Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Фінансова грамотність є передумовою зважених інфляційних очікувань населення

Редакція

23.02.2017 138 0 0

Минулого тижня в Національному банку України відбувся черговий відкритий дослідницький семінар, під час проведення якого представник дослідницького департаменту Національного банку Австрії Фабіо Румлер презентував результати дослідження "Інфляційна освіченість та інфляційні очікування" (Inflation Literacy and Inflation Expectations).

Ця тема набуває особливого значення для центральних банків, адже передумовою проведення ефективної монетарної політики є розуміння населенням та бізнесом інфляційних процесів та ключових цілей регулятора. Наявні дослідження здебільшого оцінюють вплив лише соціально-демографічних факторів (вік, рівень доходів, стать, тощо) на формування інфляційних очікувань в деяких країнах. Натомість презентоване під час семінару дослідження акцентує увагу на інфляційній освіченості населення та бізнесу. Тобто на тому, як їх обізнаність щодо передумов та ключових чинників інфляції впливає на фактичний рівень їхніх інфляційних очікувань.

Автори використовують зведені дані опитувань двох тисяч домогосподарств в Австрії, що включають перелік питань, які дають змогу виміряти рівень обізнаності домогосподарств щодо інфляції. На основі агрегованого індикатора автори вивчають вплив інфляційної освіченості респондентів на точність їхніх короткострокових та довгострокових інфляційних очікувань.

Згідно з результатами дослідження, австрійські домогосподарства з порівняно вищим рівнем інфляційної освіченості мають реалістичніші прогнози щодо розвитку інфляційних процесів, а відхилення їхніх очікувань від реальних значень є значно нижчими. Водночас, більш освіченим респондентам притаманна більша невизначеність щодо своїх прогнозів, що можна пояснити їхньою обережністю в оцінюванні майбутнього розвитку економіки.

Таким чином, високий рівень освіченості громадян щодо інфляційних процесів в країні відіграє важливу роль у формуванні об’єктивних інфляційних очікувань в економіці, що підкреслює необхідність проведення заходів для підвищення фінансової грамотності населення. Так, Національний банк України для ефективної реалізації режиму інфляційного таргетування приділяє багато уваги інформуванню суспільства про логіку прийняття рішень з монетарної політики – оприлюднює ключові цілі з інфляції та обґрунтування своїх рішень, публікує інформаційно-аналітичні та дослідницькі матеріали, проводить відкриті дослідницькі семінари і конференції, присвячені актуальним питанням економічного розвитку України тощо.

З матеріалами дослідження англійською мовою можна ознайомитися за посиланням:

https://bank.gov.ua/doccatalog/docume...

Відеозапис семінару можна переглянути за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=Rta2r...

З матеріалами відкритих наукових семінарів можна ознайомитись за посиланням:

https://bank.gov.ua/control/uk/publis...

Для участі в наступних семінарах запрошуємо потенційних доповідачів із презентаціями результатів своїх досліджень. Для розгляду пропозиції необхідно надіслати матеріали (презентацію та/або статтю, резюме автора та бажану дату проведення презентації) до відділу досліджень Департаменту монетарної політики та економічного аналізу за такою електронною адресою: research@bank.gov.ua.

Джерело: https://bank.gov.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали