Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Дворазове підвищення мінімальної зарплати: міфи і реальність

Редакція

01.11.2016 320 0 0

Українці нарешті дожили до серйозного підвищення зарплат, з ініціативи президента та уряду мінімальна зарплата збільшиться з Нового року вдвічі.

Процес прийняття бюджету України подарував країні вже дві інформаційні бомби. Спочатку депутати вирішили в ході першого читання підвищити собі зарплати (втім, дана ініціатива була пізніше зарублена спікером Андрієм Парубієм), а потім уряд повідомив, що до другого читання подасть документ, в якому мінімальна заробітна плата (МЗП) буде збільшена з 1 січня 2017 року до 3200 грн.

При цьому у варіанті держбюджету до першого читання все було по-старому, мінімальна зарплата дорівнювала прожитковому мінімуму і повинна була складати на початок 2017 року 1600 грн.

Що ж змусило уряд піти на такий крок, і чим це може обернутися для країни?

Міф №1: спонтанне, непродумане рішення

Перше, що варто відзначити в ініціативі підвищення мінімальної заробітної плати-це поспішність рішення. Так, уряд вже давно міркував про необхідність підвищення мінімальної зарплати, яка не відповідає реальному прожитковому мінімуму.

За розрахунками Міністерства соціальної політики, сьогодні він повинен становити 2800 грн, а на 2017 рік - 3200 грн. Але чесно кажучи, його розмір влада може вирахувати на будь-яку потрібну їм суму.

При цьому вже дуже красиво виглядає названа главою уряду Володимиром Гройсманом сума.

Все нагадує радянський стиль управління, коли вольовим рішенням якийсь показник підвищують удвічі. А після говорять підлеглим: «робіть що хочете, але план виконайте!». Може бути тому уряд поки не надав жодних розрахунків того, як вийшли на цифру 3200 грн.

Показати ж фінальні розрахунки Мінфін обіцяє не пізніше середини листопада, коли законопроект про держбюджет повинен розглядатися в Раді в другому читанні.

Міф №2: хотіли полегшити життя чиновникам

Багато «зради» побачили в цьому рішенні і тому, що в українському законодавстві «мінімалка» з часів галопуючої інфляції 90-х є показником для безлічі виплат і зборів. Наприклад, до неї прив'язані штрафи, судові збори, плата за деякі ліцензії та інше. Все це необхідно буде вивчити уряду і парламенту і відв'язати від «мінімалки», або ж залишити.

Першими увагу привернули зарплати суддів, депутатів, чиновників, працівників новостворених антикорупційних органів та ряду інших категорій держслужбовців, увезення на розмір мінімальної зарплати. Коли уряд вирішує підняти зарплату робітникові, воно одночасно піднімає її і судді, чий дохід вимірюється десятками МЗП.

Відповідно, для останнього підвищення буде більше в десятки разів. Така система роками підтримувала кастовість в українському суспільстві.

На щастя, уряд анонсував абсолютно правильне рішення відв'язати такі зарплати від мінімальної.

Що стосується штрафів, їх уряд цілком може залишити в прив'язці до мінімальної зарплати, що тільки обрадує Міністерство фінансів і перевіряючі органи.

Те ж саме можна сказати і про ліцензії, судових зборах та інше.

В цілому, в даному питанні є величезне поле як для полегшення тягаря, так і для його посилення.

Якщо уряд і Верховна Рада не поміняють безліч законів і нормативних актів, зав'язаних на «мінімалку», ні бізнес, ні громадяни не зрадіють зрослим поборів. Цікавий і момент електронного декларування.

Чиновникам за законом дозволяється допустити помилку при записі свого майна на суму не більше 250 МЗП. Тобто, якщо Кабмін не змінить цю норму, чиновники зможуть «забути» вказати майно на 800 тис. Грн.

Однак, варто зазначити, що подати свої декларації із зазначенням всього майна державні мужі повинні до кінця жовтня з нинішнім розміром МЗП, тому паніку в цьому питанні розводять марно.

