Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

«Бюджет 2017 прийнятий». Куди витратять гроші і кому в Україні жити стане легше

Редакція

21.12.2016 348 0 0

В цілому законопроект про Державний бюджет на 2017 рік прийняла Верховна Рада України. «За» проголосували 274 народних обранців. Варто нагадати, що мінімально необхідно 226. Депутати «ночували» у Раді і проголосували за документ в 4.53 ранку. Тепер головний кошторис країни повинні підписати спікер парламенту Андрій Парубій і президент України Петро Порошенко.

У наступному році, згідно з бюджетом країни, українців чекає різке підвищення мінімальної зарплати. Інші соціальні стандарти (пенсії і прожитковий мінімум) збільшаться двічі – у травні і грудні 2017-го. Більше державі доведеться витратити і на субсидії (у цьому році 40 мільярдів, а в наступному – 51). Було з'ясовано, що, згідно головного фінансового документу країни, чекає українців в наступному році.

Бюджет українця: скільки дадуть на субсидії, пенсії і зарплати

Доходи бюджету в наступному році плануються на рівні 706,2 мільярда гривень, при цьому витратить держава 775,2 мільярда. Різницю доведеться компенсувати за рахунок зовнішніх кредитів і приватизації. Для порівняння, в минулому році доходи склали 603,4 мільярда, а витрати – 676,9 мільярда.

Традиційно найбільше Україна витрачає на соціалку. Так, тільки в Пенсійний фонд з бюджету спрямують 156,2 мільярда гривень (у 2016-му – 145 мільярдів). Ці гроші дозволять покрити «дірку» в бюджеті Фонду – коштів, які платять українці з зарплат, на виплату пенсій не вистачає.

Незважаючи на низку кроків, які зробив Кабмін, дефіцит Пенсійного фонду все ще обчислюється десятками мільярдів гривень.

-

При цьому мінімальна пенсія в наступному році буде збільшуватися кілька разів: у травні з 1247 до 1312 гривень, а в грудні – до 1373 гривень. Прожитковий мінімум в січні складе 1544 гривні, у травні – 1624 гривні, а в грудні – 1700 гривень. У той же час мінімальна зарплата в наступному році зросте один раз – з початку року до 3200 гривень.

З урахуванням зростання тарифів, більше доведеться витратити і на субсидії – у наступному році на «комунальні знижки» направлять 50,6 мільярда гривень. При цьому в пояснювальній записці до бюджету сказано, що ця сума підрахована з урахуванням реформування системи виплати субсидій. Мова йде про «монетизації».

Фактично, вже в наступному році гроші на комуналку субсидиантам можуть видавати на руки. Зараз в уряді обговорюють можливі механізми монетизації. Можливо, зекономлені кошти будуть залишати домогосподарствам, і кожна сім'я зможе витратити їх на власний розсуд. Ще один варіант – заощаджений можна буде витратити на енергоефективність, наприклад, замінити вікно або утеплити стіни.

Апарат Верховної Ради обійдеться українцям у 987 мільйонів гривень у наступному році. Ще 47 мільйонів витратять на висвітлення діяльності парламентаріїв у ЗМІ. Бюджет Генеральної прокуратури – 4,6 мільярда гривень, бюджет МВС – 46,1 мільярда. Одне з найбагатших відомств – міністерства оборони (64 мільярда гривень в міністерство і ще 51,8 мільярда на забезпечення діяльності Збройних сил).»Це дозволить забезпечити особовий склад належними видами грошового забезпечення та заробітної плати з нарахуваннями, енергоносіями та комунальними послугами, продовольством, речовим та іншими видами забезпечення відповідно до встановлених норм», – йдеться в документі.

На Міністерство інформаційної політики витратять 251 мільйон, на Національне антикорупційне бюро – 773 мільйони, Національне агентство з питань запобігання корупції отримає 577 мільйонів гривень.

Звідки гроші

Основна прибуткова частина бюджету – податок на додану вартість (ПДВ), який поповнить бюджет країни на 281,7 мільярда гривень. На другому місці – податок на доходи фізосіб (ПДФО), який повинні платити з зарплати всі працюючі українці – ще 150,6 мільярда гривень до бюджету. На третьому місці – акцизний податок (109,5 мільярда гривень). У 2017-му очисления ПДФО збільшаться в першу чергу за рахунок зростання мінімальної зарплати, фактично в два рази (з 1600 до 3200 гривень).

.png_55

Крім того, у 2017-му планують зовнішні запозичення у розмірі 174 мільярдів гривень. У той же час на обслуговування держборгу в наступному році держава витратить 11 мільярдів гривень.

Збільшення зазначених видатків пов'язано із зростанням державного боргу, що обумовлене необхідністю фінансування дефіциту державного бюджету за рахунок внутрішніх державних запозичень та вартості боргових інструментів на внутрішньому фінансовому ринку.

Зазначимо, на 2017-й уряд заклав в проект бюджету країни зростання ВВП на 3%, при цьому в цьому році ВВП зросте лише на 1%. Сам бюджет, порівняно з минулим роком, зріс на 16,9%. Варто відзначити, що в бюджеті на 2016-й рік дефіцит був закладений у розмірі 3,7% ВВП (83,69 мільярда), а в 2015-му – 4,1 ВВП (75.9 мільярдів).

Дефіцит бюджету в 3% не повинен сильно турбувати. По-перше, цей параметр узгоджений з МВФ, по-друге, таку саму граничну норму дефіциту бюджету повинні дотримуватися учасники єврозони у відповідність з Маастрихтськими критеріями.

Неформально вважається, що це «допустиме» величина дефіциту. Спроба зробити в поточних умовах бюджет бездефіцитним не дозволила б збільшувати зарплати бюджетникам, і сповільнила б потенційне зростання економіки.

Пріоритетними в наступному році будуть сфери національної оборони і безпеки, реконструкції і будівництва доріг, збереження децентралізації, запровадження масштабної енергоефективності, підтримка аграрного сектору та освіти. Так, загальний бюджет на оборону і безпеку – 129 мільярдів.

Обмінний курс національної валюти по відношенню до долара в 2017-му році досягне позначки 27,2-27,7 гривні, йдеться в проекті бюджету. Такий прогноз цілком реалістичний, однак за умови, якщо в країні будуть продовжені швидкі і рішучі реформи, які будуть супроводжуватися допомогою з боку МВФ, ЄС і США». В іншому випадку долар подорожчає до 30 гривень.

Джерело: http://hyser.com.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали