Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Що принесе скасування печаток в Україні

Редакція

19.09.2016 454 0 0

Законопроект № 4194, ухвалений у першому читанні 8 вересня, яким скасовується обов'язкове використання печаток юридичними особами і фізособами-підприємцями, інтернет-спільнота України сприйняла радісно. Більшість наших прогресивних співвітчизників усвідомлюють, що мокрі печатки, як і багато матеріальних атрибутів ведення бізнесу (документація на паперових носіях, трудові книжки, особиста присутність для укладення договору з банком тощо) – це пережитки минулого. Проте юристи, які щодня стикаються з корпоративними конфліктами, рейдерством та іншим шахрайством, розуміють, що такі «спрощення» можуть обернутися величезними проблемами для бізнесу.

Перша «печатна революція» в Україні спостерігалася ще 2014 року: саме тоді формулювання навколо слова «печатка» у вітчизняному законодавстві з «повинна бути» замінили на «може бути». Тож законотворці залишили на вибір самих підприємців, чи використовувати їм печатки і чи вимагати їхнього використання від своїх контрагентів.

Час розставив усе по місцях – бізнес не захотів добровільно відмовлятися від мокрих печаток: усі як використовували їх, так і продовжили це робити. Зрозуміти підприємців легко: рівень шахрайства у країні і так високий, а наявність печатки хоч нічого і не гарантує на 100%, але підвищує рівень довіри до документа, на якому вона стоїть.

І ось тепер Верховна рада перебуває за крок від повного скасування використання печаток у господарській діяльності. Як головний аргумент на користь такого рішення наводять досвід розвинених країн, більшість із яких уже відмовилися від відбитків на документах і обходяться лише підписами представників сторін на папері.

Аргумент цілком слушний, і з ним важко сперечатися. Як і з тим, що рівень злочинності, шахрайства, корупції в держорганах України значно вищий, ніж на Заході. До цього ще варто додати непрацюючі закони та майже нульову (і не безпідставно) довіру до судової системи.

Можна припустити, що законопроект про скасування печаток буде ухвалено у другому читанні і в цілому восени цього року. Він набуде чинності через три місяці після публікації, і в органів виконавчої влади будуть ще три місяці на узгодження з новим законом своїх нормативних документів

Зовсім нещодавно в Україні було проведено іншу «сучасну і європейську реформу» у сфері державних реєстрів прав власності та можливостей вносити в них зміни. Нагадаю, з 2016 року будь-який нотаріус має право вносити зміни в державні електронні реєстри щодо будь-якого майна та корпоративних прав.

Як результат, із початку року рівень рейдерства в Україні зріс у десятки разів: кількість рейдерських атак тільки за січень-серпень уже вимірюється тисячами. І тільки після низки резонансних справ, у яких уже «взяли участь» великі іноземні фірми, а також оприлюднення проблеми Мін'юст почав координувати свою роботу з МВС. Зрештою було підготовлено пакет змін до законодавства для боротьби з рейдерством.

Можна припустити, що законопроект про скасування печаток буде ухвалено у другому читанні і в цілому восени цього року. Він набуде чинності через три місяці після публікації, і в органів виконавчої влади будуть ще три місяці на узгодження з новим законом своїх нормативних документів. Отже, «печатна революція» може відбутися навесні наступного року.

У юридичному середовищі це породжує побоювання, що навесні-2017 Україну накриє хвиля рейдерських атак і корпоративних конфліктів. На тлі корумпованої судової системи це призведе до катастрофи в плані умов ведення бізнесу в нашій країні.

Згадайте, що насамперед намагаються роздобути рейдери в разі силового захоплення підприємства: печатку. Незважаючи на те що її можна підробити, саме контроль над печаткою є одним з ознак контролю над бізнесом.

А тепер перегляньте всю свою документацію й уявіть, що на ній немає жодної печатки, а просто якісь незрозумілі закарлючки внизу сторінки (саме так виглядає підпис багатьох людей).

І тепер уявіть, чи важко буде шахраям зробити точно такий же документ і прийти з ним до державного реєстратора, чи в банк, чи до партнера-шахрая й укласти з ним «договір» від імені вашої компанії.

Тепер до партнерів по бізнесу доведеться придивлятися ще уважніше, адже їм не становитиме труднощів написати свій «протокол» зборів акціонерів чи засновників.

 

Усі статутні документи, рішення юридичних осіб засвідчуватимуться тільки підписами. Тобто будь-яка людина зможе підписати протокол загальних зборів товариства, подати документи державному реєстраторові, а оскільки реєстратор не уповноважений перевіряти справжність підпису, зміни, ухвалені на таких «загальних зборах», буде внесено в ЄДРПОУ. Отже, потенційно зросте кількість судових спорів про визнання таких документів недійсними, тоді як особи, відповідальні за корпоративну діяльність компанії, повинні будуть постійно тримати ситуацію на контролі.

Докладніше дивись за посианням: http://forbes.net.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали