Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Агрохімічна рокіровка сил: до чого готуватися аграріям?

Редакція

07.03.2018 916 0 0

Що відбувається на світовому ринку агрохімії і чи варто очікувати українським фермерам дефіциту продукції через зміну політики виробників під тиском міжнародних трендів?

Китайський шторм

Найпомітнішим фактором впливу на світовий ринок агрохімії залишається рішення китайського уряду посилити екологічні вимоги до виробників. Щоб подолати зміг в Північному Китаї, вже зупинені фабрики і заводи в ряді регіонів. Це торкнулося і хімічної галузі. В результаті обсяги виробництва гліфосату скоротилися, що не могло не позначитися на ціні.

Український ринок вже відчуває наслідки «китайського шторму». Перші закупівлі здійснювалися ще перед змінами, які зараз відбуваються в Китаї, тоді умови були набагато м'якше, зараз ринок став більш жорстким у зв'язку зі змінами політики китайського уряду щодо екологічної складової, і не всі компанії зможуть витримати ці регламенти. Що стосується ціни, то вона вже виросла. На деякі продукти - незначно, а на деякі - в рази. Ця різниця залежить від товару. До того ж у зв'язку із закриттям заводів в Китаї виникає дефіцит діючих речовин і труднощі із закупівлями. Тобто мова йде не тільки про ціни, а й про наявність товарів.

Тим часом, в компанії «Сингента» в Україні висловлюють надію, що в 2018 році общеценовая політика залишиться в цілому стабільною і буде відповідати рівню 2017 року. «Аналітики прогнозують подорожчання продукції на вибіркові лінійки з 4 кварталу 2018 року і поступово в сезоні 2019 року. Один з факторів - підвищення ціни на діючі речовини китайськими постачальниками », - уточнили в компанії.

За словами координатора агрохімічного комітету асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», в 2017 році у підприємств, які працювали з китайськими експортерами, виникли проблеми із закупівлею препаратів, тому ЗЗР на внутрішньому ринку України подорожчали. Експерт УКАБ прогнозує можливе зростання цін на засоби захисту рослин в 2018 р близько 20%. Не варто забувати, що формування вартості на агрохімічні препарати залежить від курсових коливань національної валюти, що постійно провокує зростання цін на ЗЗР.

На думку фахівців дефіциту ЗЗР від мультинаціональних компаній у зв'язку з «китайським шторомом» не буде, можливо тільки на деякі продукти.

На тлі закриття заводів з виробництва хімічних засобів захисту рослин в Китаї активно стимулюють розвиток біологічного захисту рослин, скасовуючи частину перевірок при реєстрації, тим самим показуючи, що цей напрямок є не менш пріоритетним для Китаю, ніж хімічний захист рослин.

Ринок біопрепаратів в Україні зростає. На сьогодні в Україні зареєстровано понад 100 біопрепаратів, які внесені до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, які становлять близько 10% від загального ринку засобів захисту рослин в Україні. Найбільшу частку серед біопрепаратів складають інокулянти.

Індія мітить в лідери

На тлі закриття заводів в Китаї активізувалася Індія, яка сподівається роздобути частина звільненого ринку собі. Про це свідчить кількість представників індійської агрохімічної промисловості на виставці в Китаї, а також прогнози галузевих аналітиків, які прогнозують зростання прибутку від експорту пестицидів на рівні 10-14%. Індія - четвертий виробник агрохімікатів в світі після США, Японії і Китаю.

В Україні представлені індійські компанії, наприклад Sharda, яка спеціалізується на виробництві агрохімікатів і є одним з лідерів на ринку генеричних засобів захисту рослин. Ті індійські компанії, які заходять на вітчизняний ринок, в першу чергу поставляють пестициди компаніям, які вже працюють в Україні і мають власні торгові марки.

Європейські екологічні суперечки

Ще одним важливим трендом можна назвати екологічні війни в ЄС. В Європі активно обговорюється можливість заборони багатьох засобів захисту рослин, які теоретично завдають шкоди людині і навколишньому середовищу. Не так давно закінчилися суперечки про продовження реєстрації препаратів на основі гліфосату. У суперечці фінальну крапку поставила Німеччина, яка проголосувала за продовження реєстрації. Таким чином, Єврокомісія продовжила ліцензію на використання гліфосату ще на 5 років, хоча в деяких регіонах країн ЄС забороняють його використання, що викликає протести фермерів.

Також не забувають в Європі і про неонікотиноїди, суперечки і дебати про цю групу пестицидів тривають досі і, можливо, щоб заспокоїти громадськість після продовження ліцензії на гліфосат, цю групу пестицидів не вирішуватися реабілітувати, але потреба в неонікотиноїдів в ЄС як і раніше є. В кінці лютого 2018 року Європейський орган з безпеки харчових продуктів (EFSA) оприлюднить оновлені пропозиції щодо оцінки ризику для бджіл декількох груп неонікотиноїдів. У разі прийняття остаточного рішення, Україна повинна буде імплементувати вимоги регламенту ЄС з цього питання. Гліфосат як гербіцид вже 40 років успішно і безпечно застосовується по всьому світу і є одним з найбільш поширених інструментів для захисту рослин. На сьогодні тобто 3300 досліджень, які не підтверджують факту, що це діюча речовина є канцерогенною. Таким чином, з наукової точки зору, немає ніяких підстав вводити будь-які обмеження щодо його застосування.

