Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чим загрожує бізнесу заборона на розміщення офісів у житлових будинках

Редакція

09.02.2017 1501 0 0

Ідея заборонити розміщення офісів у житлових квартирах далеко не нова. В українському законодавстві існує досить багато обмежень і заборон, що стосуються використання житлових приміщень не за призначенням.

Однак проект Закону України "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо використання квартир в багатоквартирних житлових будинках" покликаний, у першу чергу, підвищити відповідальність на порушення декларованих заборон. Цей законопроект не був прийнятий в першому читанні тільки тому, що не всі депутати люблять ходити на роботу, і в момент голосування не було достатньої кількості присутніх для прийняття рішення.

Цілком ймовірно, що найближчим часом цей або аналогічний законопроект буде знову поставлено на голосування. Тому пропонуємо проаналізувати його положення і спрогнозувати наслідки можливого прийняття.

Величезна небезпека

Найважливішим моментом законопроекту є збільшення відповідальності за використання житлового приміщення не за призначенням. Так, проектом пропонується передбачити розмір штрафу за використання квартир у багатоквартирних житлових будинках не за призначенням у розмірі, який коливається в межах 34-51 тис. гривень, а у разі повторного вчинення такого порушення протягом року — до 85 тис. грн.

Цікавим виглядає той факт, що, наприклад, порушення вимог пожежної безпеки спричинило виникнення пожежі, якою заподіяно шкоду здоров'ю людей або майнову шкоду у великому розмірі, карається штрафом в максимальному розмірі 2040 грн. Навіть порушення під час проектування чи будівництва правил, що стосуються безпечної експлуатації будівель і споруд, якщо це створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків або заподіяло шкоду здоров'ю, карається штрафом до 3400 грн. При цьому вказані діяння є злочинами, ступінь суспільної небезпеки яких має бути значно більше, ніж у будь-якого адміністративного правопорушення.

Виникає питання, що є більш небезпечним: розміщення офісу в житловій квартирі або порушення встановлених правил експлуатації будівель, спричинили загрозу життю або майну людини. Судячи з запропонованим законопроектом, законодавець віддає перевагу захищати житлові приміщення від використання не за призначенням і вважає це явище більш небезпечним, ніж пожежа або обвал будинку.

За словами ініціаторів, закон нібито покликаний захистити права простих жителів багатоповерхівок, які страждають від хостелів і готелів по сусідству і просто благають про це своїх обранців вже не перший рік. Дійсно, електорат потрібно поважати і слухати. Але при цьому потрібно не забувати і про теорії права, його логічної складової, про принцип відповідності ступеня правопорушення покаранню.

А судді хто?

Окремо слід звернути увагу на те, що проектом пропонується уповноважити Національну поліцію виносити постанови про накладення штрафу без судового розгляду. Враховуючи особливості оскарження рішень про притягнення до адміністративної відповідальності, дуже важливо, щоб питання використання приміщення не за призначенням як можна детальніше регламентувалися на рівні закону. Детальне регламентування дозволило б ефективно оскаржувати постанови поліцейських. Адже не треба бути Вангою, щоб передбачити величезну кількість бажаючих скасувати припис про стягнення як мінімум 34 тис. гривень штрафу.

Разом з тим законопроектом №5473 не пропонується розширити повноваження посадових осіб Нацполиции та уповноважити їх на складання протоколу про адміністративні правопорушення у даній категорії справ. Така редакція закону унеможливлює притягнення до відповідальності за зазначені порушення. Елементарно: відсутність протоколу виключає можливість накладення стягнення.

Виняток з правил

Але не все так погано. Законопроект передбачає деякі винятки. Так, використання житлових квартир для здійснення господарської діяльності допускається за наявності кількох умов:

Приміщення повинно використовуватись власником або зареєстрованим у приміщенні особою;

Підприємець не повинен використовується наймана праця;

Господарська діяльність не повинна порушувати права та інтереси інших власників (користувачів) приміщень і не повинна суперечити встановлених правил користування житловими будинками і житловими приміщеннями.

І якщо з першим та третім умовою більш-менш все зрозуміло, то досить дивним виглядає умова про відсутність найманих працівників.

Згідно з чинним законодавством України, найманий працівник — це фізична особа, яка працює за трудовим договором на підприємстві, в установі та організації, в їх об'єднаннях або у фізичних осіб, які використовують найману працю.

Таким чином, особи, які працюють на підставі цивільно-правової угоди, не підпадають під категорію найманих працівників, а за своїм статусом є лише стороною відповідного договору, будучи виконавцем певних робіт чи послуг.

Законодавством України не заборонено укладати цивільно-правові правочини між фізичною особою та підприємцем. Тому бухгалтер, юрист, або менеджер цілком законно можуть працювати на підставі цивільно-правових угод, перебуваючи при цьому в одному офісі з підприємцем, який одночасно є власником даного житлового приміщення.

Однак такі відносини будуть знаходитися в межах закону лише до моменту набрання законної сили прийнятого в першому читанні Трудового кодексу України, який забороняє працю на підставі цивільних угод чи контрактів.

Що ж робити?

По-перше, існує процедура переведення приміщень з житлового фонду в нежитловий. Це дуже довгий процес, який передбачає перепланування, весь цикл походів по контролюючим органам, отримання згоди всіх сусідів, багато корупційних ризиків. Також слід врахувати, що процедура зміни статусу приміщень можлива лише щодо певного типу квартир (враховується поверховість, культурна цінність і т. д.).

По-друге, є велика ймовірність того, що закон буде мати недосконале сформульовані винятки для певних підприємців, якими гріх не скористатися всім бажаючим.

По-третє, не потрібно поспішати платити, бачачи полісмена. У більшості офісів зараз є диван, кухня, в деяких є навіть душ. Потрібно гарненько постаратися, щоб довести порушення правил використання житла і перетворення його в офіс.

Скоро перед підприємцями, які користуються усіма перевагами житлових приміщень, все ж постане питання про те, чи переводити власну квартиру з житлового фонду в нежитловий, звільняти найманих працівників або шукати інший офіс. Але поки що панікувати не варто. Перш за все, потрібно дочекатися прийняття закону і, вже виходячи з його вимог, вирішувати, який варіант найбільш підходящий.

У будь-якому випадку, підприємці будуть мати мінімум рік, щоб вирішити власну офісну дилему. Законом обов'язково буде відведено приблизно таке час для вступу його положень в силу.

Автор:

Михайло

Войцеховський

молодший юрист адвокатської компанії "Правочин"

Джерело: https://delo.ua/business/zhivi-rabota...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали