Голова НБУ про готовність банківської системи підтримувати економіку в умовах війни та після Перемоги
Про це роповідає Голова НБУ Андрій Пишний, аналізуючи висновки Огляду банківського сектору за ІІІ квартал 2023 року.
Він наводить три ключові тренди, що підтверджують міцність українських банків та можливість допомагати країні.
1. Відновлення кредитування.
Банки не припиняли видавати кредити навіть в умовах повномасштабної війни, проте більшість позик у цей період надавалися за підтримки державних програм. Зараз відбувається стійке відновлення інтересу до кредитування як з боку банків, так і позичальників.
Так, чисті гривневі кредити бізнесу за ІІI квартал зросли на майже 5 %, а роздрібне кредитування зростає в усіх сегментах одночасно. Також бачимо чіткий тренд до здешевлення кредитів. Зростає роль важливого для економіки малого й середнього бізнесу – його частка сягнула 55 % у чистому гривневому портфелі кредитів суб’єктам господарювання.
2. Стабільний приплив коштів до банків.
Темпи дещо нижчі, ніж у попередні періоди, але залишки на рахунках у банках зростають як у громадян, так і в бізнесу. Безперечну перевагу клієнти віддають гривневим заощадженням і доволі активно розміщують кошти на термін від трьох місяців – частка таких вкладів збільшується.
3. Висока ефективність системи.
Процентні доходи банків зростають, водночас відрахування до резервів під кредити близькі до нуля. Тому сектор демонструє операційну ефективність і за ІІІ квартал згенерував понад 42 млрд грн прибутку.
«Оцінка стійкості банків, яку Національний банк майже завершив, не виявила значної потреби системи в капіталі.
Поточних прибутків банків вистачить для виконання нових вимог НБУ, спрямованих на наближення регуляторного поля до європейських стандартів, навіть після сплати очікуваного додаткового податку на надзвичайні прибутки.
Виконання банками цих вимог сприятиме зміцненню системи та посиленню її спроможності підтримувати економіку України під час війни та в період повоєнного відновлення.
Українські банки до цього готові», – підкреслив Голова НБУ.
Нацбанк
Коментарі до матеріалу