Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як уникнути штрафів за державну допомогу

30.10.2018 121 0 0

Як українському бізнесу уникнути долі Apple, що недавно завершила виплачувати €14,3 млрд штрафу за незаконно отриману державну допомогу.

З серпня 2017 року в Україні діє Закон України Про державу допомогу суб'єктам господарювання. Відтоді Антимонопольний комітет України перевіряє доцільність надання бізнесу державних субсидій, компенсацій, різних пільг за рахунок державного бюджету та має повноваження для застосування «санкцій», у тому числі повернення до бюджету незаконно отриманої державної допомоги.

В силу міжнародних зобов'язань ми слідуємо нормам ЄС (як хто не знав, то за впровадженням інституту державної допомоги ми взялися, бо підписали Угоду про асоціацію), а в ЄС повернення було. І не одне.

Найгучніше за останні роки – компанія Apple повернула Ірландії €14 млрд. Причиною стало те, що Apple отримала від податкової служби Ірландії письмові роз’яснення щодо правомірності застосування схеми зменшення податкових зобов’язань. Але Єврокомісія сказала, що Ірландія надала державну допомогу незаконно, оскільки таким чином Apple сплачувала менше податків порівняно з конкурентами.

До 2017 року подібні проблеми не загрожували українським компаніям, але із вступом в силу Закону про державну допомогу бізнесу слід звернути увагу на ризики повернення всього отриманого з державних бюджетів.

І створюються ці ризики державними органами.

Бо вони перед тим як, наприклад, прийняти рішення про застосування знижених орендних ставок на майно, повинні сходити в гості до комітету. А комітет має вирішити, чи їхня програма не дискримінує інші підприємства, які таких переваг за рахунок бюджетів не отримують.

Державні органі, звісно, раді новому контролю їхніх рішень зі стороні Комітету, але закон все-одно передбачив для них певний стимул.

Наміри Антимонопольного комітету cпонукати державні органи до розумного, ефективного витрачання державних ресурсів могли б так і залишилися намірами, якби не одне повноваження – повертати до бюджету все отримане.

Це радикальний кінець всього дійства з розбазарюванням державних ресурсів.

Отже, найсуворішим рішенням АМК може бути повернення всіх отриманих державних субсидій, пільг, дотації, списаної заборгованості і тд.

Для кого рішення АМК будуть найсуворіші

Для підприємств. Вони, мовою закону, є отримувачами допомоги. Тому і будуть першими постраждалими від дій державних органів або ж від відсутності таких. Рішення комітету та «пропозицію» держаних органів не потрібно буде виконувати лише в одному випадку – у випадку, коли ти хіба що вже не існуєш в природі (ліквідований).

Що саме потрібно буде повернути

Все, що отримано з державного та місцевих бюджетів. Наприклад, списану заборгованість, пільговий кредит, списані штрафні санкції, державну гарантію. Плюс відсотки за користування всім тим добром.

Хто винен і в чому

А винен державний орган. Він винен у наданні незаконної державної допомоги. Бо придумав підтримати підприємство, прийняв рішення, але не порадився перед тим із комітетом. Або ж державний орган навіть і отримав рішення комітету, але ж саму підтримку використав не на ті цілі, які вказував від початку.

Як захистити бізнес

Своє підприємство можна захистити так:

  • На порталі державної допомоги (що на сайті АМК) можна перевірити, чи програма підтримки дозволена.
  • Можна звернутися до органів влади та попросити (а під настрій навіть вимагати) показати рішення АМК, що обіцяє субсидії, дотації, гарантії і всі інші форми державної підтримки.
  • Ну, а як вже трапилося отримати рішення про повернення, шукаємо винного (ой, це держорган, який порушив процедуру прийняття програми підтримки) і йдемо до суду.

А це точно

За рік реальної дії закону про державну допомогу жодного рішення АМК про припинення та повернення ще не було.

Але це питання часу. Якесь підприємство таки стане «щасливчиком», що отримає рішення АМК про повернення. А може і ні, якщо саме про себе попіклується і перевірить законність отриманої державної підтримки.

http://biz.nv.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали