Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

5 порад, як побудувати соціальний бізнес в Україні

20.11.2017

В Україні існує стереотип, що соціальне підприємництво — це благодійність чи волонтерство. Але це не так. Прибуток — це те, що допомагає бізнесу рости.

Соціальне підприємництво вже сформувалося у світі, як явище. В Україні воно тільки починає розвиватися.

Українська соціальна академія запросила мене у Київ виступити на проекті Future Lab та поділитися досвідом, як побудувати суспільно відповідальне підприємство.

Ось п’ять порад, які, з мого досвіду, можуть допомогти вам перетворити ідею соціальної ініціативи на працюючий бізнес.

Визначте проблему, яка вас турбує

Усі бізнес-ідеї соціального підприємництва приходять від бажання щось змінити.

Тож подумайте, що турбує особисто вас? Екологія, проблеми людей з особливими потребами чи малозабезпечені родини? Є багато гарних ідей для соціального підприємництва.

Можна відкрити заклад та найняти на роботу молодь з неблагополучних сімей. Можна зайнятися переробкою сміття, виготовляти з використаних речей щось нове. Можна, як ми, вирощувати органічні продукти. У Бельгії, наприклад, зараз працюють над створенням екологічних матеріалів, з яких можна будувати будинки.

Порахуйте бюджет та ризики

Підготуйте бізнес-план, який сформує розуміння етапів і ризиків проекту.

Прорахуйте стартовий капітал, необхідний для запуску, скільки людей будуть задіяні у процесі, хто ваші потенційні споживачі, який дохід будете отримувати та який відсоток готові витрачати на соціальну складову проекту.

Коли робите фінансовий прогноз, не розраховуйте одразу на максимальний прибуток. Наприклад, ви висаджуєте 300 помідорів. Кожна рослина дає від одного до п'яти кілограмів плодів. Беріть за основу найнижчий показник доходу. Тобто будьте готові, що за перший рік ви виростите 300-600 кг помідорів. А не 1500 кг.

Ставте амбітні цілі, але завжди будьте готові до найгіршого.

Подумайте, як монетизувати свою справу. Визначення "соціальне" змушує людей думати, що цей вид підприємництва неприбутковий.

В Україні існує стереотип, що соціальне підприємництво — це благодійність чи волонтерство. Але це не так. Прибуток — це те, що допомагає бізнесу рости та розвиватися, дає впевненість у завтрашньому дні. У соціальному підприємництві чим більше прибутку ви отримуєте, тим більше допомоги можете надати.

Світові приклади соціальних підприємств це підтверджують: у Мадриді багато років працює популярний ресторан "Робін Гуд". Вдень його відвідують звичайні клієнти, а ввечері там годують безхатченків. Так власники отримують прибуток і виділяють кошти на допомогу знедоленим.

Шукайте інвестиції та гранти

Якщо за проектом стоїть сильна історія, великий виклик — використовуйте краудфандинг. В Україні можна розмістити проект на платформі "Спільнокошт" (Biggggidea) або на міжнародній платформі Indiegogo.

Можна звернутися до міжнародних організацій, які допомагають підприємцям-початківцям.

Є кілька стипендій, які можна отримати на розвиток соціального підприємства: Echoing Green, Voqal, Acumen, Grameen, LGT Venture Philanthropy, Resolution, Shuttleworth, Wild Gift, Rolex Awards for Enterprise, Ashoka.

Заручіться підтримкою однодумців

Заручіться підтримкою друзів, знайдіть однодумців та соціальних підприємців по всьому світу. Напишіть їм — і вони поділяться досвідом.

Вивчайте проблему, дізнавайтеся, як її вирішують в інших країнах. Соціальне підприємництво — це про створення зв'язків. Разом ви "брейнштормите", помічаєте недоліки та одразу можете їх виправити.

Говоріть про проект

Якщо ви ще не маєте маркетингової стратегії та не розумієте, як продавати свій продукт чи послугу, будьте креативними, шукайте прості рішення.

У Хорватії першим соціальним підприємством стала шоколадна майстерня у місті Крижевці. Вона влаштовує на роботу лише людей з особливими потребами.

Засновники та працівники кондитерської на старті пройшли через фінансові труднощі. Їм ледве вдалося знайти інвесторів для покупки обладнання та сировини. Вони не могли дозволити собі замовити рекламу чи орендувати магазин.

Свої перші цукерки "особливі" кондитери продавали просто з невеличкого візка, який поставили в центрі міста. Вже через пару тижнів не було жодної людини, яка б не куштувала їхніх солодощів.

* Українська соціальна академія –– організація, яка навчає соціальному підприємництву, допомагає побудувати власне та підтримує існуючих соціальних підприємців.

Джерело: http://www.epravda.com.ua/columns/201...

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
08.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Уряд пропонує розшири категорії громадян, які мають право на відстрочку Держпраці перевірятиме роботодавців на предмет мобінгу: законопроєкт підписаний ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 27.06.2025 Які податки планує збільшити ...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
09.07.2025
Судова практика Верховного Суду щодо оподаткування в умовах воєнного стану
Пропонуємо ознайомитися з другим випуском огляду судової практики Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду щодо оподаткування в умовах воєнного стану, підготовленого з нагоди Восьмої міжнародної науково-практичної конференції «Адміністративна юстиція в Україні: проблеми теор...
08.07.2025
Правові гарантії щодо безпеки під час повітряних тривог у період воєнного стану
Першочерговий обов'язок кожної держави – захищати право на життя. Більше за темою: Повітряна тривога: дії та відповідальність роботодавця Попри те, що війна триває четвертий рік, а органами державної влади всіх рівнів неодноразово здійснювалося інформування про заходи безпеки під час повітрян...
08.07.2025
Виробники переробної промисловості отримають гранти на відновлення потужностей після обстрілів
Кабмін 7 липня 2025 року затвердив нову редакцію Порядку реалізації програми «Гранти для переробних підприємств». Більше за темою: Бюджетні гранти: як застосовувати різниці з податку на прибуток Кабмін 7 липня 2025 року затвердив нову редакцію Порядку реалізації програми «Гранти д...
Кращі матеріали