Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Фріланс і валютний контроль

Зарахування коштів на рахунок у банку за послуги нерезиденту, надані через Інтернет, ускладнюються вимогами валютного контролю до підтверджуючих документів. Необхідно надати ЗЕД-договір і акт. В іншому випадку кошти не будуть зараховані на рахунок.

Ця проблема актуальна для фрілансерів, які працюють із замовником безпосередньо або через посередників - біржі фрілансу, сторі (магазини ПО), стоки, а також для веб-майстрів і блогерів, які розміщують рекламу на своїх сайтах. Як правило, майданчики-посередники не підписують паперовий договір, а концепція акту здачі-приймання для них зовсім чужа.

НБУ в листі №22-01012 / 46746 від 07.07.2015 роз'яснив банкам, що класична схема «Договір + акт» не є безальтернативною. Коротко:

1) Альтернативою паперовому договором може бути оферта (публічна оферта) і дії, що підтверджують її прийняття (виставлення інвойсу). При цьому НБУ звертає увагу на «належне оформлення» і наявність в оферті і інвойсі «достатньої інформації».

2) Акт не є єдино можливим документом, що підтверджує надання послуг, виконання робіт або передачу прав інтелектуальної власності. НБУ допускає, що належний документ може встановлюватися самим договором (офертою) і, як варіант (не єдиний), пропонує інвойс (рахунок фактуру).

Отже, в більшості випадків для документального закриття експорту послуг через Інтернет будуть достатніми:

  • прямий договір або публічна оферта, розміщена на сайті біржі, стору, стоку, і
  • інвойс, завірений виконавцем, з посиланням на оферту і зазначенням того, що виставляння інвойсу або його оплата (залежно від умов), підтверджує надання послуг.

Що стосується оформлення документів, які подаються валютному контролю, НБУ зазначає наступне:

Переклад документа не є безумовно необхідним. Питання необхідності переведення вирішується обслуговуючим банком.

Для засвідчення копій документів достатньо підпису резидента і його печатки (за наявності).

Відзначимо, що обговорюване лист має форму «електронного повідомлення» - роз'яснення банкам. Валютний контроль звик працювати за чіткими інструкціями. Подальша реалізація безумовно конструктивних починань НБУ буде залежати від послідовності регулятора і неформалістічного підходу відділів валютного контролю на місцях.

Джерело: http://minfin.com.ua/blogs/IgorZabuta...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали