Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як зробити оплату нотаріальних послуг прозорою

21.02.2017

Наприкінці минулого року Кабінет міністрів запропонував відмовитися від державного регулювання оплати послуг приватних нотаріусів. Для громадян, особливо для бізнесу, це – вихід цих коштів із тіні. Але нотаріуси категорично проти – це ніби позбавить їх заробітку. Кому користь, а кому зло від скасування мінімального розміру оплати послуг приватних нотаріусів?

Поки що в житті не стикнешся з необхідністю купити-продати нерухомість, – до тих пір поняття не маєш про "тихе болото", де водяться "чорти". Проблема в тому, що люди, знайомі з принципом оплати послуг приватних нотаріусів, запросто його обходять. А ті, хто не в курсі – банально переплачують.

Суть питання: в Україні досі діє Указ Президента № 762 від 10.07.1998 року, яким встановлено мінімальний розмір оплати послуг приватних нотаріусів на рівні не нижче державного мита (для договорів з нерухомістю – 1% від суми угоди). Стосується цей 1% таких операцій з нерухомістю (житло, земельні ділянки, цілісно-майнові комплекси, об'єкти незавершеного будівництва, корпоративні права): купівля-продаж, договір міни, дарування. При цьому в Україні 200-250 тисяч договорів щорічно – це тільки чиста купівля-продаж. І десятки тисяч договорів міни і дарування.

Тобто якщо ви приходите до нотаріуса оформити, наприклад, договір купівлі або продажу нерухомості, він має законне право взяти з вас 1% від суми угоди за свої послуги – не менше, ніж державний нотаріус. Таким чином держава хотіла допомогти розвиватися інституту приватного нотаріату. (У 1998 році приватних нотаріусів було 2000, зараз – майже 6000). Як бачимо, приватний нотаріат "розвинувся". Тому сьогодні така регуляція – архаїчна і корупційна, кажуть фахівці експертної організації Офіс ефективного регулювання, і призводить до "сірого" ринку нотаріальних послуг.

Тому експерти Офісу, що займаються переглядом норм державного регулювання, запропонували уряду цей 1% скасувати. У листопаді минулого року Кабмін розглянув цю пропозицію і визнав її розумною і доцільною, запропонувавши Адміністрації Президента скасувати той самий наказ від 1998 року.

Але Нотаріальна палата України виступила проти цієї відміни, мотивувавши, що "це призведе до скасування мінімальної межі оплати нотаріальних послуг".

Аргумент 1: Нотаріус – не підприємець

Нотаріус не є підприємцем і не може займатися нічим іншим, крім своєї сфери діяльності.

Таке рішення може призвести до знищення державного нотаріату України. А це – скорочення робочих місць, які створюють нотаріуси, зростання корупційних ризиків у сфері реєстрації прав на нерухоме майно.

Втрати державного бюджету досягнуть 250 млн грн. Варто зауважити, що ці кошти нотаріуси сплачують до місцевих бюджетів.

На сьогодні у державних нотаріусів однакові тарифи з приватними. Державні нотаріуси справляють державне мито, а приватні – плату в розмірі державного мита. Після скасування указу державний нотаріат буде коштувати значно дорожче, ніж приватний, і це призведе до його занепаду.

Контрагрумент 1: Нотаріуси лише втратять "тінь"

В даний час до державних нотаріусів з питань оформлення договорів з нерухомістю і так ніхто не звертається. Тому що з приватними легше "домовитися".

В реальності відбувається наступне: громадяни та юридичні особи, які часто стикаються з такими договорами, як правило, домовляються з нотаріусом про так званий "відкат". Наприклад, договір на суму 200 тисяч гривень, 1% оплати за послуги нотаріуса складе 2 тисячі. І тут виникає момент "торгу": хто з нотаріусів запропонує більшу частину з цих 2 тисяч "повернути" – з тим і домовляться.

Громадяни влаштовують "аукціон", шукаючи вигідні пропозиції

Інший момент: для громадян, які вперше продають або купують нерухомість, існує інша схема: 1% за оплату послуг нотаріуса їм представляється як обов'язкове державне мито, яке треба сплатити, а за послуги нотаріуса виставляють ще одну суму – в залежності від "апетиту "конкретного приватного нотаріуса.

Існує своєрідна підміна поняття. Коли працює державний нотаріус, він отримує з клієнта цей відсоток у вигляді держмита, який направляє в бюджет. Приватні нотаріуси цю суму теж подають в якості держмита, але по факту це їх чистий прибуток, з якого вони платять певний податок, а інша частина суми – їх дохід.

Тому боятися втрати доходів приватним нотаріусам немає сенсу, констатують експерти з дерегуляції. Скасування обов'язкового 1% – це всього лише крок до виведення цих коштів "з тіні".

Автор: Яніна Ткачук

Детальніше дивись за посиланням: http://24tv.ua/

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
15.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня З 5 липня в Україні відновлюється обов’язкове подання статистичної звітності Чи буде 15 липня вихідним днем Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 28.05.2025) ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лис...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
15.07.2025
Судова процедура ліквідації банкрута
Розглянемо, що таке банкрутство, як боржник визнається банкрутом, як відкривається ліквідаційна процедура тощо. Визнання боржника банкрутом – це не лише правовий статус, а й старт складного процесу ліквідації. Ключову роль у цьому процесі відіграє ліквідатор, обраний з числа арбітражних керуюч...
15.07.2025
Роумінговий безвіз України з ЄС набуде чинності з 1 січня 2026 року
Уряд схвалив рішення Комітету асоціації Україна-ЄС про взаємне відкриття сектора роумінга. Про це повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання Кабміну 14 липня. Більше за темою: Наказ про використання мобільного зв’язку в господарській діяльності Уряд схвалив рішення Коміте...
15.07.2025
Мінагрополітики посилює захист вітчизняних виробників овочів
Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі ухвалила рішення на підтримку українських овочівників. Більше за темою: Переробка овочів та фруктів на сільгосппідприємстві: організація бухобліку та калькулювання Міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль повідомив, що Міжвідомча ко...
Кращі матеріали