Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Що потрібно знати про IBAN

06.10.2019

З 05 серпня 2019 року в Україні запроваджується міжнародний номер банківського рахунку IBAN, який складається з 29 літерно-цифрових символів.

З огляду на це, клієнти банків:

  • зможуть отримувати від банку інформацію про зміну діючого рахунку за стандартом IBAN для інформування своїх контрагентів та зазначення у розрахункових документах;
  • з 05 серпня 2019 до 31 жовтня 2019 року у документах на переказ коштів можуть заповнювати реквізити «Код банку» та «Рахунок» у будь-яких варіаціях: або за реквізити за «старими» правилами або номер рахунку платника/отримувача лише за стандартом IBAN;
  • з 1 листопада 2019 року у реквізиті розрахункового документа «Рахунок» мають зазначати номер рахунку платника/отримувача тільки за стандартом IBAN.

В свою чергу банки України з 05 серпня 2019 року відкриватимуть рахунки (поточні, вкладні (депозитні), рахунки умовного зберігання (ескроу) відповідно до вимог стандарту IBAN.

З 01 листопада 2019 року застосування IBAN буде обов'язковим для клієнтів усіх банків України під час здійснення переказів коштів як у національній, так і в іноземних валютах, зокрема і транскордонних переказів.

Тобто всі перекази з 1 листопада 2019 року будуть здійснюватися лише з використанням IBAN.

Як виглядає IBAN-код?

Номери рахунків IBAN складатимуться з 29 літерно-цифрових символів.

Вони умовно поділяються на дві групи.

Перші 10 знаків – код країни, контрольне число й код банку. Зокрема, перші дві літери UA вказують на код країни, у цьому випадку це Україна.

Наступні за кодом країни два символи – контрольні, вони призначені для перевірки достовірності рахунку й захищають інформацію від помилок під час внесення даних.

Наступні шість цифр – код МФО банку.

Друга група символів, що складається з 19 знаків, – безпосередньо номер рахунку клієнта банку. Причому перші в цій групі п'ять нулів, як правило, доповнюють IBAN до 29 знаків, а останні 14 символів є безпосередньо номером рахунку.

Заповнення реквізитів

У період з 5 серпня по 31 жовтня 2019 року абоненти банків в документах на переказ коштів можуть заповнювати реквізити «Код банку» і «Рахунок» в будь-яких варіаціях.

У документах на переказ коштів в реквізитах платника/одержувача клієнт може заповнювати як пару реквізитів (номер рахунку платника/одержувача та код банку платника/одержувача), так і номер рахунку платника/одержувача за стандартом IBAN.

У разі заповнення номера рахунку платника/одержувача за стандартом IBAN, в реквізиті «Код банку платника/одержувача» вказується нуль.

Банк платника обов’язково повинен прийняти до виконання документ на переказ коштів з реквізитами, варіації заповнення яких обрав платник.

Банк отримувача коштів зобов’язаний зарахувати кошти на рахунок отримувача: за парою реквізитів («Код банку» і «Рахунок», якщо рахунку не присвоєно стандарт IBAN або платнику невідомий рахунок одержувача за стандартом IBAN) або за стандартом IBAN.

Обрана платником варіація заповнення реквізитів не може бути підставою для повернення документа на переказ коштів без виконання або не зарахування коштів на рахунок клієнта.

Система електронних платежів НБУ в період з 5 серпня по 31 жовтня 2019 року забезпечить проведення міжбанківського переказу коштів незалежно від варіації заповнення реквізитів.

Переваги IBAN

Введення IBAN дозволить гармонізувати український платіжний простір з європейським, а також сприятиме подальшій запланованої модернізації системи електронних платежів НБУ.

В цілому використання стандарту IBAN завдяки скороченню реквізитів повинно зробити більш зручними оформлення розрахункових документів. Завдяки цьому клієнти банків зможуть: зручно і просто ідентифікувати платника і одержувача коштів, а також банк; уникнути помилок в реквізити рахунків завдяки скороченню реквізитів в розрахункових документах; швидше здійснювати перекази і отримувати кошти.

Серед інших переваг для клієнтів банків НБУ планує введення стандарту для здійснення платежів з впровадженням QR-кодів для учасників платіжного ринку. Використання QR-кодів, який будуть містити інформацію про IBAN, буде покликаний спростити оплату рахунків і обмін платіжною інформацією.

Корисні посилання

Калькулятор IBAN

Пам'ятка про впровадження IBAN

http://www.bank.gov.ua

www.liga.net

Коментарі до матеріалу
Всього коментарів 3
Відсортовано:
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
01.07.2025
Гранти для бізнес-women: що пропонують в Україні
Україна може приєднатися до міжнародної ініціативи Women Entrepreneurs Finance Code, яка допомагає жінкам-підприємицям отримувати фінансування. Більше за темою: За умовами гранту підприємець має працевлаштувати працівників: як це відобразити у податковому розрахунку з ПДФО та ЄСВ? Бюджетні гранти:...
01.07.2025
За що передбачено компенсацію при облаштуванні робочих місць для осіб з інвалідністю
Компенсація здійснюється за вже придбані допоміжні засоби для облаштування робочого місця особи з інвалідністю. Більше за темою: Військово-обліковий документ: чи потрібний для встановлення інвалідності Компенсація витрат на облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю: облік у роботодавця Де...
01.07.2025
Кількість ризикових платників ПДВ за травень 2025 року: аналітика ДПС
Більше за темою: Коди податкової інформації для включення до складу ризикових платників ПДВ: що змінилось з 05.03.2025? Бібліотека Баланс № 12 «Резерви: формування, облік, оптимізація та податкові ризики» У травні кількість платників ПДВ в Україні збільшилась на 118 і станом на 01.06.2...
Кращі матеріали