Як безвізовий режим буде працювати на практиці
07.04.2017 284 0 0
Головне питання — як безвізовий режим з Україною буде працювати на практиці?
Які документи відтепер доведеться брати за кордон? Що робити з довідками про доходи? Кого не пустять в Європу, «повернувши» на кордоні? Чи Правда, що безвізовий режим у нас «неповний»?
Де міфи, а де правда?
У цій публікації ми спробуємо відповісти на найпоширеніші запитання українців, дійсно потребують роз'яснень.
Безвізовий режим: відтепер вам знадобиться біометричний паспорт
Згідно даних соцопитування, проведеного за замовленням ЄС, більшість українців не знають навіть того, що обов'язкова умова безвізового в'їзду в ЄС — наявність біометричного закордонного паспорта. Тобто, з червня в'їжджати в ЄС без візи буде дозволено виключно тим, у кого є біометричний паспорт. Тобто паспорт з чіпом, на якому міститься фото, підпис і відбитки пальців даної особи. І це не якісь ексклюзивні критерії для України.
Так виглядає біометричний паспорт — на обкладинці паспорта відмітка про наявність чіпа; сам чіп на першій сторінці над фотографією.
Така вимога діє для всіх без винятку держав, що пройшли візову лібералізацію з ЄС за останнє десятиліття. Так і в самому Євросоюзі давно видають виключно біометричні паспорти.
Ще 3-5 років тому звучали застереження проти біометрії в релігійних колах, але зараз згасла і ця проблема. Яскравим прикладом є той факт, що УГКЦ патріарх Філарет особисто отримав біометричний паспорт.
Що робити зі старими (не біометричними) паспортами після прийняття безвиза?
Відповідь проста: нічого. Ніяких вимог по їх заміні з боку Євросоюзу немає. Якщо у вашому паспорті старого зразка (не біометричному) є діюча мультивіза, спокійно користуйтеся нею до закінчення терміну її дії. Хочете залишити старий паспорт і оформити біометрику як другий документ? Будь ласка, це теж дозволено.
Більш того, можна буде і в подальшому звертатися до посольства за візою, якщо у вас не буде біометричного паспорта, але виникне необхідність поїхати в ЄС. Але ми радимо все ж оформити біометричний паспорт з однієї причини. Це може здатися дивним, але оформлення нового паспорта буде коштувати менше, ніж віза.
А ось біометричний паспорт на оформлення візи у вас просто не візьмуть і порадять їхати відразу на кордон. В ЄС вже готують відповідну інструкцію для консульств.
У будь-якому випадку у вас залишиться можливість поставити візу в старий паспорт. Крім того, маючи звичайний закордонний паспорт (наприклад у вас стоїть канадська або американська десятирічні візи), ви можете виготовити другий закордонний паспорт для виїзду в країни ЄС — біометричний. Мати два занранпаспорта дозволено українським законодавством.
Потрібні додаткові документи при виїзді за кордон?
У соцмережах поширена думка, мовляв, «всі ті документи, які досі носили в консульство, тепер потрібно буде надавати на кордоні».
Відповідаємо. В ЄС діє так званий «Шенгенський прикордонний кодекс» (Schengen border code), де вказано порядок та правила перетинання державного кордону іноземцями.
Головний висновок з кодексу:
Немає ніяких додаткових вимог до тим мандрівникам, які їдуть в ЄС за безвізовим режимі.
Так, європейські прикордонники перевірятимуть мета поїздки тих, хто їде з безвизом, але вимоги до них точно такі, які і власникам візи. Адже коли ви прибули на кордон з візою в паспорті, вас теж можуть не пустити в країну. Приміром, якщо прикордонник дізнається, що ви їдете працювати по туристичній візі.
У прикордонному кодексі є п'ять вимог, які поширюються як на «візових», так і на «безвізові» іноземців.
В'їзд в країни ЄС дозволено тим громадянам, які:
1) мають на руках документ для перетину кордону (закордонний паспорт, проїзний документ дитини, диппаспорт тощо);
2) можуть обґрунтувати мету і умови свого перебування в ЄС;
3) мають достатні фінансові засоби для перебування в ЄС, так і для повернення в Україну, або ж здатні отримати їх законним чином (це — пряма цитата з прикордонного кодексу);
4) не знаходяться в переліку осіб, яким заборонений в'їзд в ЄС;
5) не становлять загрозу для громадського порядку, безпеки, громадського здоров'я та міжнародних відносин.
Для тих, хто не має паспорта, до цього переліку додається шостий пункт — потрібно мати в паспорті діючу візу.
З першим пунктом ми вже розібралися.
У четвертому пункті йдеться, зокрема, про тих українців, хто був депортований з держав-членів ЄС із забороною в'їзду на певний строк (наприклад, на рік або на п'ять років). Насамперед, тут йдеться про порушників візового режиму — тих, хто нелегально працював в ЄС, хто залишився в ЄС на більш тривалий термін, ніж передбачено візою. А також про злочинців, засуджених у державах-членах ЄС та висланих на батьківщину. І якщо термін заборони в'їзду для конкретної людини ще не вийшов, можна бути впевненим: його точно «повернуть» на кордоні.
З цього випливає ще одна досить серйозна проблема для України. На сьогодні, кількість тих, кому заборонений в'їзд в ЄС, точно невідомо. Напевно мова йде про сотні або навіть тисячі людей. Швидше за все, візові порушники в перші тижні безвиза можуть поїхати на кордон, де отримають купу відмов і погіршать статистику нашої держави.
У п'ятому пункті (особи, які несуть міжнародну або кримінальну небезпека) мова йде про тих, хто значиться в базах Інтерполу або Європолу. Ще один приклад — ті, хто останнім часом подорожував до Сирії або Ірану. Однак таких людей небагато навіть у масштабах України.
Детальніше: http://hyser.com.ua/community/kak-bez...
Коментарі до матеріалу