«Безкоштовні ліки». Кому в Україні нададуть пільги
02.11.2016 995 0 0
У аптек є технічні можливості та необхідний асортимент медикаментів. Єдина проблема - це компенсація коштів з боку держави за відпущені ліки.
У Міністерстві охорони здоров'я у 2017 році вводять реімбурсацію - відшкодування пацієнтам вартості ліків. Раніше в Україні працювали подібні пілотні програми, але вони провалилися. Кому відшкодовуватимуть вартість ліків і що загрожує успішному введенню нової програми в наступному році.
Хто зможе отримати безкоштовні ліки
Найближчим часом уряд прийме всі необхідні постанови, які дадуть можливість з січня року забезпечити систему так званої реімбурсації.
Реімбурсація - повне або часткове відшкодування вартості препаратів. В Україні ввести таку систему хочуть з 2017 року. Але безкоштовно ліки зможуть отримувати не всі. За проектом постанови Кабміну, компенсувати вартість медпрепаратів українцям з серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом і астмою. Для таких пацієнтів хочуть зробити безкоштовними 93 препарату. Видавати ліки будуть аптеки і тільки за рецептом лікаря на спеціальному бланку. Експерти відзначають, у фінансуванні можуть виникнути складності через те, що в Україні немає реєстру пацієнтів і точно невідомо скільки потрібно виділяти на реімбурсації. Але поки фінального проекту компенсації вартості препаратів у МОЗ немає.
Місцева влада визначатимуть самі, які аптеки будуть видавати ліки безкоштовно. Велика ймовірність, що в такому випадку може виникнути корупція, вважають експерти.
У цій системі повинні брати участь всі аптеки. Держава не повинна укладати договори з конкретною мережею через можливу корупційну складову.
Через що реімбурсація може провалитися
Ввести компенсацію вартості ліків в Україні раніше намагалися двічі: в 2012 для гіпертоніків і в 2014 році для діабетиків. Але все провалилося через те, що не було належного фінансування і реєстру пацієнтів. У 2017 році реімбурсація ризикує провалитися, якщо не буде трьох обов'язкових складових, кажуть експерти.
Щоб реімбурсація була ефективна, потрібні три речі: перелік препаратів на підставі доказової медицини, призначення ліків по протоколам лікування і ефективний облік препаратів.
Найкращим способом буде створення єдиного електронного реєстру. Поки цілісної картини від міністерства охорони здоров'я не видно.
Через погане управління при перших спробах ввести реімбурсації аптеки не отримували вчасно компенсацію, та й українці не зверталися за рецептами, не розуміючи як працює система. З деякими аптеками держава не до кінця розрахувався і до сьогоднішнього дня.
З багатьма аптечними установами досі не розрахувалися. І ці борги іноді досягають сотень тисяч гривень. Тобто держава повинна гарантувати проведення розрахунків з аптеками за відпущені ними медпрепарати своєчасно і в повному обсязі.
Як реімбурсація вплине на аптеки
Незважаючи на провал реімбурсації в минулому, аптеки готові приєднатися до програми, але за зрозумілими правилами. У постанові Кабміну повинні визначити, на яких умовах аптеки будуть брати участь в програмі
Аптеки готові до такого кроку і підтримають таку ініціативу, оскільки вже мають подібний досвід. Багато брали участь у реалізації пілотного проекту по впровадженню державного регулювання цін на ліки для пацієнтів з гіпертонією.
Аптеки мають потрібний асортимент медикаментів та технічні можливості. Єдина проблема, яка може виникнути при реалізації даної програми - це компенсація коштів з боку держави за відпущені ліки.
До сих пір повноцінної реімбурсації в Україні не було з-за недостатнього фінансування попередніх програм. Питання відшкодування вартості лікарських засобів може бути реалізовано виключно при належному фінансуванні даних програм.
За проектом постанови, аптеки будуть отримувати гроші з бюджету протягом 15 днів після складання звіту. Для того, щоб реімбурсація заробила Кабінету Міністрів залишилося прийняти остаточний варіант постанови і знайти фінансування на її реалізацію.
Джерело: http://hyser.com.ua/
Коментарі до матеріалу