленні психологічного впливу на громадян. Адже у моменти невизначеності з курсом чорний ринок швидко завищує ціни на долар, нагнітаючи ситуацію.

Яскравий доказ можливостей спекулянтів — ситуація на ринку в останні дні, коли чорний ринок підняв долар до позначки 28 грн/дол., ігноруючи тенденції офіційного сегмента і міжбанківського ринку. Зростання курсу готівкового долара був непропорційний його міжбанківськими значень і реального попиту з боку населення, нагнітаючи ситуацію.

Експерти також відзначають, що скасування 2% збору при збереженні обмеження щодо купівлі не більш 12 тис. грн може навіть спростити життя міняйл. Адже їх не за що буде закривати — раніше податківці могли їх вивести з ринку саме за несплату збору, а тепер цей козир у фіскалів зникне.

Джерело: http://hyser.com.ua/

 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали