Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Довгоочікуваний безвіз: найпоширеніші запитання та відповіді на них

Редакція

13.05.2017 338 0 0

Протягом багатьох років українці з нетерпінням чекали бизвизового режиму. І ось вже в червні такий бажаний безвиз стане реальністю.

Безвиз дозволяє подорожувати в усі європейські країни?

Так, але є кілька винятків. Безвиз відкриває українцям двері в 30 країн – усі країни Євросоюзу, окрім Великобританії та Ірландії, плюс 4 держави Шенгенської зони – Ісландію, Ліхтенштейн, Норвегію та Швейцарію.

Великобританія і Ірландія ще в процесі входження в Євросоюз добилися для себе права на незалежну візову політику, так що безвізовий режим їх не стосується.

Ось як виглядає список з 30 країн, у які українці зможуть вільно їздити з 11 червня: Австрія, Бельгія, Болгарія, Угорщина, Німеччина, Греція, Данія, Ісландія, Іспанія, Італія, Кіпр, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Швейцарія, Швеція, Естонія.

Крім того, безвізовий режим дозволить відвідувати і європейські карликові держави на зразок Ватикану або Монако. Таким чином за фактом українці зможуть вільно їздити у всі європейські країни, крім Великобританії, Ірландії та невизнаного Україною Косово.

На можливість подорожувати на інші континенти безвізовий режим не вплине, але все ж цілком ймовірно, що країни, які дозволяють їздити європейцям без віз, будуть більш лояльно ставитися до українців.

Які обмеження є у безвиза?

Існує два головних обмеження безвізового режиму. По-перше, є правило 90/180, згідно з яким українці можуть перебувати на території ЄС не більше 90 днів протягом періоду в 180 днів. По-друге, безвиз не дає права на оплачувану роботу в Євросоюзі. Для цього потрібно оформити робочу візу.

Порушення цих правил загрожує депортацією і забороною на в'їзд у країни ЄС.

Можна залишитися в ЄС довше, ніж на 90 днів?

Так, але тільки за наявності відповідної візи, приміром, студентською або робочої. Також таке право надає дозвіл на проживання.

Існує більш хитрий спосіб знаходитися в ЄС більше 90 днів – подорожувати між країнами. Справа в тому, що на країни Євросоюзу, які не входять в Шенгенську зону, – Болгарію, Кіпр, Румунії і Хорватії – правило 90/180 не поширюється. Це означає, що ви можете провести 90 днів на Кіпрі, потім стільки ж у Хорватії, а потім відправитися на 90 днів в країну Шенгенської зони. Це не буде вважатися порушенням.

Безвиз взагалі не дає права на роботу?

Ні, ви не можете розраховувати тільки на оплачувану роботу. Практично під заборону потрапляє і сезонна робота.

 Проте ніхто не забороняє вам працювати в якості волонтера. Цей тип роботи може включати житло та харчування. В цьому плані країни ЄС пропонують широкий вибір для молоді, яка бажає подорожувати по Європі. Пам'ятайте, що навіть символічна плата перетворить вас у порушника міграційного законодавства.

Зазначимо, що відрядження і ділові поїздки, сплачені вітчизняним роботодавцем не вважаються роботою в країнах ЄС. Це легітимний привід для поїздки за кордон.

Також ви маєте право в'їжджати на територію ЄС, щоб домовитися про працевлаштування з майбутнім роботодавцем. Потім треба повернутися в Україну і оформити робочу візу.

Що робити зі старим паспортом і візою?

Якщо ви не хочете міняти паспорт, вас ніхто не зобов'язує це робити. Відкриті візи будуть діяти далі, а після закінчення їх терміну ви можете знову оформити «шенген», якщо у вас немає біометричного паспорта. Віза не надає ніяких переваг, але вартість її оформлення буде вище, ніж біометрики. Крім того, біометричний паспорт можна зробити швидше.

Також ви можете зробити новий біометричний паспорт, залишивши собі старий. Для цього необхідно повідомити про свій намір в процесі оформлення паспорта, пояснивши навіщо вам це потрібно.

Тепер можна не боятися, що мені відмовлять у в'їзді?

Безумовно, безвізовий режим не гарантує, що вас впустять в ту чи іншу країну, як не гарантувало і наявність візи. Відмови будуть надходити і далі, але, як показує досвід інших країн, їх кількість суттєво зменшиться.

Наприклад, в Грузії після введення безвиза за перший місяць не пустили в Шенгенську зону всього 26 осіб або 0,2% серед тих, хто рвався туди. У 2016 році тільки в консульствах відмову отримали 12% грузинів.

Для українців статистика може бути іншою, але тенденція, швидше за все, буде та ж сама. Також варто звернути увагу, що тепер замість візової історії значення матиме історія поїздок. Якщо ви не раз були за кордоном, то навряд чи до вас з'являться питання. Теоретично підозра можуть виникнути лише щодо тих, хто вперше перетинає кордон.

