Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Іпотека-2019: що банки пропонують українцям

11.03.2019 571 0 0


Українські банки не поспішають розгортати активне кредитування нерухомості. На поточний момент на нашому іпотечному ринку працюють близько 17 банків, але тільки близько 10 готові надавати кредити під покупку житла на первинному ринку.

При цьому ставки на іпотечні кредити становлять від 20% до 25% річних, і чекати, що вони помітно знизяться в 2019 році не варто.

При діючих відсоткових ставках, розвивати іпотечне кредитування можливо лише в рамках спільних програм з компаніями-забудовниками. Уже зараз існує пласт клієнтів, які готові купувати квартири тільки з використанням таких кредитних програм. Очікується, що істотно зросте інтерес до спільних іпотечним банківським програмам у забудовників Львова, Одеси, Дніпра (коли забудовник бере на себе частину процентної навантаження.

Іпотечне кредитування для первинного ринку користується попитом в сегментах економ і «комфорт-класу, при цьому переважно купуються одно- і двокімнатні квартири. Сумарно в 2018 році іпотечних кредитів було видано на суму 2,5 млрд. Грн., Включаючи покупку нерухомості на первинному і вторинному ринках, а також під заставу нерухомості.

Частка іпотеки становить всього 2% від загальних активів банківської системи України. Експерти ж оцінюють потенціал ринку вчетверо більше - близько 10 млрд. Грн. на рік. На їхню думку, однією з головних причин, що стримують це кредитування, є практично повна відсутність державних програм підтримки.

Розвиток держпрограм по іпотеці могло б відразу вирішити ряд ключових проблем. З одного боку, держкредити, видані за ставками, що не перевищує 20-22%, могли б підштовхнути комерційні банки до зниження власних ставок на 3-5%. З іншого боку, державні іпотечні програми для придбання житла на первинному ринку - це додаткова гарантія для позичальника в надійності забудовника й об'єкта інвестування.

У 2018 році Держфонд сприяння молодіжному житловому будівництву уклав всього 751 договір з покупцями. Кредитний портфель за підсумками року виріс до 1,2 млрд. Грн. При цьому платіжна дисципліна за такими програмами вище усіляких похвал: всього близько 1% портфеля виходять на прострочення. Втім, обсяги держпрограми незначні в порівнянні з потребою ринку. На сьогоднішній день понад 1 млн. сімей потребують поліпшення житлових умов, підраховують експерти.

За іншим державним кредитним програмам було видано:

Кредитування педагогів (з 2007 по 2018) - 223 кредиту на 51,3 млн. грн .;
Пільгове кредитування (1998 - 2018) - 12,6 тис. Кредитів на 2,2 млрд грн .;
Доступне житло (2010 - 2018) - прокредитовано 4,2 тис. Сімей на 639,7 млн. грн.

Крім державних програм, в країні існують 110 діючих регіональних аналогів. 30 з них є комплексними, 47 зосереджені на пільговому кредитуванні молоді, 33 - покликані забезпечити житлом учасників АТО.

Практично не помітний в пільговому кредитуванні Київ: за власною ініціативою «Доступне житло» в 2018 році видали кредитів на 0,5 млн. грн. Зовсім не розвивають кредитні програми місцева влада в Кропивницького, Донецькій і Луганській областях, а також на Закарпатті.

За словами експертів, для повноцінного розвитку іпотеки крім впроваджених державних іпотечних програм і істотного зниження процентних ставок, також необхідно зменшити резервні вимоги НБУ з діючих 13% до 2%. А також повернути можливість для банків приймати в заставу недобудований квартири.

Зниження резервних вимог дозволить більшій кількості комерційний банків розвивати свої іпотечні програми. При збереженні існуючих правил гри, в 2019 році обсяг виданих кредитів не перевищить 3 млрд. грн. Повноцінна іпотека дозволить стимулювати розвиток будівельної галузі.

ubr.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали