Що чекає українців у травні
У травні на українців чекає не так багато нововведень. Ряд планів офіційних відомств були змінені через пандемію коронавируса і введеного в зв'язку з цим карантіан. Зокрема про перенесення введення фотофіксацій порушень ПДР вже заявили в МВС.
У той же час з деякими планами ситуація зворотна - в травні почнеться реалізація того, що планувалося на березень або квітень 2020 року.
Карантин в Україні
Чи не головне питання травня в Україні - чи буде ослаблений карантин або взагалі скасований. Кабінет міністрів на чолі з прем'єром обіцяють, що будуть. Почали цей процес вже 29 квітня - уряд прийняв постанову про відкриття продовольчих ринків, однак вони повинні дотримуватися певних умов. Поки ця постанова буде офіційно опубліковано і набере чинності, приблизно з 1 травня це нововведення запрацює.
Сам же карантин поки офіційно триває до 11 травня. Прем'єр Денис Шмигаль вже запевняє, що після цієї дати його все-таки будуть послаблювати і обіцяє вже в перший тиждень травня чітко прийняти, які саме ослаблення запрацюють з цієї дати. Однак всі ці послаблення можливі при деякому умови - якщо кількість заражених коронавірусів за добу не буде активно збільшуватися.
У той же час в Житомирі, наприклад, вирішили не чекати офіційних послаблень від уряду і на місцевому рівні прийняли рішення почати скасовувати деякі карантинні заходи вже з 1 травня. Зокрема, в місті планують відкрити не тільки ринки, але і салони краси. Останні будуть працювати за умови попереднього запису і зможуть приймати не більше одного клієнта на 15 квадратних метрів.
Однак ослаблення карантину може стосуватися не всіх. Уряд зможе застосовувати посилені карантинні заходи в окремих регіонах, які не поширюючи рішення на всю Україну. Такі заходи можуть застосовуватися тоді, коли спалах коронавируса фіксується в межах однієї або декількох областей. Наприклад, 1 травня в місті Почаїв Хмельницької області можуть ввести навіть надзвичайний стан через спалах коронавируса.
Індексація пенсій
Запланована на березень індексація пенсій нарешті відбудеться в травні. Підвищену пенсію отримають 8,4 млн українців. Вони будуть проіндексовані на 11%, таким чином розмір виплати зросте в середньому на 260 гривень.
Жінкам з трудовим стажем понад 30 років і чоловікам з понад 35-річним стажем підвищено мінімальний розмір пенсії. Її розмір зріс до 2100 гривень. Загальний розмір підвищення після індексації не повинен бути менше 100 грн.
Мито на російську електроенергію
Ще одне відстрочене рішення, яке запрацює в травні. 15 квітня уряд вирішив відкласти введення 65% мита на електроенергію і вугілля з Росії.
Згідно з постановою, мито не поширюється на імпорт антрациту, бітумінозного, коксівного вугілля та іншого вугілля для використання в металургійній і коксохімічній промисловості.
Можливий призов
Також рішення, яке було перенесено через карантин, але остаточне його доля досі невідома. У зв'язку з коронавірусів весняний призов-2020 на Україні перенесли з квітня-червня на травень-липень.
У той же час карантин в Україні офіційно продовжений до 11 травня, що фактично заборонить проведення призову з 1 травня, адже військкомати будуть закриті. Відповідно, заклик найближчим часом також буде перенесений на деякий період.
Співпраця з МВФ
У травні з високою ймовірністю буде завершена епопея з переговорами України з МВФ і країна нарешті отримає мільярдний транш. На шляху до цього потрібно виконати єдину умову - прийняти законопроект про неповернення банків колишнім власникам.
Незважаючи на рекордні 16 тисяч поправок до документа, нардепи знайшли спосіб ввести спеціальну процедуру щоб значно прискорити розгляд цих поправок. Вже на засіданні 30 квітня депутати повинні проголосувати за застосування цієї процедури, а в перший тиждень травня винести банківський законопроект до сесійної зали і прийняти в другому читанні. Як неодноразово відзначали в МВФ і українському уряді, як тільки умови будуть виконані - протягом декількох тижнів Україна отримає перший транш в розмірі близько 1,5 мільярда доларів.
Однак на шляху до програми з'явилася чергова перешкода. У Міжнародному валютному фонді направили лист в офіс президента з попередженням щодо можливих змін законодавства про Національне антикорупційне бюро України, що може поставити під загрозу співпрацю України з МВФ.
Занепокоєння у МВФ викликають два законопроекти - 3133 і 3180, які пропонують внести зміни до закону про НАБУ і додати до причин звільнення керівника правоохоронного органу рішення суду про корупційне правопорушення. Таким чином вони дозволять звільнити Артема Ситника з посади директора НАБУ. Законопроект 3133 вже пройшов комітет, який рекомендував прийняти його в першому читанні. У Фонді чітко підкреслили, що можливі зміни в законодавство можуть спровокувати процес перегляду навіть діючих програм співробітництва. На засідання 30 квітня цей законопроект на розгляд поки не винесено.
tsn.ua
Коментарі до матеріалу