Як чинити з дітьми

Тут все теж стало набагато простіше. По-перше, в Україні більше не випускають «звичайних» закордонних паспортів, тому дитина відразу ж отримає біометричний паспорт. Биометричность документа доводить спеціальна позначка, яка стоїть на його обкладинці.

Той факт, що у дітей не беруть відбитків пальців, не є перешкодою для поїздок дітей за кордон.

Цього не роблять, оскільки в дитячому віці малюнок пальців може змінитися. Однак відсутність відбитків не означає, що біометричний паспорт дитини не діє. Головний ознака біометрії – спеціальний чіп, а не відбитки.

Важливу роль для оформлення паспорта відіграє вік дитини. До 12 років дітям не треба здавати відбитки пальців, але при цьому вони отримують паспорт, що дає право на повноцінний безвізовий режим. Щоб оформити паспорт, необхідно свідоцтво про народження.

З 14 років закордонний паспорт можуть отримати тільки ті, у кого вже є ID-карта. На її оформлення піде приблизно 20 днів, так що в цьому віці можна отримати закордонний паспорт в терміновому порядку. Врахуйте цей факт.

З 16 років оформити закордонний паспорт стає простіше. Після досягнення цього віку діти мають право отримати паспорт самостійно. Крім того, якщо діти молодше 16 років отримують паспорт лише на 4 роки, то після досягнення цього віку документ видають вже на 10 років.

Потрібно враховувати, що для кожної дитини необхідно робити окремий паспорт. Навесні 2018 року прикордонники не пускатимуть дітей по батьківському паспортом навіть в сусідні країни, в які українці їздять без віз.

Як і раніше, дитина буде подорожувати з обома батьками, в іншому разі необхідно оформляти нотаріальний дозвіл на його поїздку.

Скільки коштів треба для поїздки за кордон і як довести їх наявність?

Побутує хибна думка, що у країни ЄС пускають, якщо бюджет на одного мандрівника в день становить 50 євро. Насамперед, відзначимо, що ніхто не буде перевіряти, чи є у вас готівка. В ЄС головним платіжним засобом є банківські карти, тому радимо звернути увагу саме на них.

Мінімальний щоденний бюджет відрізняється залежно від країни, але він ніяк не прив'язаний до 50 євро. Розрахувати вартість перебування в тій чи іншій країні можна на сайті Єврокомісії. Якщо у вас виникне суперечка з прикордонниками, можете сміливо посилатися на ці дані.

Зазначимо, що перевірка фінансових можливостей мандрівників здійснюється не так вже й часто. Щоб бути спокійними щодо перетину кордону, вам вистачить суми, зазначеної для певної країни на сайті Єврокомісії.

Щоб довести наявність коштів на вашій карті, як правило, досить просто пред'явити її і пояснити, що ви маєте намір використовувати цю карту.

Якщо прикордонники все ж будуть вимагати готівку, ви можете пред'явити чек з банкомату на прикордонному пункті, скористатися СМС - або інтернет-банкінгом і так далі.

Ви не зобов'язані пред'являти чек, довідку з банку або інше паперове підтвердження. Відсутність папірця не є підставою для відмови у в'їзді на територію ЄС, якщо ви можете довести наявність необхідної суми грошей іншим способом.

Чи потрібно мені доводити мету поїздки?

Так. Як привило, прикордонники запитують про мету поїздки і просять показати зворотний квиток. Якщо ви вперше їдете за кордон, швидше за все, вас попросять надати додаткові документи. У цьому разі раніше було достатньо роздрукованого або збереженого в смартфоні бронювання номера в готелі. Але тепер пункт про готелі не є обов'язковим.

Після введення бизвиза в цьому плані відкриваються більш широкі можливості. Приміром, законною метою поїздки вважається відвідування родичів або ночівля в кемпінгу.

Ви подорожуєте з метою шопінгу і в той же день плануєте повернутися назад? У цьому випадку, зрозуміло, бронювати номер у готелі взагалі не треба. Якщо ви маєте намір відвідати родичів, то запишіть їх дані і попередьте, щоб вони були на зв'язку, якщо у прикордонників виникнуть підозри.

Можете забути про офіційних «візових» запрошеннях, які завіряють печаткою локальні органи влади. Вони мають сенс тільки в тому випадку, якщо господарі виступають фінансовим гарантом вашої поїздки.

Необхідно оформляти страховий поліс?

Страхування тепер не є обов'язковою умовою, але все ж краще, вибачте за тавтологію, перестрахуватися. Оформлення короткочасної страховки не забере багато грошей, а от лікування за кордоном може влетіти вам в копієчку.

Купувати страховий поліс точно необхідно тим, хто подорожує на авто. Без страхування цивільної відповідальності їх машину не пропустять через кордон з Євросоюзом.

Джерело: http://hyser.com.ua/  

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали