Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Що буде з кредитуванням у 2018 році

31.01.2018

Банки поступово відновлюють кредитування. Як дізнатись про настрої установ та їх готовність позичати кошти.

"Коли відновиться кредитування?" — запитання, яке часто задають як журналісти з аналітиками, так і політики економічного спрямування. 

Де шукати відповідь?  У щоквартальному звіті Національного банку "Опитуванні про умови кредитування".

Цей звіт містить узагальнені  відповіді кредитних менеджерів банків про їх поточні настрої, очікування та майбутні рішення. Останнє опитування було оприлюднено 22 січня.Чи готові банки кредитувати, що їм у цьому заважає, з кого почнеться кредитування, кому із  позичальників слід подбати про фінансовий стан — сьогодні існує інформаційна прогалина, яка заважає знайти відповіді на ці питання навіть професійним кредитним аналітикам. Спробуємо заповнити її, спираючись на думку банків.

Пожвавлення кредитування. Чому слід слухати ринок

Найпростіше показати зиск від опитування для кредитного аналітика на прикладі роздрібного кредитування. В розпал кризи, коли кредити населенню падали двозначним темпом, банки вже почали задумуватися про майбутнє.

У 2015 році баланс відповідей банків на питання "як зміниться кредитний портфель населення у вашому банку" (позитивний баланс вказує на плани збільшувати кредитування), хоча і був від'ємним, але поступово зростав. Тобто вже тоді існували банки, що готувалися нарощувати кредитування населення, й їхня кількість з часом зростала.

У 2016 році, коли кредити все ще продовжували падати на 5-6% у річному вимірі, баланс відповідей став позитивним. Це означало, що у 2017 році банківська система планувала наростити обсяг кредитів.

Оптимістичні очікування справдилися. У 2017 році банки суттєво активізували роздрібне кредитування. Завдяки Опитуванню про це було відомо за рік наперед. Банки, які першими повернулися на ринок роздрібних кредитів, "зняли вершки" та отримали додатковий процентний дохід.

На графіку чітко видно залежність між очікуваннями банків та темпами зростання роздрібного кредитування.

Результати опитування та кредитна активність

Що робитимуть банки зараз

На що варто звернути увагу у останньому опитуванні? Насамперед, банки планують зосередитися на трьох сегментах: продовженні споживчого кредитування, позиках малому та середньому бізнесу, також з'являються перші ознаки пожвавлення іпотеки.

Споживче кредитування стає все більш доступним та привабливим. Банки посилено працюють в цьому сегменті. Результати опитування відповідні: збільшення кредитування домогосподарств у 2018 році очікує 67% опитаних — максимальне значення від початку спостережень у першому кварталі 2015 року.

Бажання банків кредитувати малий бізнес є вже стійким трендом останніх років. З результатів останніх опитувань помітно, що закредитованість МСБ банки вважають незначною. Попит таких підприємств на позики зростає, банки пом'якшують стандарти кредитування та схвалюють більше кредитних заявок для цього сегменту.

Більш динамічний та необтяжений боргами малий бізнес для банків наразі привабливіший, ніж великі підприємства.

Іпотека — чи не найбажаніший для стимулювання довгострокового економічного зростання вид кредитування. Наслідки іпотечного буму 2006-2008 років та подальшої кризи досі тиснуть на баланси банків, адже понад 90% старих валютних кредитів є непрацюючими.

Результати опитування свідчать, що банки, зокрема великі, починають оговтуватися після невдалого досвіду, пом'якшують умови видачі іпотеки (відсотки, застава) та сподіваються на зростання попиту.

Докладніше: https://www.epravda.com.ua/columns/20...

 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
14.02.2025
Зміни в законодавстві з 10 по 14 лютого 2025 року
Кабмін затвердив зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів Унесено зміни до постанови КМУ від 14.04.1997 № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ ...
Нове
09.05.2025
Оподаткування доходів ФОП, який одночасно провадить незалежну професійну діяльність
Яким чином нараховується та сплачується ПДФО з доходів, що одночасно отримуються ФОП від діяльності на загальній системі оподаткування та від провадження незалежної професійної діяльності? Відповідно до норм Податкового кодексу (далі – ПК) фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діял...
08.05.2025
Як подати заявку на гранти для переробних підприємств: нагадує Мінекономіки
Грантові програми від Мінекономіки та Держслужби зайнятості: як подати, які строки та кого це стосується? Більше за темою: Бюджетні гранти: як застосовувати різниці з податку на прибуток Мінекономіки погодило ще 21 заявку за програмою «Гранти для переробних підприємств». Після виконання...
08.05.2025
ДПС розроблює підходи щодо врахування особливості ведення господарської діяльності в різних регіонах
Про умови ведення бізнесу, податкове навантаження та ветеранську політику говорили голова ДПС Руслан Кравченко та представники понад 60 підприємств і бізнес-асоціацій. До діалогу також долучився народний депутат Марʼян Заблоцький.  Учасники обговорили стандартні питання від бізнесу – бло...
Кращі матеріали