У Сімейному кодексі вказано, що в обов’язки батьків входить утримання дитини до досягнення нею повноліття, тобто 18 років. Також у батьків є ще одне зобов’язання – виплачувати аліменти дітям аж до 23 років, якщо дитина потребує матеріальної допомоги або продовжує навчання. З яких доходів стягуються аліменти і в яких випадках батьки не зобов’язані їх платити.
З яких доходів стягуються аліменти?
Аліменти стягуються з усіх видів заробітку і додаткових винагород – як на основній роботі, так і на роботі за сумісництвом. Крім того, аліменти можуть стягувати зі стипендії, пенсії, допомоги по державному соціальному страхуванню, допомоги по тимчасовій непрацездатності та навіть з допомоги по безробіттю.
Які доходи «недоторканні»?
Згідно з постановою Кабміну, аліменти не стягуються з наступних видів доходу:
Коли аліменти можна не платити?
Батьки можуть бути позбавлені від обов’язку утримувати дитину, якщо дохід дитини істотно перевищує дохід кожного з батьків і цього доходу досить для задоволення потреб дитини.
Ще одна ситуація, яка служить підставою для припинення виплати аліментів – передача дитині права власності на нерухоме майно. Це означає, що той з батьків, хто зобов’язаний платити аліменти, може «переписати» на дитину нерухоме майно, після чого право дитини на отримання аліментів припиняється. Така можливість передбачена статтею 190 Сімейного кодексу України.
Той з батьків, з ким проживає дитина, і той з батьків, хто проживає окремо від неї, з дозволу органу опіки та піклування можуть укласти договір про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку з передачею їй права власності на нерухоме майно (квартира, будинок , земельна ділянка). Такий договір повинен бути завірений нотаріусом. Право власності за договором виникає з моменту реєстрації цього права.
Якщо дитині вже виповнилося 14 років, вона також бере участь в укладанні угоди.
etcetera.media