Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як грамотно прийняти спадщину

23.08.2016

Більшість українців юридично слабо підковані. Це проявляється в різних життєвих ситуаціях, в тому числі і в питаннях спадщини і вступу в права спадкування.

Загальні правила або як прийняти спадщину правильно

Прийняття спадщини можливо двома шляхами: за заповітом або за нормами Цивільного кодексу України (ЦКУ). Оформляється державними чи приватними нотаріусами за заявою про прийняття спадщини. З 1 січня 2016 року для сільських населених пунктів введено нове правило: цю функцію дозволено виконувати «уповноваженій посадовій особі органу місцевого самоврядування».

День смерті або оголошення померлим - момент, коли відкривається спадщина. Після цього є шість місяців щоб прийняти спадщину.

Особа, яка постійно проживає зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається прийняв його, якщо за шість місяців відсутня заява про зворотне.

Решті треба звертатися до будь-якого нотаріуса за місцем проживання померлого або за місцем знаходження більшості майна (коли місце проживання їх невідоме) з заявою про прийняття спадщини.

Оформленням документів буде займатися нотаріус, до якого першим звернувся один із спадкоємців із заявою про готовність прийняти спадщину або про заклад спадкової справи. Інші претенденти, навіть якщо вони звернулися до інших нотаріусів, перенаправляються до нотаріуса, який завів таку справу.

Кожен має право прийняти спадщину / відмовитися від нього. Через 6 місяців нотаріус, який оформив спадкову справу, видає свідоцтво про право на спадщину.

Коли термін пропускається без поважних причин, можна втратити право прийняти спадщину. Оформляти майно на себе можна після закінчення півроку.

Звертаючись за спадком, приготуйте: паспорт, свідоцтво про смерть, реєстраційну картку платника податків, заповіт або документи, що підтверджують родинний зв'язок, довідку ЖЕКу про місце останнього проживання покійного, документи на майно.

Прийняти спадщину: черговість

Статті 1261-1265 ЦК України встановлюють 5 черг, аж до шостого ступеня споріднення. Першочергове право мають: батьки, діти, який пережив іншого чоловік. Також спадкоємцями є люди, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю від 5 років до моменту відкриття спадщини (4-а черга).

Кожна наступна черга бажаючих прийняти спадщину отримує право на це тоді, коли відсутні спадкоємці з попередньої черги, вони відмовилися від спадщини, були позбавлені прав або ж не прийняли його. Якщо їх немає або всі відмовилися, майно стаёт законною власністю територіальної громади.

Змінити черговість можна тільки шляхом домовленості між спадкоємцями, скріпленої нотаріально, або ж за рішенням суду.

За допомогою заповіту, що має переважне право перед ЦКУ, також можна, змінивши черговість спадкоємців, передати всю спадщину або його частина будь-якого фіз-, юрособі або державі. До слова, екзотична практика заповіту на користь домашніх улюбленців (модно серед громадян США, Європи) у нас відсутня: українське право не наділяє тварин цивільну правоздатність.

Право визначати спадкоємцями кого завгодно все ж обмежена так званої обов'язкової частки у спадщині. Непрацездатні спадкоємці (діти, батьки, подружжя) або неповнолітні діти мають право на 50% частки, яка належала б їм при спадкуванні за законом.

Спадщина включає вичерпний перелік прав з обов'язками, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини, які не припинилися через його смерті.

Докладнішу інформацію можна знайти за посиланням: http://hyser.com.ua/

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
04.07.2025
Коли працівник може вимагати запровадження для нього дистанційної роботи
Працівник може вимагати від роботодавця тимчасове, строком до двох місяців, переведення на дистанційну роботу, якщо на робочому місці стосовно нього були вчинені дії, що містять ознаки дискримінації. Більше за темою: Зміни стосовно дистанційної та надомної роботи Чи може працівник вимагати зап...
04.07.2025
Державне агентство з управління резервами України розпочинає діяльність
Уряд дав «зелене світло» початку діяльності Державного агентства з управління резервами України (ДАУР) як центрального органу виконавчої влади.  Його діяльність спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем’єр-міністра – Міністра екон...
04.07.2025
Судова процедура санації боржника: що це і як відбувається
Коли підприємство не справляється з фінансовим зобов’язаннями – це ще не вирок. Законом передбачений реальний інструмент для збереження бізнесу – санація. БІльше за темою: Ліквідація у зв’язку з банкрутством: правові аспекти Коли підприємство не справляється з фінансови...
Кращі матеріали