Як зробити оплату нотаріальних послуг прозорою
21.02.2017 1575 0 0
Наприкінці минулого року Кабінет міністрів запропонував відмовитися від державного регулювання оплати послуг приватних нотаріусів. Для громадян, особливо для бізнесу, це – вихід цих коштів із тіні. Але нотаріуси категорично проти – це ніби позбавить їх заробітку. Кому користь, а кому зло від скасування мінімального розміру оплати послуг приватних нотаріусів?
Поки що в житті не стикнешся з необхідністю купити-продати нерухомість, – до тих пір поняття не маєш про "тихе болото", де водяться "чорти". Проблема в тому, що люди, знайомі з принципом оплати послуг приватних нотаріусів, запросто його обходять. А ті, хто не в курсі – банально переплачують.
Суть питання: в Україні досі діє Указ Президента № 762 від 10.07.1998 року, яким встановлено мінімальний розмір оплати послуг приватних нотаріусів на рівні не нижче державного мита (для договорів з нерухомістю – 1% від суми угоди). Стосується цей 1% таких операцій з нерухомістю (житло, земельні ділянки, цілісно-майнові комплекси, об'єкти незавершеного будівництва, корпоративні права): купівля-продаж, договір міни, дарування. При цьому в Україні 200-250 тисяч договорів щорічно – це тільки чиста купівля-продаж. І десятки тисяч договорів міни і дарування.
Тобто якщо ви приходите до нотаріуса оформити, наприклад, договір купівлі або продажу нерухомості, він має законне право взяти з вас 1% від суми угоди за свої послуги – не менше, ніж державний нотаріус. Таким чином держава хотіла допомогти розвиватися інституту приватного нотаріату. (У 1998 році приватних нотаріусів було 2000, зараз – майже 6000). Як бачимо, приватний нотаріат "розвинувся". Тому сьогодні така регуляція – архаїчна і корупційна, кажуть фахівці експертної організації Офіс ефективного регулювання, і призводить до "сірого" ринку нотаріальних послуг.
Тому експерти Офісу, що займаються переглядом норм державного регулювання, запропонували уряду цей 1% скасувати. У листопаді минулого року Кабмін розглянув цю пропозицію і визнав її розумною і доцільною, запропонувавши Адміністрації Президента скасувати той самий наказ від 1998 року.
Але Нотаріальна палата України виступила проти цієї відміни, мотивувавши, що "це призведе до скасування мінімальної межі оплати нотаріальних послуг".
Аргумент 1: Нотаріус – не підприємець
Нотаріус не є підприємцем і не може займатися нічим іншим, крім своєї сфери діяльності.
Таке рішення може призвести до знищення державного нотаріату України. А це – скорочення робочих місць, які створюють нотаріуси, зростання корупційних ризиків у сфері реєстрації прав на нерухоме майно.
Втрати державного бюджету досягнуть 250 млн грн. Варто зауважити, що ці кошти нотаріуси сплачують до місцевих бюджетів.
На сьогодні у державних нотаріусів однакові тарифи з приватними. Державні нотаріуси справляють державне мито, а приватні – плату в розмірі державного мита. Після скасування указу державний нотаріат буде коштувати значно дорожче, ніж приватний, і це призведе до його занепаду.
Контрагрумент 1: Нотаріуси лише втратять "тінь"
В даний час до державних нотаріусів з питань оформлення договорів з нерухомістю і так ніхто не звертається. Тому що з приватними легше "домовитися".
В реальності відбувається наступне: громадяни та юридичні особи, які часто стикаються з такими договорами, як правило, домовляються з нотаріусом про так званий "відкат". Наприклад, договір на суму 200 тисяч гривень, 1% оплати за послуги нотаріуса складе 2 тисячі. І тут виникає момент "торгу": хто з нотаріусів запропонує більшу частину з цих 2 тисяч "повернути" – з тим і домовляться.
Громадяни влаштовують "аукціон", шукаючи вигідні пропозиції
Інший момент: для громадян, які вперше продають або купують нерухомість, існує інша схема: 1% за оплату послуг нотаріуса їм представляється як обов'язкове державне мито, яке треба сплатити, а за послуги нотаріуса виставляють ще одну суму – в залежності від "апетиту "конкретного приватного нотаріуса.
Існує своєрідна підміна поняття. Коли працює державний нотаріус, він отримує з клієнта цей відсоток у вигляді держмита, який направляє в бюджет. Приватні нотаріуси цю суму теж подають в якості держмита, але по факту це їх чистий прибуток, з якого вони платять певний податок, а інша частина суми – їх дохід.
Тому боятися втрати доходів приватним нотаріусам немає сенсу, констатують експерти з дерегуляції. Скасування обов'язкового 1% – це всього лише крок до виведення цих коштів "з тіні".
Автор: Яніна Ткачук
Детальніше дивись за посиланням: http://24tv.ua/
Коментарі до матеріалу