Якщо зупинила патрульна поліція: поради для водіїв і поліцейських
19.01.2017 5486 0 0
Коли поліцейські можуть зупиняти водіїв, як має поводитися український патрульний і що йому робити, якщо водій погрожує розправою.
На яких підставах може зупинити поліцейський
Напевне, не існує водія, якого бодай раз у житті не зупинив би працівник автоінспекції. З появою Національної патрульної поліції стереотип про хабарника інспектора Петренка, що гальмує кожну другу машину і просить «дихнути в трубочку», почав відходити в минуле. Але як зрозуміти, що поліцейський зупинив вас правомірно, а не просто так, і що робити, якщо ви не згодні з обвинуваченням у порушенні Правил дорожнього руху?
Зупинення транспортного засобу здійснюється тільки жезлом, а у виняткових випадках— жестом руки. При цьому поліцейський спочатку має вказати на сам транспортний засіб, а потім— на місце, де водій має його зупинити.
Коли ваш автомобіль можуть зупинити?
Існує 9 підстав, за яких поліцейський має право зупинити вашу автівку або інший ТЗ:
якщо ви порушили ПДР;
якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність вашого ТЗ;
якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів ТЗ до вчинення дорожньо-транспортної пригоди (ДТП), кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що ТЗ чи вантаж можуть бути об’єктом чи знаряддям учинення ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення;
якщо ТЗ перебуває в розшуку;
якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
якщо необхідно залучити водія ТЗ до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів ДТП;
якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;
якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
якщо ви порушили порядок визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.
Зверніть увагу, що Закон про Нацполіцію покладає обов’язок на поліцейського поінформувати вас про конкретну причину зупинення ним вашого ТЗ із детальним описом підстави зупинки, що було описано вище.
Пам’ятайте також, що зупинятися на вимогу поліцейського варто з дотриманням вимог ПДР.
Якщо ж наведені у цій статті Закону підстави для зупинки транспортного засобу відсутні, то, звичайно, зупинка його є незаконною.
Чи має право поліцейський зупинити транспортний засіб для перевірки документів водія?
Поліцейський має право вимагати у вас пред’явлення документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують ваше право на керування транспортним засобом.
Документ, який посвідчує особу, – це паспорт. Документи, які посвідчують право керувати автомобілем: посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційний документ на транспортний засіб, а також поліс (договір) обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (зокрема страховий сертифікат “Зелена картка”).
Поліцейський також має право зупинити особу, приміром, коли вона схожа на людину, що перебуває в розшуку або пропала безвісти. Або коли існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила правопорушення або має намір його вчинити.
Також вас можуть зупинити, якщо в поліцейського є достатні підстави вважати, що за кермом перебуває особа, яка не має права керувати транспортним засобом.
Як має поводитися поліцейський
Недовіра і скептицизм водіїв до патрульних — розповсюджене явище. Усе це додатково стимулюється популярними відеороликами водіїв-провокаторів. Так, нерідко вони виводять недбалих полісменів на чисту воду, показуючи українському загалу, наскільки некомпетентними є сучасні правоохоронці.
Проте так само часто водії і слухати не хочуть поліцейського, який їх зупинив, і відразу ж починають нападати на нього словесно, а іноді й фізично.
Докладніше дивись за посиланням: http://ckp.in.ua/articles/15410
Коментарі до матеріалу