Міф №3: жити всім стане краще і веселіше

Президент Петро Порошенко вже заявив, що рішення про підвищення мінімальної зарплати торкнеться 4 мільйонів українців, які зараз отримують зарплату менше ніж 1500 гривень.

Питання лише в тому, для кого це стане позитивною зміною.

По-перше, від «мінімалки» хочуть відв'язати чиновників, депутатів і суддів. Значить їх підвищення, швидше за все, не торкнеться. Також є категорія людей, які отримують офіційно мінімальну зарплату, а решту в конверті.

Для них просто виросте частка чистої зарплати і зменшиться виплата в конверті. А значить виросте соціальний захист, вони зможуть розраховувати на великі лікарняні і так далі.

У той же час, вони втратять в середньому 15% від вартості придбаного через зменшення належної їм субсидії. Але найгірше буде тим, кому фірми дійсно платили «мінімалку». Це стосується перш за все низькокваліфікованої персоналу і жителів маленьких міст. Для них легальна зарплата в 2300 грн була абсолютно адекватною, а при 3200 грн підприємець просто не побачить сенсу тримати «подорожчав» працівника

Ті компанії, які не зможуть забезпечити зростання зарплат і покрити зрослі податки на фонд оплати праці, можуть перевести співробітників на півставки, працевлаштувати їх нелегально, або взагалі звільнити. Кому точно пощастить, так це бюджетникам. Адже тепер ніхто з них не буде отримувати менше 3200 грн. Зарплату до 3 тис. Грн в нашій країні отримують близько 1 млн бюджетних працівників, ось вони-то і будуть винагороджені більше всіх.

Міф №4: бізнес зможе це потягнути

Як відзначають експерти та урядовці, реальні зарплати в країні за останній час зросли значно вище, ніж їх легальний розмір. Середня зарплата знаходиться на рівні 5 тис. Грн, при мінімальній 1450 грн. І це при тому, що з початку року було знижено вдвічі єдиний соціальний внесок (ЄСВ), який робить основний тиск на фонд оплати праці підприємств. Уряд в кінці минулого року свідомо відмовився від десятків мільярдів надходжень до бюджету Пенсійного фонду та фондів соціального страхування, в надії на те, що компанії виведуть зарплати з тіні, підвищивши декларовані заробітки своїх працівників. Однак, належного ефекту це не дало.

Одні експерти відзначають, що для такого кроку бізнесу потрібно більше часу, і процес виходу з «тіні» може зайняти кілька років.

Інші ж нарікали на те, що умови для роботи підприємств в Україні все одно залишаються дуже складними, і одним зниженням ЄСВ справі не допоможеш. Як би там не було, влада чекати більше не мають наміру.

Правда про те, для чого потрібно підвищувати «мінімалку»

Насправді цей крок уряду, крім красивого популістського ефекту, - це чергова спроба боротьби з тіньовою економікою. Скорочувати бюджетні витрати для зменшення дефіциту важко, зниження ЄСВ потужного ефекту не дало і бізнес не поспішає виходити з тіні. Тому влада ризикнули використати адміністративний інструментарій. Це дійсно може покращити життя низькокваліфікованих працівників в приватному секторі і низькооплачуваних бюджетників. Якщо, звичайно, їх не почнуть скорочувати через відсутність коштів.

Реалізація ініціативи дозволить підвищити в суспільстві відчуття соціальної справедливість. Зарплати чиновників нарешті відв'яжуть від «мінімалки», а «мінімалку» від прожиткового мінімуму.

Компанії, які платили білу зарплату, стануть більш конкурентоспроможними. Адже конкуренти, які працюють в сіру витрачають менше на фонд оплати праці, або пропонують співробітникам більший заробіток, що не сприяє справедливості на ринку.

Важливим позитивним ефектом може стати скорочення дефіциту Пенсійного фонду, якщо, звичайно, отримані кошти не пустять на підвищення пенсій або інші соціальні витрати.

З точки зору соціальної справедливості, покращиться питання оплати праці для тих, хто прив'язаний до тарифної сітки.

Джерело: http://economics.unian.net/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали