Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Зміна прізвища в Україні: всі правила і документи, необхідні в 2019 році

18.09.2019 199805 92 6

Іноді у людей виникає бажання або необхідність змінити прізвище. Жителі України теж мають таку можливість. Потрібно лише знати, як правильно і законно це зробити.

Хто може змінити прізвище

Кожен українець має право змінити свої паспортні дані. Якщо громадянину виповнилося 16 років – він може зробити це за власним бажанням і незалежно від дорослих. Особам до 14 років потрібен дозвіл обох батьків або офіційного опікуна. Вагомим приводом для зміни прізвища є усиновлення людини або анулювання цього статусу. А також вступ в шлюб або його розірвання. Адже за старою традицією наречена бере прізвище свого чоловіка. Трапляється також, що чоловік вибирає прізвище своєї благовірної. Нерідко обидва чоловіки змінюють паспорти, щоб отримати подвійну.

Є випадки, коли в зміні прізвища можуть відмовити. Так паспортні дані не поміняють, якщо особа є фігурантом кримінальної виробництва або знаходиться під адміністративними санкціями (наглядом). Паспортний стіл відмовить і людям з непогашеної або не знятої за законом судимістю. Іноземні правоохоронці можуть оголосити підозрюваного в міжнародний розшук, що автоматично забороняє змінювати йому прізвище. Співробітники установ відмовляться реєструвати нові дані, якщо людина надасть неправдиву інформацію.

Зміна по батькові

В Україні по батькові дитині присвоюється за іменем батька. Якщо жінка не перебуває у шлюбі і батьківство офіційно не доведено, то його визначають по імені, яке назвала мати.

Якщо батько змінює своє ім’я, дитині присвоюють нове по батькові в свідоцтві і актового запису про народження. Але тільки в тому випадку, якщо батьківство визнано або встановлено за рішенням суду. Втім, громадянин може відмовитися від зміни по батькові за паспортом, якщо вже зазначив 14-й день народження.

Після такої процедури українцям потрібно змінити ті ж документи, що і у випадку з прізвищем (іменем).

Документи, які потрібні для зміни прізвища

Процедура зміни прізвищ доступна у відділеннях реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) за місцем прописки, Державної міграційної служби України та Центрах адмінпослуг. Краще заздалегідь дізнатися графік роботи. Законодавство вимагає відносно невеликий пакет документів. Перш за все, ця заява громадянина, який бажає змінити прізвище. Бланк видають в самій установі. А також його свідоцтво про народження і фотографії формату 3х4. Додатково можуть зажадати військовий квиток або документальне підтвердити прописку.

Якщо людина перебуває у шлюбі або розлучився – потрібно надати відповідне свідоцтво. Батьків попросять надати свідоцтва про народження дітей, якщо вони не досягли повноліття. Українці зобов’язані надати документ, згідно з яким вони або їхні батьки вже міняли прізвища раніше. Наостанок, чиновники попросять сплатити держмито і надати чек. Скільки коштує процедура – скажуть безпосередньо на місці. Ціна різниться.
Співробітникам РАГСів відводиться 12 тижнів, щоб прийняти рішення. Втім, процес може затягнутися до шести місяців, якщо вони виявлять порушення.

Заміна паспорта після весілля

Громадяни зобов’язані провести заміну прізвища в паспорті після заміжжя або одруження за календарний місяць з дня одруження. Нагадаємо, що в 2019 році видаються біометричний паспорт і ID-карта. Адміністративний кодекс загрожує штрафом за прострочений документ або проживання без паспорта. Сума невелика – від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів, тобто 17-51 гривня. Але процедура вкрай неприємна.

Вимоги щодо строків заміни діють і для чиновників. Вони зобов’язані видати паспорт, де буде нове прізвище, максимум через місяць після подачі документів. Адже прострочення з їхнього боку загрожує українцям проблемами у всіх процедурах юридичного характеру. Так без паспорта не можна оформляти довіреність, вступати в спадкові права, здійснювати багато операцій в банках або голосувати на виборах.

