Що треба знати про купівлю-продаж землі під ОСГ?
06.05.2016 4668 0 0
Які податки платити, про що треба знати, якщо ви купуєте землю з з цільовим призначенням для особистого селянського господарства як фізична, або як юридична особа розповідає юрист компанії ОМП, експерт Всеукраїнської аграрної Ради, Андріана Мартинів.
Як оподатковується операція з купівлі-продажу земельної ділянки (площею не більше 2 га), що не підпадає під дію мораторію з цільовим призначенням для особистого селянського господарства? Продавцем такої земельної ділянки є фізична особа, а покупцем може бути або юридична або фізична особа.
Які податки платимо та за яких умов?
У випадку, якщо предметом договору купівлі продажу буде земельна ділянка, площею не більше 2 гектара, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства (отримана громадянином України в межах норми безоплатної передачі, що визначена ст.121 Земельного кодексу України), то така операція не оподатковуватиметься за ставкою 5% ПДФО за одночасною наявністю таких умов:
в звітному (календарному) році операція з продажу цієї земельної ділянки здійснюється вперше;
земельна ділянка знаходиться у власності громадянина більше трьох років (це правило не поширюється на земельні ділянки отримані фізичними особами у спадщину) (п.172.1 Податкового кодексу України).
У випадку, якщо хоча б одна із вищевказаних умов не виконується, то вказана операція з купівлі-продажу земельної ділянки оподатковується за ставкою 5% ПДФО (п.167.2 ПКУ, п.172.2 ПКУ) від ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такої земельної ділянки.
Купує землю юридична особа: податкові наслідки
Якщо покупцем такої земельної ділянки виступатиме юридична особа, і умови, що виключають оподаткування податками не виконуються, то сплатити 5% ПДФО зобов’язана саме ця юридична особа-покупець як податковий агент (п.172.7 ПКУ).
При цьому, юридична особа-покупець в якості податкового агента сплачує за фізичну особу-продавця й 1,5% військового збору. Оскільки, об’єктом оподаткування збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ (п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 розд. XX ПКУ). Згідно з п. 163.1 ПКУ об’єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Податкові наслідки для фізичної особи-продавця
У фізичної особи-продавця виникатиме обов’язок задекларувати отримані доходи в рядку 10.2 «Доходи від операцій з продажу (обміну) об'єктів рухомого та/або нерухомого майна» декларації про майновий стан та ходи та вказати суми податків утриманих (сплачених) податковим агентом. Така декларація подається фізичною особою до податкової за основним місцем обліку до 1 травня року, що слідує за звітним.
Докладніше дивись за посиланням: http://agravery.com/
Коментарі до матеріалу