Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

До чого призводить несвоєчасна реєстрація накладних

07.02.2019


Минулий рік для деяких великих платників закінчився досить несподівано. Вони отримали значні штрафні санкції.

Усе тому, що впродовж двох років несвоєчасно реєстрували накладні, які не надаються отримувачу.

Обуренню бізнес-спільноти не було меж. Чималі суми спричинили бурхливе обговорення у Інтернет-мережі.

Офіс великих платників також отримав від бізнесу безліч листів із запитаннями та пропозиціями, зокрема, щодо внесення змін Податкового кодексу України, а саме до статті 120¹ , яка, власне, й передбачає застосування штрафних санкцій щодо несвоєчасно задекларованих податкових накладних, які не надаються покупцю або принаймні, зменшення розміру відповідальності, оскільки діючі норми, на їх думку, носять надміру караючий характер.

Наприкінці 2018 року вдосконалено інформаційні системи податкових органів, що дозволило автоматично визначати реальну ситуацію використання дозволеного ліміту платниками податку на додану вартість.

Тому, почнемо з роз’яснень.

Отже, чому виникли нарахування штрафів та як їх уникнути у майбутньому – наразі, докладніше.

Як ви знаєте, до 2017-го року податкове законодавство не передбачало жодної відповідальності підприємств за недотримання термінів декларування податкових накладних, які не надаються покупцю, хоча, і не звільняло їх від обов’язку реєстрації таких накладних у своїй звітності.

Відсутність відповідальності, призвела до того, що платники, реєструючи першою чергою ті податкові накладні, які передбачали дотримання  чітких термінів реєстрації та фінансову відповідальність за їх порушення, відтерміновували реєстрацію податкових накладних, які не надаються покупцю.

Оскільки, з 2015 року в Україні діє система електронного адміністрування ПДВ (СЕА), яка забезпечує автоматичний облік, зокрема, і суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні (розрахунки коригування ) в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), так званий «ліміт», то для обрахунку розміру «ліміту» СЕА ПДВ враховує загальну суму ПДВ за отриманими податковими накладними, зареєстрованими в  ЄРПН та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в ЄРПН (ст. 200¹ Податкового кодексу України).

Тобто, для визначення розміру ліміту враховуються суми ПДВ по всіх зареєстрованих податкових накладних (розрахунках коригування), в тому числі і по податкових накладних, які не надаються покупцю. Тому у разі не реєстрації або несвоєчасної реєстрації в СЕА ПДВ автоматично визначається невірний ліміт, що призводить до неналежного контролю за проведеними операціями та, як наслідок, можливості маніпулювання платниками податків податковими зобов’язаннями, зокрема, показниками ПДВ.

Аби не виникала спокуса «гри» з лімітом, та для забезпечення належного функціонування системи електронного адміністрування ПДВ, платники податків зобов’язанні реєструвати всі податкові накладні (розрахунки коригування) без винятку.

Так, з 01 січня 2017 року до статті 120¹ Податкового кодексу України були внесені зміни, які передбачили відповідальність платників податків за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних (розрахунків коригування до податкових накладних) в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), в тому числі, тих податкових накладних, які не надаються покупцю.

Проте, більшість платників податків, нівелюючи норми податкового законодавства, продовжили й надалі не дотримуватися зобов’язань з обліку цих податкових накладних порушуючи терміни реєстрації.

Штрафні санкції  передбачені статтею 120¹ Податкового кодексу України.

Під штрафи підпадають всі податкові накладні, у яких визначаються суми нарахування ПДВ, зокрема:

  • зведені податкові накладні;
  • податкові накладні за щоденними підсумками операцій;
  • податкові накладні за отриманими від нерезидентів послугами на митній території України;
  • податкові накладні складені при ліквідації основних засобів.

Штрафи не застосовуються, лише до податкових накладних, які не надаються отримувачу та одночасно з цим складені на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ (лист ДФС України від 03.03.2017 №709/4/99-99-15-03-02-15).

З огляду на ситуацію, що склалася, єдиним дієвим засобом для спонукання платників податків до дотримання вимог своєчасності реєстрації податкових накладних, є застосування штрафних санкцій до всіх, без винятку, податкових накладних (розрахунків коригування).

Тож, шановні платники, аби уникнути штрафних санкцій, реєструйте усі податкові накладні своєчасно та слідкуйте за змінами у податковому законодавстві. У разі виникнення труднощів під час адміністрування та подання податкової звітності, ви можете звернутися до вашого персонального податкового координатора. 

http://blogs.korrespondent.net

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
04.07.2025
Коли працівник може вимагати запровадження для нього дистанційної роботи
Працівник може вимагати від роботодавця тимчасове, строком до двох місяців, переведення на дистанційну роботу, якщо на робочому місці стосовно нього були вчинені дії, що містять ознаки дискримінації. Більше за темою: Зміни стосовно дистанційної та надомної роботи Чи може працівник вимагати зап...
04.07.2025
Державне агентство з управління резервами України розпочинає діяльність
Уряд дав «зелене світло» початку діяльності Державного агентства з управління резервами України (ДАУР) як центрального органу виконавчої влади.  Його діяльність спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем’єр-міністра – Міністра екон...
04.07.2025
Судова процедура санації боржника: що це і як відбувається
Коли підприємство не справляється з фінансовим зобов’язаннями – це ще не вирок. Законом передбачений реальний інструмент для збереження бізнесу – санація. БІльше за темою: Ліквідація у зв’язку з банкрутством: правові аспекти Коли підприємство не справляється з фінансови...
Кращі матеріали