Зміна ідентифікаційного коду після отримання нового прізвища

Громадяни зобов’язані за місяць звернутися в Фіскальну службу, щоб замінити довідку про ІПН. Сам ідентифікаційний номер залишається колишнім, однак державні інспектори видають довідку на нове прізвище. На відміну від ситуації з паспортом, все робиться набагато швидше – оформлення і отримання займає близько п’яти днів.
Для отримання довідки потрібні такі документи:

  • заяву, що складається за формою 5ДР;
  • оригінальну довідку;
  • паспорт громадянина України (+ копія);
  • свідоцтво про шлюб (+ копія);

Заміна закордонного паспорта після зміни прізвища

Людини випустять за кордон тільки з документом, що засвідчує його особу. Отримавши нове прізвище, для поїздки в іншу країну українцям доведеться міняти не тільки український, а й закордонний паспорт. Це можна зробити в державну міграційну службу. Як і з іншими документами, на процедуру відводиться місяць.

Важливий нюанс: подавати документи на закордонний паспорт можна одночасно з паперами для національного. Якщо цього не зробити, ГМС автоматично визнає заграпаспорт недійсним, про що повідомляє українським прикордонникам і співробітникам Інтерполу.

Щоб змінити прізвище в цьому документі, необхідно подати:

  • заяву-анкету;
  • паспорт громадянина України;
  • оригінальний закордонний паспорт;
  • свідоцтво про шлюб;
  • документ про оплату всіх витрат, передбачених законом.

Заміна водійських прав при зміні прізвища

У цьому випадку Україна має законодавчий парадокс. З одного боку, громадяни зобов’язані поміняти посвідчення і отримати документ, якщо прізвище змінюється. А з іншого – немає санкцій за порушення. Так багато водіїв катаються за старими прав навіть після вступу в шлюб і зміни прізвища. Але своєчасна заміна допоможе уникнути багатьох юридичних проблем. Наприклад, складності через стару прізвища можуть виникнути при оформленні страховки або оплаті штрафів.

Кабінет міністрів ще в 1993 році ухвалив, що видавати і обмінювати права повинні сервісні центри МВС незалежно від місця реєстрації особи. Для цього існує своя процедура. Громадянину потрібно знайти і подати пакет документів, що включає при собі посвідчення особи, громадянства або спецстатусу (краще паспорт), оригінал прав, копія ІПН, свідоцтво про шлюб, довідка про стан здоров’я. Потім залишиться тільки сплатити мито (ціна становить 201 гривню) і дочекатися, поки чиновники видадуть нове посвідчення, забравши застаріле. Звернемо увагу, що повторно складати іспит не потрібно. Документ зобов’язані зробити за п’ять днів з моменту подачі всіх паперів.

Співробітники центрів можуть відмовити, якщо водій подав їм не всі документи, зазначені в списку. Отримати нові права після зміни прізвища не вийде, якщо раніше їх відібрали за правопорушення. Те ж відбудеться, якщо клієнт потрапив в розшук.

Зміна прізвища для приватних підприємців strong>

Підприємцям доведеться отримувати нові документи для ведення бізнесу при кожній зміні даних. Наприклад, якщо бізнесвумен поміняла прізвище в шлюбі. Закон вимагає, щоб громадяни зверталися до держреєстратора і вносили зміни до Єдиного держреєстру. Для цього потрібно подати відповідну заяву та квитанцію про сплату комісії в 0,1 прожиткового мінімуму (близько 160 гривень). Пакет можна принести особисто. Або відправити поштою цінним листом, приклавши опис вмісту і зажадавши повідомлення про вручення. Сучасні технології дозволяють також надіслати документи в онлайн-режимі, скориставшись «Кабінетом електронних сервісів». Потрібно враховувати, що дані вносяться до ЄДР тільки в електронному вигляді. Щоб отримати папір – потрібно відправити запит.

Підприємцям, що змінив прізвище, потрібно повторно зареєструватися платником ПДВ. А конкретно – подати до податкової інспекції реєстраційну заяву за формою № 1-ПДВ з позначкою «Перереєстрація». Це потрібно зробити за 10 днів з моменту зміни персональних даних. Цифровий підпис теж необхідно змінити при реєстрації нового прізвища, імені або по батькові – створити нову або підтвердити стару. Крім того, законодавство вимагає закрити іменний рахунок в банку і відкрити новий.

Які документи дозволено не міняти разом з прізвищем

Згідно з українським законодавством, є список документів, які переробляти не варто. Так громадянам не потрібно заводити нову трудову книжку. Її досить просто переписати в установленому порядку. Дозволяється залишити оригінальні документи про освіту. Те ж стосується договору купівлі-продажу на квартиру або іншу нерухомість.

naberejna.com.ua

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 92

Кращі матеріали