На сьогодні в ЄС діє тимчасове обмеження певних типів неонікотиноїдів для застосування з метою захисту популяцій бджіл. Однак при правильному застосуванні таких препаратів ризик отруєння бджіл мінімальний. Крім того, незважаючи на діючі з 2013 року обмеження, в ЄС не спостерігається позитивна динаміка з відновлення популяції бджіл.

Відповідно до плану гармонізації законодавства, Україна повинна імплементувати регламент щодо обмеження застосування неонікотиноїдів до 31 грудня 2018 року. Погорілий вважає, що можливе скасування реєстрації діючих препаратів без перехідного періоду через відсутність на ринку гідних альтернатив може стати сильним ударом по фермерам і навіть привести до стрімкого зростання «сірого» ринку (який і так останні три роки сильно зростає) і навіть «чорного »ринку фальсифікату з очевидними негативними наслідками як для фермерів, так і для держави в цілому.

Рокіровка великих сил

За прогнозами «Інфоіндустрія», в 2018 році багато лідерів в області ЗЗР завершать свої злиття і будуть структурувати свої активи. Це призведе до перерозподілу ринку ЗЗР. На перше місце підніметься компанія Bayer-Monsanto, на другому буде компанія Syngenta, третє місце займають компанія компанія DowDuPont, а четверте місце залишиться за BASF. Але список на даний момент попередній, так як не всі компанії ще завершили продажу активів і співвідношення сил може зміниться. А з огляду на, те що компанія Bayer ще не отримала схвалення на злиття в ЄС і Росії, то швидше за все вона буде змушена продати частину своїх активів, які можуть купити інші учасники ринку, наприклад та ж компанія BASF.

Велика шістка агрохімічних гігантів, таких як Bayer, BASF, Dow, Syngenta, DuPont і Monsanto змінює свою частку на світовому ринку і перетворюється у велику четвірку в складі ChemChina-Syngenta, Bayer-Monsanto, DowDuPont і BASF. Однак незважаючи на такі глобальні зміни, ситуація зі злиттями й поглинаннями на вітчизняному ринку ЗЗР значно не вплине на рейтинг компаній і на аграрний ринок в цілому.

В результаті покупки ChemChina Syngenta за $ 46 млрд утворилася найбільша в світі корпорація з виробництва ЗЗР. Нагадаємо, що ChemChina придбала в 2011 році ще й компанію Adama. Частка на українському ринку цих компаній, за даними УКАБ, становить: Syngenta - 17%, Adama - 7%.

Купівля компанії Monsanto компанією Bayer за $ 66 млрд. Частка на українському ринку Bayer - 18% і Monsanto - 4%.

Вплив американських компаній Dow Chemical і DuPont призвело до формування компанії з капіталізацією близько $ 130 млрд. Частка DuPont в Україні - 10%, Dow Chemical - 3%.

На сьогодні 60% площ в Україні знаходиться «під хімією» мультінацональніх компаній, 40% - під «генеричними» продуктами. Хоча з огляду на той факт, що багато компаній на ринку ЗЗР позиціонують себе як багатонаціональний виробник, насправді будучи на 70-80% виробником постпатентніх продуктів, то пропорція, ймовірно, буде зворотним - 40/60%.

Фунгіцидний сезон в Україні

Багато експертів говорять про очікуване «фунгіцидно сезоні» в силу затяжний вологої весни- 2018 у Україні, що призведе до появи різних захворювань рослин. Складеться насправді така погода, яка буде сприяти підвищенню попиту на препарати фунгіцидної групи - сказати складно. Волатильність погодних умов збільшується з кожним роком, а передбачуваність знижується. І це завжди виклик, як для фермера, так і для компаній-виробників ЗЗР.

Тенденцією останніх років в Україні є стійке зростання попиту і застосування сучасних фунгіцидів нових поколінь, поряд із забезпеченням комплексного захисту рослин від хвороб, що відповідає високим вимогам екологізації. Це відбувається внаслідок інтенсифікації сільськогосподарського виробництва за рахунок більш продуктивного використання земель та застосування передових технологій.

У Німеччині або Франції використання сучасних фунгіцидів приблизно вдвічі більше, і інтенсивність сільськогосподарського виробництва також в середньому вище, ніж у нас. Отже, ми наближаємося до високого рівня інтенсифікації, яка застосовується західними сусідами, і це - правильний напрямок для України, оскільки дозволяє сільгоспвиробникам отримувати великі і якісні врожаї без додаткового навантаження на природне середовище.

http://agroportal.ua/publishing/anali...

1 из 1

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали